Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hypotekárny úver a poistenie

16.07.2013, 05:00 | Martin Adamec

Hypotekárna poradňa: Pri poistení insolventnosti sa podrobne informujte o definovaní poistného krytia

  • Tlačiť
  • 2

Banka mi ponúkla možnosť uzatvoriť poistenie v súvislosti s čerpaním hypotekárneho úveru. Ide o poistenie pre prípad neschopnosti splácať úver. Zaujímalo by ma, čo by ma takéto poistenie stálo, a prečo by som si ho mal platiť. Ak sa rozhodnem pre poistenie, musím ho uzatvoriť len v mojej hypotekárnej banke, alebo u ktoréhokoľvek poistného sprostredkovateľa?

V prípade poistenia v banke pre prípad neschopnosti splácať úver treba poznať presnú definíciu, presné poistné krytie, ktoré sa bude na vás vzťahovať. Poznám zo svojej praxe mnoho klientov, ktorí mali uzatvorené nejaké poistenie priamo v banke s pocitom, že keď prídu o prácu, alebo budú práceneschopní, tak mesačné splátky bude za nich splácať poisťovňa. Avšak opak bol zväčša pravdou. 

Stretol som napríklad klientov, ktorí dostali výpoveď od zamestnávateľa, no dohodli na ukončení pracovného pomeru dohodou s nárokom na trojmesačné odstupné. Žiaľ, v tomto prípade nemali klienti nárok na poistné plnenie. 

V súčasnosti takmer každá banka ponúka svojim klientom podobné poistenia, no vy ako klient ich určite nemusíte uzatvoriť. Ak vám môžem poradiť, tak by som odporúčal dohodnúť si stretnutie dobrým sprostredkovateľom poistenia a hľadal nezávislé riešenie od banky. V mnohých prípadoch nájdete poistenie lacnejšie, alebo s väčším poistným krytím, či dokonca aj so šetrením na dôchodok. 

BSG

  • Tlačiť
  • 2

Tagy hypotekárna poradňa, poradňa