Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Každá piata domácnosť na Slovensku nevyhovuje podmienkam bývania

17.10.2018 | tv

Diskusia (15 reakcií) Pravidlá diskusie

17.10.2018 | @@@

"Zhoršené zdravie a viac ako tritisíc predčasných úmrtí ročne má na svedomí napríklad vykurovanie domov drevom.
Len v najmenej rozvinutých okresoch vykuruje tuhými palivami viac ako 60-tisíc domácností. Slovensko má v tomto smere tretí najvyšší podiel obyvateľstva v Európskej únii vystaveného nadmerným koncentráciám jemných častíc prachu. Až 70-percentný podiel na tvorbe tuhých znečisťujúcich látok má pritom vykurovanie domácností."....

.....no ano prichadzate s tym teraz ale kde to začalo ?...začalo to ešte v 90tych rokoch ludia si masovo davali zavadzať plyn do rodinych domov a začali vykurovať plynom ....na začiatku to bolo všetko ok lebo bol plyn lacny ale v roku 1998 sa zmenila vlada a ten najgenialnejši premier na slovensku ako ho media oslavuju rapidne zvyšoval ceny plynu na slovensku v rokoch 2000 až 2005 tak ceny plynu narastli o 2,3 nasobok zatial čo priemerna mzda narastla len o 64% toto spôsobilo pre tych ludi rapidnu zataža plus k tomu nesocialne spravanie štatu k ludom pritlačilo mnohych opatovne prejsť na vykurovanie tuhym palivom a to preto aby ušetrili a takto vykuruju dodnes mnohi pričom mnoho z tych ludi maju zavedeny aj plyn ......paradoxom toho všetkeho je že ceny plynu sa v rokoch 2000 až 2005 zvyšovali často aj potom ked plynarne už dosahovali obrovske zisky a to preto že aj štat z toho mal prinos a vtedajšia vlada takto od ludi chcela vytiahnuť viac a kedže sa tieto prijmy nepočitali do dani tak sa mohli aj vychvalovať ako štat vybera menej od ludi na daniach ale odignoroval sa faktor že takto štat cez svoje monopolne firmy vybera od ludi viac .....takže pričiny hľadajte u svojich geniov ktorych tak radi obhajujete ako boli prinosom pre slovensko a pritom ludia na nich sk....ne doplacali ....

17.10.2018 | ivansk

slzičku som vyronil ako ľudia nemajú peniaze na kúrenie.
teraz trochu z reality, v jednej takej dedine/satelite som býval. mesačne účet za plyn v dome 180m2 cca 80 eur (kúrenie, varenie, teplá voda). Okolo mňa nové alebo zrekonštruované domy (rozumej zateplené, teda energeticky náročné podobne ako ten môj, čiže účet za plyn plus mínus ten istý podla podlahovej plochy domu). Plynom som kúril jediný. Reálne aj ked kúriš alternatívne, tak ušetrili maximálne polovicu z účtu za plyn, lebo varenie a väčšinou aj teplá voda sa riešili plynom. Čiže kôli poďobaným 40 euro mesačne zasvinia vzduch tak, že sa tam nedá 8 mesiacov v roku po piatej poobede vyvetrať, nebodaj sušiť vonku prádlo.
Išiel som na dedinu aby deti vyrastali v čistejšom prostredí a po rokoch som to vdaka takýmto šetrílkom vzdal a vrátil sa do mesta, nech si to dýchajú tupci sami a ich deti nech sa sánkujú na sivom snehu.

17.10.2018 | Brano L.

Ani no kúrenie drevom nemusí byť problém z pohľadu životného prostredia, len to musí byť o inštalácii splyňovacieho kotla a akumulačných nádrží, čo už samozrejme výrazne zvyšuje investičné náklady domácnosti.
A nekúriť svinstvom....napr.plasty a podobne.

17.10.2018 | reddington

Na dedinu alebo predmestie odide len retard. Ale tam sa sustreduju podobne hlupe individua. Zit ako v amerike lebo "nie je tam smog" a pritom mat 3 auta a vsade sa ...at autom. Klasika.
Kazdy den psiska, grilovanie, fajcenie na zahrade ...to je zivot. Proste slopac tupac.

17.10.2018 | @@@

40 eur mesačne za vykurovanie plynom ???..... ....mnohi ludia v staršich domoch platia 40 eur za plyn každy mesiac a pritom k tomu vykuruju ešte drevom .....takže nepiš nezmysli

17.10.2018 | ivansk

@@@ - skús čítať, resp. chápať písanému textu. Môj účet za plyn pri vykurovaní domu cca 180m2 bol 80eur mesačne, vrátane teplej vody a varenia. Pri kúrení pevným palivom ostávajú náklady na varenie a väčšinou aj teplú vodu, čiže dostaneš sa tak na polovicu, teda tých 40 eur.
Takže kôli ušetreným 40 eurám mesačne si zasvinia vzduch, ktorý dýchajú. A okolo mňa neboli žiadne staré vdovy s 300e dôchodkami, ale nové alebo zrekonštruované domy s mladými pármi.

reddington - aký je asi rozdiel ked naštartuješ auto a ideš s ním do práce versus zakúriš do kotla a vydymíš kilometer štvorcový okolo seba.. nevidíš v tom rozdiel? Na dedine/predmestí sa dá žiť v pohode, len tam nesmieš mať vedla seba takého exota, nespravíš s tým nič.

17.10.2018 | zajo-

Jeden známy mi vravel, že keby kúril celú zimu (cca október až apríl) v rodinom dome plynom, výjde ho to na cca 45 000 - 50 000,- Sk.

