Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kontroverzný komplex v Ružinove má zelenú, stavať chce už na jar

09.02.2017 | Tomáš Vašuta

Diskusia (25 reakcií) Pravidlá diskusie

09.02.2017 | Emasculate

Neuveritelne, ten pomyleny pocit narokovatelnosti, co ma kazdy smejd co si odkupil komunisticky kamrlik za 300 eur, a teraz ocakava, ze v dvojkilometrovom radiuse od jeho mrzkej chajdy bude mat len lúky a vodopady.

Ja si myslim ze tie nove bytovky treba stavat este ovela blizsie k bolsevickym kralikarnam, pretoze do 10-15 rokov sa budu tie panelaky aj tak burat (ak nespadnu same) a teda nova vystavba s tym uz moze pokojne pocitat.

09.02.2017 | shaggy

Bohužiaľ tie bolševické "králikárne" sú častokrát na tom lepšie, ako novodobé králikárne (typu Jégeho alej, Vienna gate). Ale tiež nechápem, kde sa v ľuďoch berie pocit, že môžu hovoriť do súkromných projektov. A hlavne sú to tí ľudia, ktorým keď na schôdzi vlastníkov bytov povie väčšina, že nemôže mať hnedé okná na byte, tak sa cítia urazení.

09.02.2017 | B0B

kazdy projekt ovlyvnuje, kvalitu zivovta a zivotne prostredie v okolitych domoch takze vyjadrovat sa mozu, dokonca na to existuju normy. tak to funguje v civilizovanych krajinach. samozrejme v krajine plnej buranov,zlodej a podvodnikov je to cosi neslychane. potom neprekvapi, ze developer ide stavat aj na cudzom sukromnom pozemku. presne podla hesla slovenskych zbojnikov "co je tvoje, to je moje a co je moje do toho ta nic"

09.02.2017 | shaggy

Áno, voľakedy sa ľudia mohli vyjadrovať k tomu, či vo svojom okolí chcú židov, lebo predsa vtedy každý vedel, že ovplyvňujú kvalitu ich života.
To, že na niečo existujú normy, ešte neznamená, že je to morálne a majú na to ľudia právo. "Normy" existovali aj na to, že sa mohli strieľať ľudia na hraniciach.
Ale je to tak, ako si povedal - žijeme v krajine plnej buranov, zlodejov a fašistov, ktorí majú pocit, že majú právo hovoriť do života iných.

09.02.2017 | B0B

ono je to presne naopak. za diktatur ako je fasizmus a komunizmus sa ludia k nicomu vyjadrovat nemohli to sa mozu v demokracii a pravnom state co su pojmy ktore (nielen tebe) evidentne nic nehovoria. tvoje prdstavy su presne ako to fungovalo za bolsevika: my si to tu postavime a je to, lebo my sme zakon.


09.02.2017 | Tomáš Pustai

Prepáč, ale porovnávaš tu neporovnateľné. Keď už neberiete do úvahy zásahy do prírody formou nadmerného zahusťovania a s tým súvisiace zhoršovania životného prostredia potrebného pre prirodzenú psychohygienu človeka, ber do úvahy aspoň to, že tieto "úžasné" projekty znižujú ceny okolitých bytov, takže nemyslím si, že je normálne, ak niekto stavia stavbu,na ktorej ide ryžovať na úkor ostatných. Tieto sídliská neboli dimenzované na takú premávku, aby utiahli nápor áut, ktoré sú tu dnes plus ešte aj áut z ďalších novostavieb, ktoré sa chystajú. Cesty nie sú dimenzované na takú statickú ani dynamickú dopravu! Investor síce postaví podzemnú garáž, ktorá ale určite nebude zadarmo a tak budú noví majitelia, ktorí budú riešiť ako splatia hypotéku a nie miesto v garáži, parkovať na parkoviskách, ktoré boli vybudované pôvodne k našim domom... To isté aj s občianskou vybavenosťou, budú využívať školy, škôlky, ktoré boli vybudované v časoch pôvodnej zástavby a zvýšenej hustote obyvateľstva už nemusia tieto kapacity vyhovovať. Tu je treba čo najviac zelene, pre deti, pre dospelých, už žiadne developerske projekty, nech sa realizujú inde, v Bratislave a okolí by sa isto našlo dosť nevyužitých plôch.

10.02.2017 | bluehen

To vsetko ide all inclusive s bytom. Len bohuzial kupujuci si to neuvedomuju a byty preplacaju, preto je aj taka situacia ze uz aj stare panelaky drzia cenu pomaly na urovni novostavieb

10.02.2017 | Adrian Gubčo

Hustejšie zastavané mesto je ekologickejšie ako riedke. Pre prírodu je lepšie, ak ju necháme tak a mesto sa nerozrastá do krajiny, namiesto toho rastie dovnútra. Pozemok, kde vyrastie tento projekt, je pre development ideálny, lebo sa nedá pre nič rozumnejšie využiť. Ak chcete oponovať a povedať park, tak nie - ten je zbytočný. Nemá ho kto využívať. Vec bez užívateľa je zbytočná.

