Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Keď trh povysáva zásoby, ktoré developeri pripravovali dlhé roky

V čase, keď pred vyše desiatimi rokmi vrcholila realitná horúčka, mnohí účastníci trhu si mädlili ruky. Realitní makléri rozprávali historky o tom, ako sa kupujúci na obhliadkach bytov predbiehali v ponukách a prihadzovali cenu, ktorú boli ochotní za nehnuteľnosť zaplatiť. Kríza síce tieto zlaté realitné časy ukončila, postupne sa však apetít nakupovať nehnuteľnosti vrátil. Bol dokonca taký veľký, že na trhu v hlavnom meste je aktuálne najmenej voľných bytov v novostavbách za posledných 15 rokov. Mnohí skloňujú slová ako nedostatok či deformácia trhu. Je na tom trh skutočne tak zle a hrozí v Bratislave vznik realitnej bubliny?

02.04.2019, 05:02 | Tomáš Vašuta | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 23

Poradenská spoločnosť Bencont Investment hodnotila situáciu na realitnom trhu v závere minulého roka a v Bratislave hlásila nový rekord: podľa jej štatistík bolo najmenej voľných bytov v novostavbách za posledných 15 rokov. „Katastrofické scenáre zatiaľ maľovať na stenu netreba a o bubline sa hovoriť nedá, no nemožno ani poprieť, že vývoj je v poslednom čase znepokojujúci,“ zamýšľa sa pri tejto príležitosti Matúš Jančura, hlavný analytik Bencont Invesments.

Ako ilustrácia pohybu na trhu slúži aj porovnanie tejto štatistiky. Kým koncom vlaňajška bolo k dispozícii 2 783 bytov, v rovnakom období pred dvoma rokmi ich bolo 4 889. Pod týmto výrazným úbytkom sa premietol rekordný záujem o kúpu nehnuteľností podporený nízkymi úrokmi aj zastavenie prílevu nových bytov na trh. „Za posledné tri roky ponuka bytov výrazne klesla, z pohľadu čísiel to znamená, že na jedného kupujúceho je cca 0,6 bytu v kategórii novostavby,“ porovnáva Juraj Nevolník, CEO Penta Real Estate Slovensko.

Výstavba projektu Sky ParkZdroj: TREND Reality

Korene celého problému pritom môžeme hľadať ešte v období spred desaťročia. „Do roku 2001 sa v Bratislave nepodstavilo prakticky nič. Potom prišiel boom, ktorý však zastavila kríza. Na jednej strane sa až tak nestavalo, na strane druhej hlavné mesto neustále rástlo, čím vznikol deficit nových bytov,“ konštatuje Peter Kavecký, obchodný riaditeľ spoločnosti Lucron Development.

Podľa jeho slov za aktuálnym nedostatkom bytov možno hľadať súhru viacerých faktorov. „Prišla kríza, počas ktorej mnohí robili projekty ,do zásuvky‘. Boom v rokoch 2013 až 2016 tieto projekty vypredal a nikto z nás developerov na to nebol pripravený,“ poukazuje na kľúčový faktor P. Kavecký. A dodáva, že tomuto stavu sa ani nedalo zabrániť. „Dnes nie sme v štádiu socialistického plánovania. Trh sa mení, musíme byť flexibilní. Nemôžeme si naplánovať projekt na päť či desať rokov dopredu, lebo časom je nakreslený projekt neaktuálny a my musíme začať projektovať odznova,“ vysvetľuje.

Situácia na trhu mu dáva za pravdu. Chýbajú väčšie 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 23

Rubrika Extra reality

Tagy predaj nehnuteľnosti