Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotéky pre cudzincov. Banky vyťahujú rôzne metre

10.02.2016, 04:50 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania: Pri rozhodovaní o poskytnutí úveru môže zavážiť štátna príslušnosť žiadateľa

  • Tlačiť
  • 1

Banky na Slovensku poskytujú hypotéky okrem slovenských občanov aj cudzím štátnym príslušníkom. Každá banka má ale stanovené svoje kritéria, ktoré musí spĺňať zahraničný žiadateľ o hypotéku. 

Prvá a zároveň najčastejšia otázka, s ktorou sa žiadatelia z iných krajín stretnú v slovenskej banke je, či má klient trvalý pobyt na Slovensku alebo minimálne prechodný pobyt. Pre väčšinu bánk je tento údaj kľúčový pri rozhodovaní o schválení úveru. Taktiež platí, že preferujú skôr klientov pracujúcich na Slovensku, pretože na klienta tak majú lepší dosah a komunikácia je oveľa jednoduchšia ako s klientom žijúcim a pracujúcim zahraničí.

Pri rozhodovaní o poskytnutí úveru na bývanie môže rozhodnúť dokonca aj štátna príslušnosť žiadateľa. Banky uprednostňujú žiadateľov z ekonomicky vyspelejších krajín, ako sú napríklad USA alebo Austrália.  Občania Európskej únie majú cestu k hypotéke najjednoduchšiu.

Maximálna výška hypotéky, ktorú banky poskytujú cudzím štátnym príslušníkom je spravidla nižšia ako pre slovenských klientov. Pohybuje sa najviac do úrovne 70 – 80 % z hodnoty nehnuteľnosti. Najvyššie možné financovanie prostredníctvom hypotéky získavajú klienti s trvalým pobytom v Európskej únii, kde je percento možného financovania ešte vyššie.

Pri žiadosti o hypotéku si banky preverujú klientov rovnako, ako žiadateľov zo Slovenska. Kladnými bodmi v ratingu môže byť dosiahnuté vzdelanie, dlhodobá práca, perspektívne zamestnanie, viacerí žiadatelia vstupujúci do úveru a iné skutočnosti. 

Pri posudzovaní klientov zo zahraničia sú rozdiely medzi bankami pôsobiacimi na Slovensku veľké. Najvhodnejšie  hypotekárne financovanie tak vôbec nie je jednoduché nájsť. Nehovoriac o potrebe vybaviť hypotekárny úver promptne. V takýchto prípadoch netreba váhať nad službami hypotekárneho špecialistu, ktorý bude cudzieho štátneho príslušníka sprevádzať v celom procese vybavovania úveru.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

BSG

  • Tlačiť
  • 1

Tagy hypotéka, hypotekárna poradňa, poradňa