Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotéka a príjem z práce cez personálnu agentúru

23.06.2015, 05:00 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania:Banky majú rôzne kritériá pre akceptovanie príjmu na dobu určitú

  • Tlačiť
  • 0

S priateľom by sme si chceli vziať hypotéku na kúpu bytu. Ja som zamestnaná prostredníctvom personálnej agentúry na dobu určitú v medzinárodnej spoločnosti od konca minulého roka. Môj priateľ je zamestnaný už 4 mesiace na dohodu. V banke, kde máme vedený účet,  nám však povedali, že ani jeden z našich príjmov neakceptuje. Máme šancu získať hypotéku v niektorej inej banke?

Čo sa týka príjmu vášho priateľa musíme konštatovať, že momentálne žiadna banka neakceptuje prácu na dohodu. Rovnako ako pri trvalom pracovnom pomere, odvádzajú zamestnávatelia z tohto príjmu odvody, a preto niektorí klienti predpokladajú, že ich príjem je pre banku akceptovateľný v plnej miere. 

Príjem z dohody

Problém však nastáva v momente, keď si banka overuje príjem žiadateľa prostredníctvom sociálnej poisťovne. Výšku odvodov síce poisťovňa potvrdí, avšak banku informuje o tom, že ide práve o prácu na dohodu. 

Nakoľko je práca na dohodu uzatvorená podľa odlišných právnych predpisov ako štandardný pracovný pomer, dohodár nemá rovnaké nároky ako zamestnanec v riadnom pracovnom pomere, tak banky tento príjem neakceptujú. Lebo ho nepovažujú za rovnako záväzný ako zamestnanecký pomer. Jedinou možnosťou, ako akceptovať príjem vášho priateľa bankou, je dohodnúť sa so zamestnávateľom na uzavretí štandardnej pracovnej zmluvy a počkať pár mesiacov.

Práca cez personálnu agentúru

Na druhej strane, prácu prostredníctvom personálnej agentúry a z nej plynúci príjem, viaceré banky akceptujú. Dôležité je, aby už trvala minimálne 3 alebo 4 mesiace, a tiež bola pár mesiacov pred ukončením. V tom prípade banka vyžiada potvrdenie o predĺžení pracovného pomeru.

V niektorých bankách akceptujú tento príjem v závislosti od rôznych kritérií, napríklad od spoločnosti, kde je klient zamestnaný, akú pracovnú pozíciu vykonáva a pod. 

Odporúčame vám skontaktovať sa s  hypotekárnym špecialistom, ktorý vám pomôže s výberom banky a bude vás sprevádzať celým procesom hypotéky. Vo vašom prípade vám tiež poradí, či a v ktorej banke by bol váš príjem na hypotéku postačujúci aj bez príjmu priateľa. Ale aj to, či  možné, aby ste žiadali o úver spoločne, ale to závisí od výšky vášho príjmu. 

BSG

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotéka, hypotekárna poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)