Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hrozí Ružinovu ďalšia „Hirošima“? Takmer hotový projekt Sputnik dostal stopku

22.08.2019, 05:02 | Vladimíra Púpavová | © 2019 News and Media Holding

Rozsiahly bytový komplex Sputnik situovaný na križovatke Ivanskej a Vrakunskej cesty v Ružinove má v ceste ďalšiu prekážku. Proti dnes už takmer dokončenej bytovke roky bojujú susedia. Aktuálne sa na ich stranu postavil krajský súd. Ten rozsudkom zrušil rozhodnutie okresného úradu, ktorý zamietol odvolania voči udeleniu stavebného povolenia.

  • Tlačiť
  • 30

Ešte v roku 2006 získal investor projektu Sputnik územné rozhodnutie mestskej časti. Tá predtým pozemok s rozlohou 5-tisíc štvorcových metrov developerovi predala na stavebný účel, hoci bol v návrhu nového územného plánu označený ako ochranná a izolačná zeleň.

Nasledovalo získanie stavebného povolenia a potom doťahovanie sa s obyvateľmi z okolia. Tí v súboji s developerom uspeli a Najvyšší súd po sérii odvolaní na nižších stupňoch zrušil povolenie na výstavbu.

Obyvatelia z okolitých ulíc, ktorí sa postavili proti stavbe, sa obávali najmä zvýšenej hlučnosti a nedodržania hygienických parametrov. Podľa nich stavba nespĺňala hlukové normy. Súd nariadil nové stavebné konanie, ktorého náplňou mala byť aj hluková štúdia.

Developer tak musel začať celý proces schvaľovania odznova. V júli 2016 získal opätovne platné stavebné povolenie. S výstavbou začal v roku 2017 a s dokončením komplexu počítal do troch rokov.

Susedia uspeli na súde

Dnes je prakticky isté, že sa tak nestane. Už začiatkom roka žiadal sám developer Vodohospodárske stavby Malacky o zmenu stavby pred dokončením, kde informoval aj o posune v termínoch. Meškanie vysvetľoval „ekonomickými dôvodmi“.

Výstavba projektu Sputnik Zdroj: bytysputnik.sk

Závažnejším zlomom v celom projekte je však spomínaný, zatiaľ neprávoplatný rozsudok krajského súdu, o ktorom informoval na sociálnej sieti starosta Ružinova Martin Chren.

Neprehliadnite

„Obyvatelia zvíťazili nad developerom obrovského bytového domu, ktorý je už takmer dostavaný. Teším sa z toho, lebo tento dom, na bývalej krásnej lúke, je prototypom necitlivo navrhnutej zahusťovačky,“ napísal starosta na svojom Facebooku.

Susedia v spore žalovali okresný úrad za to, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 30

Tagy Ružinov, Sputnik, súd