Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Klingerka má stavebné povolenie. Ceny bytov stúpli, voľná je pätina

13.02.2019, 11:26 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Rezidenčno-administratívny komplex Klingerka získal stavebné povolenie. Informuje o tom developer J&T Real Estate, ktorý v bratislavskom Ružinove postaví 35-poschodový vežiak s bytmi a nižšiu budovu s 10-tisíc štvorcovými metrami administratívnej plochy.

  • Tlačiť
  • 12

Klingerka vznikne v Ružinove medzi Prístavnou, Pláteníckou, Valchárskou a Súkenníckou ulicou. Ide o časť územia bývalej chemickej továrne Gumon.

Pôvodne sa v lokalite plánoval iný projekt, kde trojica investorov zamýšľala až 45-podlažnú vežu. JTRE kúpil pozemky s rozlohou zhruba 1,5 hektára na jeseň 2015 a rezidenčnú časť napokon naplánoval do výšky 36 nadzemných podlaží.

S výstavbou začnú po dočistení 

Developer aktuálne informuje, že Klingerka po získaní stavebného povolenia postupuje k samotnej realizácii. Výstavba by sa mala začať podľa JTRE o niekoľko mesiacov, presný termín zatiaľ firma neuvádza. Dokončiť musí ešte vyčistenie územia, s ktorým už začala pred mesiacmi.

JTRE už má za sebou aj predstavenie projektu obyvateľom dotknutého územia. Susedom developer prisľúbil opatrenia na zmiernenie dopadu výstavby na komfort ich bývania. Napríklad zariadenie staveniska, ktoré pozostáva z niekoľkých na sebe položených kontajnerov, bude tvoriť stenu orientovanú tak, aby chránila rodinnú zástavbu pred hlukom a prachom.

Neprehliadnite

„Aby sme eliminovali pohyb stavebných mechanizmov po cestných komunikáciách, budú tieto vchádzať najkratšou možnou cestou na stavenisko a rovnako aj z neho vychádzať,“ vysvetlil projektový manažér JTRE Peter Medľa.

Developer tvrdí, že chce, aby stavba čo najmenej zaťažovala miestnu komunitu. „Požiadavky našich susedov sme obratom splnili a zriadili sme aj špeciálnu mailovú adresu, na ktorú môžu stále zasielať svoje postrehy a podnety,“ podotkol P. Medľa.

Ambíciou developera je, aby Klingerka v lokalite rozvíjala a dopĺňala súčasné centrum mesta. „Klingerka zhodnotí pozemok tak, aby bol zohľadnený urbanistický kontext pripravovaného rozvoja novej mestskej štruktúry,“ tvrdil JTRE v minulosti.

Ceny stúpli

Projekt je navrhnutý ako koncept dvoch budov – bytovej veže a administratívneho objektu, ktoré prepája parkovací dom s 580 miestami so zelenou strechou. Ďalších 100 stojísk je plánovaných na teréne. Súčasťou budov je občianska vybavenosť, v parteri vzniknú obchodné priestory.

Bytový vežiak o šošovkovitým pôdorysom bude mať 35 poschodí, developer v ňom naplánoval 380 dvoj- až štvorizbových bytov. Fasáda budovy bude odkazom na históriu spracovania juty v niekdajšej fabrike.

Podľa webu projektu je momentálne predaných zhruba 80 percent bytov, voľných tak zostáva približne 70 jednotiek. Niektoré byty sú predrezervované.

Byty v Klingerke dal JTRE do predaja vo výraznejšom predstihu, predaj 65 percent jednotiek hlásil už vlani na jar. V tom čase ich developer ponúkal v cene od 2 200 po 3 200 eur za štvorcový meter. Momentálne sa už ceny pohybujú výrazne vyššie – od súm tesne pod 3-tisíc eur po zhruba 3 700 3 500 eur za štvorcový meter. 

V aktuálnej ponuke je najlacnejší voľný byt dvojizbák na 22. poschodí s rozlohou 56,7 štvorcového metra a exteriérom – balkónom takmer päť štvorcových metrov, ktorý stojí 195 489 eur. Voľné sú ešte aj dva byty na najvyššom 35. poschodí, ide o štvorizbové jednotky s rozlohou prevyšujúcou 150 štvorcových metrov, kde ďalších 61 štvorcových metrov pripadá na terasu. Ceny sú 691 800 respektíve 638 640 eur.

V cene bytu je zahrnutá pivnica. Zvýšenie cien v projekte vidno aj na cenách parkovacích miest – vnútorné sa momentálne predáva za 25 200 eur, vonkajšie vychádza na 16 800 eur (predtým 21 600 a 13 200 eur).

Pôjde do výšky 115 metrov

Súčasťou Klingerky bude aj spomínaná kancelárska budova umiestnená hlbšie v areáli. Tá prinesie na 11 poschodiach 10-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy.

Centrálnym verejným priestorom celej zóny bude park s rozlohou vyše 4-tisíc štvorcových metrov, ktorý bude slúžiť pôvodným aj novým obyvateľom takzvanej Klingerovej kolónie. Ponúknuť má aj ihriská a športoviská.

Rezidenčná veža v Klingerke bude dominantou celého projektu, vyrastie do výšky 115 metrov. Mierne tak prerastie dvojičky Panaroma City, ktoré JTRE postavil do výšky 112 metrov.

Vyššími budovami v neďalekom okolí budú administratívne budovy, ktoré v downtowne stavia HB Reavis. Nivy Tower, ktorá je už vo výstavbe, vyrastá do výšky 125 metrov. Do výšky 115 metrov po atiku pôjde kancelárska budova na rohu Mlynských nív a Košickej.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy J&T Real Estate, Klingerka