Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Gehry v Hongkongu: byty o veľkosti poschodia

04.05.2012, 13:10 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Najdrahšie byty s výhľadom na metropolu

  • Tlačiť
  • 0

Na koniec marca pripadol oficiálny termín dokončenia Opusu Hong Kong, prvého ázijského diela Franka Gehryho. Dvanásťposchodovú budovu navrhol na svahu, z ktorého je finančné centrum a Victoria Harbour ako na dlani.

Päť sklených, mäkko poprehýbaných vertikál s balkónmi susedí s dvoma členitými hranatými zvislicami, obloženými španielskym vápencom z rovnakého lomu, aký je na Gehryho Guggenheimovom múzeu v Bilbau. Pre našinca zrejme najznámejším dielom autora je Tancujúci dom v českej metropole Praha.

Hranaté vertikály Opusu nadväzujú na kompozíciu z kubusov ohraničujúcich areál, v pohľade zdola vytvárajú bázu budovy. Kým na týchto častiach sú tradičné okná arkierového typu, vertikály so sklenými stenami člení 24 jedinečných naklonených stĺpov uzavretých v skle, ktoré prirovnávajú k tŕstiu. 

V dome je dvanásť bytov s výmerou 557 až 641 štvorcových metrov – dva dvojúrovňové, takzvané záhradné apartmány, a desať apartmánov zaberajúcich celé poschodie. Vďaka špirálovitej štruktúre budovy má každý byt inú dispozíciu. Výhľad v bytoch je takmer 360-stupňovový – v hranatých vertikálach sú napríklad kuchyne. K spoločným priestorom patria tri strešné bazény.

Server Bloomberg Businessweek označil budovu za najdrahšiu rezidenciu v Hongkongu. O cenách bytov v Opuse nie je oficiálne nič známe. Dubajský denník The National vyslovil minulý rok domnienku, že ak by apartmány naozaj mali byť najdrahšie v krajine, ceny za  prenájom by mali prevyšovať 38 tis. eur mesačne.

Komfortom a prestížou sa však Opus nevymyká celkom z konkurencie. Časopis Hong Kong Tatler označil budovu za jednu zo šiestich najlepších bytových projektov, ktoré dokončili alebo dokončia tento rok v Hongkongu.

Developerom Opusu je Swire Properties. V investičnom portfóliu má nehnuteľnosti najmä v Číne, ale aj na umelom ostrove Brickell Key v Miami, a vlastní aj hotely vo Veľkej Británii. 

Swire Properties nezverejnil ani stavebné náklady. Jeho predstaviteľa prinútila moderátorka Bloomberg TV v rozhovore priamou otázkou priznať, že celkové náklady na výstavbu boli takmer sedemnásobné v porovnaní so štandardnými nákladmi na výstavbu výškovej budovy v Hongkongu, a tie sú údajne vyše 2 600 eur za štvorcovú stopu (0,093 metra štvorcového). Toto číslo prekvapilo aj Gehryho, ktorý sa tiež zúčastnil na rozhovore.

opushongkong4

Stubbs Road, kde stojí dom, stúpa od štvrte Happy Valley v severnej časti ostrova, kde ju lemujú ikonické obytné mrakodrapy, 220-metrový The Summit a vedľa neho luxusný, extrémne tenký modrý mrakodrap 75-poschodový Highcliff (2003), piata najvyššia obytná budova Hong Kongu, ocenená významnými architektonickými cenami.

pozrite si dennú 3D panorámu z bytov

Ulica vedie na západ na vyhľadávanú turistickú atrakciu, hongkongskú “horu” The Peak alebo Victoria Peak (552 m). Je  na okraji tradičnej luxusnej rezidenčnej štvrte. Pozemok, kde postavili Opus, vlastní Swire Properties už dlhé desaťročia. Dnes by ho získaval za astronomickú sumu. The Wall Street Journal informoval, že mamutia developerská firma Sun Hung Kai Properties Ltd. kúpila minulý rok na Stubbs Road približne jeden a pol hektárový pozemok za 435 mil. eur.

pozrite si nočnú 3D panorámu z bytov

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Foto - Swire Properties Ltd.

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)