Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

J&T postaví nový Zuckermandel za šesť miliárd

07.06.2007, 11:45 | Ľuboš Mistrík | © 2007 News and Media Holding

Bratislavské podhradie zmenia stovky bytov, obchody, kancelárie aj hotel.

  • Tlačiť
  • 0

Realitná divízia finančnej skupiny J&T zverejnila projekt rozsiahlej prestavby bratislavskej nábrežnej lokality, známej ako Zuckermandel. Na mieste, kde v minulosti stáli domy chudoby plánuje vystavať byty, kancelárie, obchody a hotel. Investícia za 180 miliónov eur (zhruba 6 mld. Sk) nadviaže na luxusnú obytno-komerčnú zónu River Park, ktorá sa buduje na časti priestorov Parku kultúry a oddychu.

Developer na území Zuckermandlu plánuje postaviť sedem budov. Od Žižkovej ulice v miernom stúpaní smerom k hradnému vrchu vyrastú pozdĺž dunajského nábrežia tri z nich. V spodnej časti, medzi Nábrežím armádneho generála L. Svobodu a Žižkovou zvyšné štyri stavby. Celkovo by v areáli malo vzniknúť 150-tisíc štvorcových metrov úžitkovej plochy. 

Výstavba by mala stúpať do výšky smerom k existujúcim panelovým domom pri električkovom tuneli. Objekty najbližšie k Novému mostu budú mať tri podlažia s jedným ustúpeným, ďalšie ich budú mať šesť a dve ustúpené. Vežiaky tesne susediace s existujúcimi panelákmi potiahnu do výšky ôsmich podlaží s dvoma ďalšími ustúpenými.

Stavať by sa malo začať na jeseň roku 2008, prví návštevníci a obyvatelia komplexu doň zavítajú na jar 2012. V súčasnosti developer podľa hovorcu J&T Maroša Sýkoru oslovuje architektov, z ktorých si následne vyberie tím, ktorý Zuckermandel nakreslí. "Štruktúra fasád by mala odkazovať na históriu, nejdeme však stavať historické budovy," spresňuje pre eTREND požiadavky investora M. Sýkora.

 

riverpark.jpg

River Park od J&T rastie oproti Zuckermandelu. 

J&T navrhuje výstavbu v dvoch variantoch. Oba sa líšia úžitkovou plochou jednotlivých častí. Podľa prvej možnosti vznikne v siedmich blokoch 390 bytov, podľa druhej 413. V objekte nájdu miesto dvoj- až sedemizbové byty, pričom ich rozloha bude od približne 75 po 260 m2. J&T sa však bude sústreďovať najmä na troj- a štvorizbové byty na 110 až 135 štvorcoch.

Kapacita hotela je pri oboch variantoch zhodná – 120 lôžok a 160 apartmánových bytov na celkovej ploche 18 500 štvorcových metrov. O nájomcovi hotela je podľa M. Sýkoru zatiaľ predčasné hovoriť. "Predpokladáme však komornejší charakter priestorov s rodinnou atmosférou," dopĺňa hovorca. Oproti, v komplexe River Park, už jeden veľký hotel rastie  - bude ním luxusný päťhviezdičkový Kempinski.

V Zuckermandli sa počíta aj s administratívou na vyše 4100 štvorcoch, obchodmi a službami o rozlohe 18 000 m2 a wellness centrom na viac ako dvoch tisíckach štvorcových metrov. V štyroch, prípadne dvoch podzemných podlažiach blokov vznikne 1500 až 1700 parkovacích miest. Konečný počet bude závisieť od variantu, ktorý sa napokon zrealizuje.

Mestské centrum Zuckermandel je pokračovaním aktivít J&T Real Estate na bratislavskom nábreží. Priamo na brehu Dunaja stavajú River Park s luxusnými bytmi a hotelom. Dokončený má byť v roku 2008. Obe centrá podľa plánov investora prepojí pešia lávka ponad rušnú cestu, ktorá obyvateľom Zuckermandlu sprístupní nábrežie. Developer má veľké plány aj s budovou PKO ďalej proti prúdu rieky, eTREND o nich informoval pred dvoma rokmi. Ďalším veľkým projektom skupiny sú dvojičky Panorama City, ktoré vzniknú na brehu Dunaja o niekoľko kilometrov ďalej po prúde v susedstve polyfunkčného centra Eurovea írskeho Ballymoru.

panorama.jpg

Blízko Dunaja plánuje J&T postaviť aj Panorama City.

Lukratívna lokalita pod hradom vzbudila pozornosť verejnosti v roku 2002. Pozemky v lokalite Zuckermandel vtedy J&T Global získala za 253 miliónov korún. Susednú Vydricu získala spoločnosť Avant z Lučenca. Obe firmy vypísali na zmenu územia architektonickú súťaž, ktorej výsledky však neboli záväzné. Na developovaní územia podľa M. Sýkoru vzájomne spolupracujú.

Zuckermandel bol v minulosti chudobným predmestím, v polovici 20. storočia sa vyprázdňoval, až v 70. rokoch pri výstavbe Nového mosta starú zástavbu takmer celkom zbúrali. Socialistický režim v tom čase zverejnil plány nahradiť ju výstavbou vežiakov s 800 bytmi. Zrealizovali výstavbu len prvých troch panelákov, ktoré stoja dodnes.

Tieto podľa J&T „nemôžu zostať dominantou územia“. Šéf J&T Real Estate Peter Korbačka však v minulosti pre eTREND pripomenul, že dominanta nemusí byť výšková. „Spokojne môže ísť o nejaké plošné usporiadanie pod výškovým domom.“ Vizualizácie projektov zóny developer zatiaľ podľa vlastných slov nemá vypracované. 

Vizualizácie - J&T Real Estate

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)