18.10.2018 | salamoon

zajo, ivansk trosku tara... rodicia potrebuju na nezatepleny dvojpodlzany dom drevo za 600e alebo plyn za 3x... vykurovacia sezona trva cca 6 mesiacov... za Meciara ked vrcholila plynofikacia obci sa vsetci popripajali na plyn, nakupili kotly po 30-40,000sk, vzduch nad dedinou sa vycistil a ked sa sprivatizovalo / zliberalizovali ceny, vacsina znovu presla na drevo.. pre bezneho cloveka sa stalo kurenie plynom nerealne.. pred plynom ako doplnok dreva ludia kurili aj uhlim, no to je uz tiez drahe, takze dnes jedine drevo..

18.10.2018 | salamoon

*.. 6-7 mesiacov..

18.10.2018 | @@@

salamoon presne o tom som pisal takto sa to robilo vtedy za mečiara mnohi prechadzali na plyn až za dzurindu ceny pozvyšoval neuveritelne a mnohi si plyn nemohli dovoliť aj ked plynarne vykazovali obrovske zisky a prave vtedy ludia museli opať prechadzať na drevo a brali to ako ich štat takto oj.bal ked najprv plyn bol lacny čo mnohi využili povyhadzovali stare kotle na trebo aby kurili plynom inevstovali na začiatku do toho a ked už orbosvke množstvo ludi bolo pripojenych tak ceny leteli hore lebo to monopol plynarne za pdopori vtedajšej vlady využivalo až zneuživalo lebo štat vtedy mal tiež z toho orbovsky prinos na dividendach takže dzurinda mohol miňať viac ....6-7 niekde može aj 8 zaleži podla toho kde na slovensku ale on asi žije niekde v okoli ba takže to ma tam teplejšie a mysli si že všade na slovensku je to tak

18.10.2018 | ivansk

@@@ ty si fakt beznádejný prípad, píšem hned v prvom príspevku o 8 mesačnej vykurovacej sezóne, takže okolie BA to asi nebude, že?
Kľudne môžem poslať vyúčtovacie faktúry od plynární, mal som SPP, potom RWE, posledný rok čo som tam býval som mal faktúru 961eur za celý rok, čiže 80 eur mesačne, dom klasický socialistická kocka 10x10m s dvoma poschodiami, termostat na 22C, vymenené okná, fasáda zateplená 10cm a strop na povale 30cm.
Kôli deťom som mal všade teplo, žiadne také ako dôchodcovia, že sa kúri v jednej izbe.
Kotol bol obyčajný protherm za 800eur, žiadny kondenzačný, ktorým by sa dala spraviť ešte lepšia spotreba.

18.10.2018 | ivansk

salamoon prečo táram? další čo nevie pochopiť napísané? mám tam text o nových/zrekonštruovaných domoch. Nikto z mojich susedov nemal účet za plyn nikdy nad stovku mesačne, napriek tomu sa vrátili ku kúreniu pevnými palivami, ekonomicky do toho donútení neboli.
Ak má niekto nezateplený 200m2 socialistický dom a otvorené vetračky / staré okná a termostat nastavený na 23C, tak v pohode prekúri aj dvojnásobok, stačí sa ale prejsť po vidieku a vidíte, že väčšina domov je zateplených a vo dvore parkujú min. dve autá, takže ekonomicky si to ničenie čistého vzduchu ospravedlniť nejde.
Potom tí ľudia v šesťdesiatke vyzerajú ako vyžité trosky behajúce od doktora k doktorovi, pritom by sa na vidieku dalo žiť tak zdravo. Bohužial, zadubenci s deravými žumpami v zadymených kotlinách kúriaci v lepšom prípade drevom, v horšom prípade uholnými kalmi dovlečenými poľskými priekupníkmi sa radšej ulakomia na 40-50 eur ušetrených mesačne.

18.10.2018 | @@@

ja nevidim každy durhy zatepleny ....a ano maju stare domy a čo teraz s tym ....a platia ovela viac a viem to od mnohych ludi čo vykuruju aj plynom aj drevom a už len pri tom často platia 40 eur mesačne a to vykuruju drevom tym plynom si len pomahaju ako tepla voda varenie popripade aj vykurovanie ak sa im nechce vytapať drevom....ale stale ich to vyjde draho ....takže ja neverim že niekto plynom vykury za 40 eur aj vari aj voda a podobne to je nezmysel a možem sa v okoli pytať mnohych dalšich ludi ale 40 eur su taraniny jedine žeby plynarne inych oj.avali a tebe davali zľavu nejaku špecialnu

19.10.2018 | ivansk

@@@ ty máš fakt nejakú poruchu čítania, skús si to pozrieť ešte raz na čo reaguješ - môj mesačný účet za plyn bol 80 eur, susedia naokolo, ktorý prešli na pevné palivá ušetrili max. polovicu svojho účtu za plyn, pričom ich účty sa pred prechodom na drevo nelíšili od môjho, každý sa vošiel do stovky mesačne.
Čiže za ušetrených 40 eur mesačne vymenili čistý vzduch, to je pointa toho čo som písal. 40 eur vo vrecku, hurá a ked otvorím okno, tak sa nedá dýchať a za ušetrené peniaze behám po doktoroch a kupujem vitamíny lebo mi je zle.
Je to príliš zložité si to celé prečítať a pochopiť?

18.10.2018 | TenJeden

To je krasny clanok. Tu sa hadze cislami len taky fukot :D