10.02.2017 | Tomáš Pustai

hustejšie zastavané mesto je lepšie akurát pre stroje a nie pre ľudí. Keď natlačíš veľa ľudí na malý priestor, budú nervóznejší a vzájomne odcudzenejší. Nejaký ľudský aspekt výstavby sa tu vôbec neberie do úvahy. Človek je prirodzená súčasť prírody a logicky mi z toho vychádza, že potrebuje viac stromov, zelene a nie betónu a áut.

10.02.2017 | Adrian Gubčo

Človek je od prírody najsociálnejší tvor. Je mu prirodzené byť v spoločnosti väčšieho počtu ľudí. Najviac oceňujeme krásu starých miest, veľmi husto zastavaných, kde vidíme vďaka kompozícii priestoru veľa iných ľudí - lebo tak nám to je prirodzené. Prírodu neoklameme.

Predstava veľkých, otvorených priestorov v meste, vyplnených zeleňou, funguje len v určitých prípadoch a kontextoch - Central Park, Hyde Park, Tiegarten, Luxemburské záhrady atď. Všetky podobné parky sú obklopené husto zastavaným a osídleným mestom. U nás je však mesto veľmi riedko zastavané a preto je vytváranie nových veľkých parkov v priamom rozpore so snahami o zvyšovanie kvality života.

10.02.2017 | Tomáš Pustai

Najsociálnejší a pritom sme si navzájom cudzí, každý za sebou zavrie dvere bytu a žije si svoj život, ani nevie, kto vedľa neho býva. Je to ako keď natlačíš zvieratá do malého priestoru, čím viac sa bude ich životný priestor zmenšovať, tým budú agresívnejšie. Iste, dá sa žiť aj v New Yorku, aj v Šanghaji, ale za prvé nie každý chce žiť v takomto meste a za druhé infraštruktúra Bratislavy na to ani nie je stavaná.

11.02.2017 | Adrian Gubčo

To je vec konkrétnej spoločnosti, nie človeka ako druhu (myslím vzájomné odcudzenie). Urbanizmus má podporovať interakciu a mestá s najvyššou kvalitou života, ako Kodaň, Amsterdam, Hamburg alebo Viedeň, to robia.

12.02.2017 | Tomáš Pustai

A zase tie mestá, ktoré sa s BA nikdy porovnávať nemôžu. A nie z hľadiska zástavby. Nikto ma nikdy nepresvedčí (a väčšinu ľudí tiež nie), že správna cesta je natlačiť čo najviac ľudí na čo najmenší priestor, to je presne ako tie králikárne, v praxi to funguje tak, že čím viac ľudí natlačíš na malý priestor, tým si budú odcudzenejší a budú nervóznejší, budú utekať presne do tých satelitných mestečiek, ktoré Ty tak odsudzuješ, aby mali aspoň nejaké súkromie. Mesto sa má rozvíjať, ale takou formou, aby to neboli len byty, ale aj k nim prislúchajúca občianska vybavenosť. Život ľudí predsa nie je o tom, že chodia k sebe navzájom na návštevy, ale chodia do práce, do obchodov, do krčiem, do parkov, keď sa tam organizujú nejaké akcie...čím viac ľudí natlačíš na malý priestor, tým viac budú sídliská vnímať len ako nocľahárne, z ktorých budú prirodzene utekať na vidiek. Ja tu žijem od narodenia a nežijem v bubline, ja to vidím. Nekritizujem výstavbu ako takú, ale musí sa budovať účelne, s ohľadom na dopad na kvalitu života, na podmienky danej lokality a nie preto, aby sme boli čo najviac natlačení, lebo to je akože "efektívne" (aj to je minimálne v BA diskutabilné) a aby investori zarábali.

12.02.2017 | Tomáš Pustai

A aby som nezabudol ešte jednu podstatnú vec súvisiacu s témou áut v Bratislave - žiadne vysoké poplatky za autá, ktoré presadzujú tzv. ekoteroristi systémom "keď ja nemám, nebudeš mať ani ty" nevyriešia problém s dopravou v meste, statickou ani dynamickou. To vyrieši len MHD na úrovni miest, na ktoré sa Ty tak rád odvolávaš. Však my sa tu vytešujeme z toho, že sa nám po xy rokoch podarilo dotiahnuť električku späť za Dunaj, nosným dopravným prostriedkom je tu stále autobus! Kto sa raz dostane autom za 15 minút z jedného konca Bratislavy na druhý, pričom MHD mu to trvá minimálne raz tak dlho, neodradí ho od cestovania autom ani poplatok za parkovanie. Akurát áut a teda aj hluku a výfukových plynov na sídliskách bude s postupujúcim zahusťovaním čoraz viac.

