Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Košický projekt so 400 bytmi navrhnú pražskí architekti. Pozrite sa, ako bude vyzerať

28.03.2019, 14:57 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Architektonická súťaž na podobu rezidenčného projektu Andromeda v Košiciach už pozná víťaza. Stalo sa ním pražské štúdio re: architekti. Podľa ich návrhu postaví v metropole východu developer 400 bytov.

  • Tlačiť
  • 0

Do súťaže o podobu komplexu na košickom sídlisku KVP sa zapojilo celkovo osem ateliérov, tri z Košíc, dva z Bratislavy a tri z Prahy. Uspeli spomínaní re:architekti studio.

Súťaž bežala do začiatku februára, v marci ju porota vyhodnotila. Zapojení boli odborníci, developer si nechal jeden z piatich hlasov. Návrh pražského ateliéru sa bude ďalej rozpracúvať do finálnej podoby.

Dve línie s rôznou výškou

Víťazná práca navrhuje Andromedu v dvoch líniách bytových domov, medzi ktorými vzniká uličný priestor. Krivka línií reaguje na tvar a morfológiu parcely. V mieste, kde sa línie otvoria, sa navrhuje parkové námestie.

V prvej línii sú nižšie bytové domy, v druhej veže, ktoré sa výškou dorovnajú susedným vežiakom. Zástavba graduje smerom k Moskovskej triede. „Línia veží necháva možnosť priehľadu, línia nízkych domov necháva možnosť priechodu. Medzi líniami domov vzniká pohodlné susedstvo s radom nečakaných priehľadov a obrazov,“ napísali architekti v súťaži, o ktorej výsledku informoval aj web Archinfo.sk.

Andromeda (vizualizácie)Zdroj: archinfo.sk / re:architekti studio

Každý bytový dom má v suteréne vlastné parkovanie. Bytovky tvoria princíp roztrúsenej – šachovnicovej zástavby, pri ktorej porota hovorí o dobre premyslenej filozofii vizuálnych vzťahov.

„Priestory medzi domami sú jasne definované, sú stvárnené s príjemnou eleganciou a nepredstieranou hodnotou. Veľmi komplexný a konzistentný návrh, nenásilný voči okoliu, s výškovou gradáciou a detailne preriešenými vnútroblokovými priestormi,“ uvádza sa v hodnotení.

Neprehliadnite

„V prospech víťazného návrhu rozhodla kvalita ponúkaných riešení. To znamená, aby bolo v celej lokalite zabezpečené komfortné bývanie, a tiež nám išlo o zachovanie doterajších výhľadov z Wuppertálskej,“ povedal pre denník Korzár zástupca investora Miroslav Kacej.

Petícia proti projektu

Na pozemku medzi Wuppertalskou a Topasovou ulicou na sídlisku KVP tak má vzniknúť 12 bytových domov, v ktorých sa bude nachádzať zhruba 400 bytov. Investor v projekte

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Andromeda, Košice

Diskusia (0 reakcií)