Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Grafobal reaguje na kritiku zóny Račany Rosso

16.01.2013, 14:30 | Daniel Suchý | © 2013 News and Media Holding

Projekt je podľa developera v súlade s územným plánom a nezapchá vjazd do mesta

  • Tlačiť
  • 6

Obyvatelia Rače sa obávajú, že noví majitelia 850 bytov v plánovanej obytnej a nákupnej zóne pri konečnej električiek zapchajú už aj tak preťaženú Púchovskú ulicu, kadiaľ prichádzajú do Bratislavy vodiči od Pezinka. Výhrady k projektu Račany Rosso už vyjadrili v internetových diskusiách aj niektorí miestni poslanci. Na podanie oficiálnych námietok majú ľudia čas do 28. januára.

Projekt zahŕňajúci byty, kancelárie, nákupné centrum, športoviská či škôlky predstavil developer zo skupiny Ivana Kmotríka médiám a na budúci utorok o ňom bude diskutovať aj s občanmi Rače.

Podľa šéfa Grafobal Group Development Pavla Komorníka nebude mať nový projekt zásadný vplyv na zahustenie dopravy na Púchovskej ulici. Napojenie na zónu totiž bude riešené svetelnou križovatkou, ktorá by mala zaručiť bezpečné odbočovanie. „Zaťaženie bude podobné ako pri iných projektoch,“ reagoval architekt Karol Kállay. Pripomenul však, že Bratislave chýba jeden dopravný okruh, ktorý by odľahčil mestské ťahy.

Kliknutím na obrázok otvoríte celú fotogalériu.

Spoluautor víťazného návrhu zdôrazňuje výrazný prínos projektu pre cestujúcich mestskou hromadnou dopravou. Navrhol pohodlný vstup suchou nohou do nákupného centra priamo z električky. Objekt zároveň poslúži na ochránenie bytov v novej zóne aj na pôvodnom sídlisku Komisárky od výrazného hluku z obratiska električiek.

„A čo sa týka odhlučnenia železnice, na sto percent budeme spĺňať všetky normy pri bytoch. Je to však ešte predčasné. Urobíme si merania a ak to bude treba, protihlukové opatrenia urobíme,“ doplnil P. Komorník.

Ľuďom sa tiež nepáči zastavanie kopca, na ktorom boli vinohrady. Prílišné zahustenie výstavby developer odmieta. Pozemky kupoval už ako stavebné. „V časti územia sme absolútne v súlade so zákonom a v časti pri obratisku električiek sme na základe architektonickej súťaže vybrali riešenie, ktoré je podľa nás najlepšie,“ myslí si P. Komorník. Z piatich výškových budov sa žiadosť firmy o zvýšenie týka dvoch. Developer to vysvetľuje tým, že územný plán nezarátal dve podlažia pre nákupné centrum. Budovy pri električkovej trati budú mať osem podlaží, podobne ako bytovky na Komisárkach. Ostatné domy budú mať štyri podlažia a budú zarezané do kopca.

Kliknutím na obrázok otvoríte celú fotogalériu.

Návrh je výsledkom architektonickej súťaže, ktorú spomedzi siedmich firiem vyhrala Expo Line Karol Kállay a Branislav Bolčo. U developera zabodovali terasovým riešením so zachovaním množstva zelene, a riešením odhlučnenia a nástupu z električiek.

P. Komorník očakáva štart výstavby po zmene územného plánu do niekoľkých rokov. Trvať by potom mala päť až sedem rokov. Či sa výstavba rozdelí na etapy, sa rozhodne podľa aktuálneho dopytu po bytoch. Projekt Račany Bianco, na ktorý nová zóna nadviaže, bol podľa P. Komorníka vlani najpredávanejšou novostavbou na Slovensku. „Podľa našich informácií od klientov bolo Bianco z 99 percent kupované na bývanie a nie ako investícia na prenájom,“ dodal.

Vizualizácie - Grafobal Development Group

  • Tlačiť
  • 6