13.02.2017 | Adrian Gubčo

Ja sa Vás ani nesnažím presvedčiť, je jasné, že že Vy už svoj názor máte a nenecháte sa presvedčiť, aj keby Vám sem naservírujem všetky fakty aj s citáciami najväčších svetových odborníkov. Inak by ste ani nepísali do tejto diskusie, všakže :-) Skôr to píšem pre ostatných ľudí, čo môžu čítať toto fórum a sú otvorení iným názorom.

Každopádne, očividne si v niektorých veciach protirečíte. Čím hustejšie ľudia bývajú, tým menšia šanca, že sídlisko bude "králikáreň", lebo bude atraktívnejšie pre podnikateľov (s časovým odstupom aj pre verejnú správu) zriadiť tam služby a vybavenosť, t.j. sídlisko bude multifunkčnejšie a tým stále menej len sídliskom.

To, či sa ľudia v meste cítia odcudzení, je opäť len vec spoločnosti a dizajnu. Na Slovensku sa môžu cítiť, lebo žijeme v agresívnom meste, devastovanom parkujúcimi autami a reklamou, s prakticky neexistujúcim verejnými priestorom, s nebezpečnými chodníkmi a so širokými cestami. To vplýva na psychohygienu, v normálnom stave by však samozrejme ľudia fungovali úplne inak a nepotrebovali 2+ metrový múr z betónových tvárnic pre pocit "súkromia".

A samozrejme, poplatky za parkovanie sú motivačným nástrojom, ktorý má motivovať ľudí k využívaniu MHD. Bohužiaľ, autolobby blokuje akékoľvek koncepčnejšie riešenia vedúce k masívnemu skvalitneniu MHD, hoci štandard vozidiel už máme napríklad pomerne vysoký - vyšší ako napríklad Praha, ktorá má špičkovú kvalitu MHD. Každopádne, ak to staviate tak, "že keď ja nemám, nebudeš mať ani ty", tak ste úplne pomýlený a svedčí to skôr o Vás, ako o tých "ekoteroristoch".

13.02.2017 | Tomáš Pustai

Ja osobne by som sa auta nevzdal, ani keby bol ročný poplatok za parkovné 500€ (čo však nič nemení na tom, že to považujem za eko-výpalné),nie všetko sa dá totižto odviezť MHD a neraz mi to za tie nervy s MHD ani nestojí. MHD je pomalá, má zlé intervaly, vynecháva a ak nakoniec príde, tak je natrieskaná. Okrem toho, ľudia chodia autami na dovolenky, mimo mesto za rodinou, na výlety atď atď. Ale toto je tiež na dlhú diskusiu a vážne sa mi to tu už nechce rozoberať. Ak ľudia budú motivovaní vedením mesta (reštrikcie nie sú motivácia) jazdiť MHD, sami začnú autá používať menej.

U nás na Pošni majú pribudnúť ďalšie 2 bytovky, ktoré samozrejme Vy horlivo schvaľujete, jedna z nich má byť načapená priamo mne na dome. Keď to Vám vyhovuje, prosím, pokojne si to nechajte nastavať k Vášmu domu, pozerať sa susedom do okien a vytešovať sa z toho, ako ste "socializovaný". Ja sa chcem pozerať do stromov a nie do okien druhým ľuďom a - s Vaším dovolením - sa socializovať s tými ľuďmi, o ktorých spoločnosť mám sám záujem. A nie som sám. V lete budete vďačný, keď sa vyspíte pri otvorenom okne a nebude Vám dovnútra sálať teplo z rozpáleného betónu. O tom, akým arogantným spôsobom títo developeri stavajú, že búrajú cez víkendy aj sviatky, od rána do večera, to sa tu veľmi rozpisovať nechcem. Drvivá väčšina ľudí čo poznám, je rovnakého názoru, lebo nahusťovanie zástavby by zhoršilo ich životnú úroveň a naozaj nejde len o autá, ktoré samozrejme zaujato považujete za príčinu všetkého zla (dalo by sa to prirovnať k jednému diktátorskému systému z konca 30. a začiatku 40. rokov, ktorý tiež za všetko zlé vinil len jednu skupinu obyvateľstva, ale niekto by to mohol považovať za prehnané). Bytov je tu už dosť a prevádzky, ktoré tu sú, krachujú a obmedzujú otváracie hodiny, nejaké dve bytovky naviac, ktoré tu majú byť to určite nezachránia, práve naopak. Ďalším podstatným faktorom je, že Ružinov je v podstate periféria, nie centrum. Skôr by ste mali lobovať za to, aby sa konečne začalo niečo robiť s tou opachou Obchodným domom Ružinov, ak tu tento kostlivec bude ešte ďalšie roky strašiť, vždy to tu bude len diera, bez ohľadu na to, koľko bytoviek sem nastaviate a pre ľudí sa z toho stane akurát tá nocľaháreň.
"Čím hustejšie ľudia bývajú, tým menšia šanca, že sídlisko bude "králikáreň", lebo bude atraktívnejšie pre podnikateľov (s časovým odstupom aj pre verejnú správu) zriadiť tam služby a vybavenosť, t.j. sídlisko bude multifunkčnejšie a tým stále menej len sídliskom." toto je v našich podmienkach tiež na dlhú diskusiu, už tak sa tu rozpisujem.
Uvedomte si, že ak budete len niečo nasilu presadzovať medzi ľuďmi, nikdy to nebude fungovať, pokiaľ sami ľudia nebudú cítiť, že to je tak dobré. A môžete mi tu citovať aj 300 výrokov z odborných publikácií. Žijem v Ružinove od narodenia a viem jedno - ako bývať chcem a ako nie – chcem bývať ako človek. Akékoľvek argumenty, ktoré sú úplne vytrhnuté z reality sú pre ľudí vrátane mňa úplne irelevantné. Prirovnávať BA k akémukoľvek veľkomestu je úplne mimo, keďže metro nemáme a zrejme ani nikdy mať nebudeme. Bez metra, resp. hustej koľajovej siete budú akékoľvek predstavy o zahustenej Bratislave utópiu.

