Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotéka na stavbu domu v Maďarsku?

05.11.2013, 05:00 | Martin Adamec

Hypotekárna poradňa: V prospech úveru treba založiť nehnuteľnosť na území Slovenska

  • Tlačiť
  • 0

Kúpil som stavebný pozemok v Rajke a chcem si tam postaviť rodinný dom. Potrebujem  úver aspoň vo výške 110-tisíc eur. Mám 42 rokov a môj hrubý mesačný príjem je 1 500 eur. Poskytnú mi slovenské banky hypotekárny úver na nehnuteľnosť v Maďarsku? Ak áno, tak za akých podmienok? V prípade, že žiadna banka v SR neposkytne úver na dom mimo hraníc SR, môžem ako slovenský občan žiadať hypotekárny úver v Maďarsku?  

Slovenské banky vám poskytnú hypotekárny úver na výstavbu nehnuteľnosti v zahraničí, vo vašom prípade v Maďarsku jedine v tom prípade, ak v prospech takéhoto úveru založíte nehnuteľnosť, ktorá je na území Slovenska. Každá jedna naša banka potrebuje mať ako zabezpečenie úveru tuzemskú nehnuteľnosť.

Je to z toho dôvodu, aby si v prípade možného nesplácaného úveru, mohla uplatniť výkon záložného práva podľa tuzemských právnych predpisov. Ďalším problémom by mohla byť do budúcnosti aj rozdielna mena v týchto spomínaných štátoch a ich kurzových rozdieloch, ktoré sú v čase taktiež premenlivé. 

Riešením pre vás môže byť účelový úver na výstavbu nehnuteľnosti v zahraničí. S týmto naše banky nemajú problém, ale musíte naozaj zakladať nejakú akceptovateľnú nehnuteľnosť na našom území.

Táto nehnuteľnosť nemusí byť vo vašom vlastníctve, no jej majiteľ musí samozrejme s týmto úkonom súhlasiť. Z praxe sa mi ukázalo, že v takýchto prípadoch to boli vo väčšine nehnuteľnosti rodičov.

Vždy som sa stretol s klientmi ešte pred rozhodnutím niečo kúpiť v zahraničí a pokiaľ zistili, že nemajú možnosť založenia takejto nehnuteľnosti na území SR, tak od kúpy nehnuteľnosti v zahraničí radšej upustili. Vaša situácia je ale iná v tom, že ste si už kúpili pozemok. 

Čo sa týka možnosti čerpať úver v Maďarsku, tak na túto otázku vám neviem odpovedať, pretože s ňou nemám žiadnu praktickú skúsenosť. Odporúčam vám osobne navštíviť niektorú banku v Maďarsku a opýtať sa v nej na možnosti možnosti financovania. Osobne nepoznám ani jedného slovenského klienta, ktorý si kupoval nehnuteľnosť v Maďarsku a zároveň by aj čerpal úver v Maďarsku.

BSG

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotekárna poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)