Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kmotrík prekresľuje projekt, ktorý nahradí štadión v Petržalke

26.10.2017, 14:00 | © 2017 News and Media Holding

Na svete sú nové vizualizácie projektu Green Park, ktorý má vyrásť v tesnom susedstve Sadu Janka Kráľa na mieste, na ktorom stál petržalský futbalový štadión. Firma podnikateľa Ivana Kmotríka totiž úradom predložila nový variant polyfunkčného komplexu, ktorého dominantou je 30-podlažný vežiak.

  • Tlačiť
  • 7

Developerská spoločnosť RV Development 3 predstavila plán postaviť komplex s názvom Green Park ešte v auguste minulého roka. Úradom predložila projekt, podľa ktorého mal na pozemkoch medzi Starým mostom, Viedenskou cestou, Krasovského ulicou a Jantárovou cestou vyrásť polyfunkčný projekt.

Dominantou vežiak

Pri moste mal podľa neho vyrásť 90-metrový vežiak s 30 podlažiami s bytmi a apartmánmi a 11-podlažná kancelárska budova. Komplex mali doplňovať štyri šesťpodlažné obytné budovy. Celkovo mal komplex ponúknuť 221 bytov a ďalších 206 apartmánov.

Investor pritom predložil dve variantné riešenia, ktoré sa líšili okrem rozpočtu či podlahových plôch aj počtom parkovacích stojísk. Kým prvý predpokladal vytvorenie podzemného parkoviska s kapacitou 1 268 miest, druhý variant predpokladal ešte o 71 miest viac.

Green ParkZdroj: EIA/RV Development 3

Na svete je aktuálne aj tretí variant usporiadania komplexu. Oproti prvým dvom ponúkne menej podlahovej plochy. Kým prvý počítal s rozmermi na úrovni necelých 103-tisíc štvorcových metrov, druhý niečo viac ako 124-tisíc štvorcových metrov, tretí predpokladá vybudovanie 108,7-tisíca štvorcového metra podlahovej plochy. Projekt pritom má v treťom variante ponúknuť 1 190 parkovacích stojísk.

Menej bytov, viac apartmánov

Menilo sa aj zloženie v obytnej časti. Klesol počet bytov z 221 na 134. Naopak, počet apartmánov by sa zvýšil z 206 na 228 jednotiek. Zásadným spôsobom sa menila aj architektúra. Návrh z dielne architektonického štúdia Expoline počíta so stromami na fasáde, ktorý preslávili milánske mrakodrapy Bosco Verticale. Návrh pritom počíta s plynulým napojením na Sad Janka Kráľa, keď v tomto mieste úplne vylúčil automobilovú dopravu.

Neprehliadnite

So stavebnými prácami by chceli v Petržalke začať v marci budúceho roka, projekt by mal prvých vlastníkov, respektíve nájomníkov privítať začiatkom roka 2020. Investor pritom počíta s celkovými nákladmi v rozmedzí 63 až 65 miliónov eur.

Už štvrtá podoba

Projekt predkladá spoločnosť RV Development, ktorej konateľ figuruje v orgánoch niektorých Kmotríkovych firiem. Pozemky vlastní spoločnosť Greenpark Bratislava. Ide už o štvrtý variant využitia plochy po futbalovom štadióne Artmedie Petržalka. Pôvodne sa uvažovalo nad tým, že na brehu Dunaja vyrastie nový futbalový štadión s výškovou budovou.

Projekt sa však nepáčil Európskej futbalovej federácii (UEFA), ktorá nesúhlasila s tým, aby bolo ihrisko postavené na podzemných garážach. Aj preto vo februári 2008 predstavila skupina Grafobal nový projekt polyfunkčného komplexu, ktorý počítal s vybudovaním 29-poschodovej veže a predpokladal využitie mestských pozemkov pre stavbu športového centra.

Green ParkZdroj: EIA/RV Development 3

Návrhy na využitie územia pritom vždy vzbudili búrku nevôle. Vlani avizovala mestská poslankyňa a architektka Lucia Štasselová vypísanie petície za spracovanie územného plánu zóny. „Navrhované vyťaženie územia projektom Green Park zničí nielen akúkoľvek snahu o výškovú reguláciu, ktorú primátor opakovane sľubuje, ale aj najvzácnejšie územia Bratislavy v tesnej blízkosti projektu, akými Sad Janka Kráľa a nábrežie Dunaja nesporne sú,“ napísala pred rokom na sociálnej sieti.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Ivan Kmotrík