Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Každá piata domácnosť na Slovensku nevyhovuje podmienkam bývania

17.10.2018, 11:03 | tv | © 2018 News and Media Holding

Až jedna pätina domácností nemá vyhovujúce podmienky na bývanie. Vyplýva to z analýzy platformy Budova pre budúcnosť, ktorá združuje najdôležitejšie asociácie z oblasti výstavby a obnovy budov. Tento stav sa podpisuje aj pod zdravotný stav obyvateľov.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy

analýza

Podľa analýzy je na Slovensku 1,95 milióna bytových jednotiek v 1,05 milióna bytových a rodinných domoch. Ďalších asi 15-tisíc objektov slúži ako sídlo verejných inštitúcií. Práve v nich nájdete školy, úrady či polikliniky. Stav týchto budov však nie je najlepší.

Aj vplyv na zdravie

Analýza poukázala na to, že dve tretiny budov sú v pôvodnom alebo len v čiastočne rekonštruovanom stave. „Ide väčšinou o budovy postavené pred viac ako 40 rokmi,“ konštatuje sa v analýze. Zlý stav sa pritom premieta aj na zdraví obyvateľov.

„Nevyhovujúce bývanie spôsobuje 1,5- až 2,9-násobne častejší výskyt zdravotných problémov a zvyšujú náklady na zdravotnú starostlivosť o 410 až 870 miliónov eur ročne,“ upozorňuje analýza. Zhoršené zdravie a viac ako tritisíc predčasných úmrtí ročne má na svedomí napríklad vykurovanie domov drevom. 

Len v najmenej rozvinutých okresoch vykuruje tuhými palivami viac ako 60-tisíc domácností. Slovensko má v tomto smere  tretí najvyšší podiel obyvateľstva v Európskej únii vystaveného nadmerným koncentráciám jemných častíc prachu. Až 70-percentný podiel na tvorbe tuhých znečisťujúcich látok má pritom vykurovanie domácností.

Ani nové nie sú stopercentné

Zle sú na tom aj verejné budovy. Viac ako dve tretiny školských, zdravotníckych a ďalších verejných budov sú v pôvodnom stave a potrebujú obnovu. Nekvalitné budovy pritom vyvolávajú náklady na zdravotnú starostlivosť v spomínanej výške do takmer 900 miliónov eur ročne.

Neprehliadnite

Z tohto pohľadu nie je ideálny stav ani pri nových budovách. Až 11 percent novopostavených rodinných domov v roku 2017 nespĺňalo zákonom stanovené minimálne požiadavky na stavby v oblasti energetickej hospodárnosti.

„Budovy sú strategickou infraštruktúrou krajiny, pretože poskytujú potrebný priestor pre bývanie, prácu, podnikanie, vzdelávanie, liečbu či oddych a ďalšie činnosti, ktoré sú základom fungovania spoločnosti a ekonomickej výkonnosti krajiny. Zaslúžia si preto rovnakú pozornosť vlády a odborníkov, ktorí tvoria verejné politiky ako výstavba diaľnic, energetických zdrojov, dôchodkový systém či vzdelávanie,“ uviedol Peter Robl, predseda správnej rady Budovy pre budúcnosť.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy analýza