Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Hypotéka a preukazovanie príjmov z podnikania

06.06.2017, 04:55 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania: Od marca tohto roku banky vyžadujú od podnikajúcich žiadateľov nielen daňové priznanie, ale doklady preukazujúce zachovanie príjmov

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Ak žiada o hypotekárny úver fyzická osoba, ktorej príjmy pochádzajú z podnikateľskej činnosti, banky majú zväčša nastavené vlastné pravidlá posudzovania solventnosti takéhoto žiadateľa. Ak ste živnostník alebo podnikateľ, banke môžete preukazovať príjem na základe podaného daňového priznania. 

Aj po marci tohto roka máte ešte stále možnosť vybrať si z dvoch možností vypočítania príjmu. Buď je to percentom z obratov za minulé zdaňovacie obdobie alebo čistým príjmom (základ dane - daň/12). 

V prípade, ak ste vlastníkom spoločnosti s ručením obmedzeným, viacero bánk vyžaduje, aby už bol podiel na zisku vyplatený majiteľovi alebo spolumajiteľovi spoločnosti priamo na účet, a to na základe zápisnice z valného zhromaždenia.

Banky štandardne akceptujú preukázanie príjmu na základe daňového priznania, ak ste v minulom kalendárnom roku podnikali aspoň 6 mesiacov.  Tiež je vhodné, aby ste podali daňové priznanie v riadnom termíne, čiže do 31. marca nasledujúceho roka po skončení posledného daňového obdobia. Banka pokladá takéto daňové priznanie za transparentnejšie, ako priznanie podané na základe odkladu a ešte k tomu zhodou okolností tesne pred podaním žiadosti o hypotéku.

Neodporúčame podávať žiadosť o hypotéku na základe opravného daňového priznania podaného krátko pred riešením hypotéky. Banka vás v takomto prípade môže požiadať aj o pôvodné daňové priznanie, aby zistila, či nebolo opravné riešené iba účelovo s cieľom získať hypotéku.

Od marca tohto roku pribudla pre podnikateľov povinnosť dokladovať okrem daňového priznania za minulý kalendárny rok, aj faktúry, výpisy z účtu či iné daňové doklady, ktorými vedia preukázať, že ich príjmy ešte stále pretrvávajú. 

Nie vždy platí, že banka, v ktorej máte účet, vám poskytne aj najvýhodnejšie financovanie. Ak neviete, ktorá banka vám poskytne čo najvyššiu hypotéku a za čo najlepších podmienok, odporúčam obrátiť sa na nezávislého hypotekárneho špecialistu spolupracujúceho so všetkými bankami.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy hypotéka, hypotekárna poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves Štartovacie byty alebo vynikajúca investičná príležitosť. Byty Bystrická v Devínskej Novej Vsi od 85 758 EUR so štandardom v cene. Pozrite si ponuku bytov.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v luktatívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy • Ružová ulica - Senec • 3-izbový byt s vlastným kúrením • podlahová plocha bytu 64 m2 + terasa 10 m2 • tichá novovybudovaná lokalita

Pridať inzerát