(Inak mohli by sme už túto diskusiu uzavrieť, nemám čas riešiť len toto - zhodnime sa,že sa nezhodneme). :)

09.02.2017 | Tomáš Pustai

1) Na tie "komunistické kamrlíky" si ľudia berú hypotéky a zadlžujú sa na 30 rokov.
2) Keď vidím, čo sa dnes megalomansky stavia za účelom maximálneho zisku tak tie paneláky nakoniec možno prežijú aj tie novodobé králikárne (stavby typu Panorama city neviem inak nazvať než králikáreň, chladná, neosobná megalomanská stavba).
3) Podľa tvojho vyjadrenia súdim, že máš minimálne vilu pod Slavínom.
4) Keď už sú ti ľudia, čo bývajú v panelákoch ukradnutí, zamysli sa aspoň nad prírodou a nad dopadom výstavby týchto železo-sklo-betónových krabíc na faunu, flóru (nielen) v danej lokalite.

10.02.2017 | pablissimo

Presne tak, akoby tam zrovna ta ich bytovka stala od stvorenia sveta a vsetko prilahle k bytovke bolo darom od boha pre ich vysostne uzivanie. Aktivisticka skupinka musi hlavne odhadnut kedy este maju karty v rukach a mozu z nich pre seba nieco realne vytazit, lebo vyzera ze ich sny o parku (za koho peniaze?) sa rucaju a nakoniec budu este radi ak sa im ujdu dake odrobinky.

10.02.2017 | Tomáš Pustai

Názor, že čím hustejšia zástavba, tým lepšie, je vyšinutý a nech mi nikto nehovorí, že z hľadiska psychického, ale aj fyzického zdravia ľudí to je dobré smerovanie.

09.02.2017 | gejza77

ďaľšia čierna stavba v Ružinove .... treba ich búrať, nie pridávať !!!

09.02.2017 | PeterVarsa

Cierna stavba?
Ved clanok je prave o tom, ze maju povolenie.

Alebo za ciernu stavbu oznacujeme vsetko co sa nam nepaci?

09.02.2017 | shaggy

Musíš sa naučiť nový newspeak.
Čierna stavba = stavba, ktorá sa mi nepáči.
Nelegitímne výsledky volieb = ak ľudia hlasujú inak, ako som chcel ja (platí len pre ľudí, ktorí rešpektujú demokraciu).
Nenažraný kapitalista = majiteľ si nemôže na svojom pozemku postaviť dom, lebo občania spíšu petíciu. Ale ak by niekto iný spísal petíciu proti zatepleniu domu týchto občanov (pretože to hyzdí okolie), tak už by bolo zle.
To sú tí pretransformovaní komunisti, chcú riadiť život druhých, ale nechcú im úplne obmedziť slobodu.

16.02.2017 | PeterVarsa

;)

09.02.2017 | Fauve

Zastavajme si vsetku volnu plochu nech to uz aj na uliciach vyzera ako v latinskej amerike. V hlavach bananovu republiku mame uz davno

09.02.2017 | shaggy

Presne tak. Začnime búrať tieto opachy!
A čo takto začať tvojim domom? Verím, že tam predtým bola zelená plocha a že by to väčšina občanov ocenila ;)

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pridať inzerát