Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lacné domy od pár tisíc dolárov

13.09.2011, 11:20 | Martin Rojko | © 2011 News and Media Holding

Americká firma ponúka legopríbytky pre tých, ktorí nechcú platiť hypotéku

  • Tlačiť
  • 1

S pokračujúcimi problémami v ekonomike sa aj na trhu s bývaním objavujú čoraz častejšie alternatívy, vyhovujúce širšiemu spektru záujemcov. Americká spoločnosť Tumbleweed Tiny House Company vyrába malé domy, ktoré si zákazník dokáže sám postaviť už od niekoľko tisíc dolárov.

Najmenšia jednotka má výmeru 6 m2. Pre tých menej zručných sú pripravené aj hotové verzie od 39-tisíc dolárov. Všetky sú vybavené plne funkčnou kuchyňou, kúpeľňou s kompostovateľnou toaletou a spacou časťou. Niektoré modely sa dajú prenášať na kolesách.

Ako uvádza webstránka firmy, prenosné domy možno položiť takmer kdekoľvek. Tieto stavby sa nachádzajú na dvoroch, v parkoch, vo vidieckom prostredí, či dokonca v národnom parku. „Predstavte si tú slobodu môcť sa zdvihnúť a presťahovať podľa želania. Máte dosť svojich susedov? Nepáči sa vám výhľad? Len sa zoberiete a idete.“ Katalóg firmy uvádza 22 rôznych plánov domov s výmerou 6 až 78 m2, vhodných aj do extrémnych klimatických podmienok.

tinyhouse1.jpg

Podľa majiteľa firmy Jaya Shafera, ktorý sa zaoberá navrhovaním a výstavbou menších domov dvanásť rokov, so stále sa nezlepšujúcou ekonomikou USA menej môže byť viac. „Ľudia začínajú chápať, že nadbytok neznamená nevyhnutne luxus, ale môže byť záťažou a záväzkom. Ľudia žijú v dlžníckych celách o výmere 300, či 500 m2. Strávia 30 alebo aj viac rokov platením za tento celý priestor a veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujú. Vyrastal som v dome s rozlohou 300 m2, spolu so sestrou sme mali na starosti jeho upratovanie,“ objasňuje motiváciu J. Shafer.

No ako uvádza server Property Wire, jeho hlavným dôvodom pre takýto malý dom nebola záchrana sveta alebo úspora peňazí. „Jednoducho nemám čas ani trpezlivosť pre veľký dom. Zistil som, že rovnako ako všetko ostatné, čo je nadbytočné, extra priestor len stojí v ceste k mojej pohode, pretože vyžaduje údržbu a vykurovanie a nakoniec chce, aby som vymenil časť života za peniaze, ktorými splácam tieto luxusné veci.

tinyhouse2.jpg

Chcel som miesto, ktoré by zachovalo môj pokojný životný štýl, nie miesto, údržbou ktorého  by som strávil zvyšok života.“ Shafer ponúka aj rady ako sa vysporiadať s právnymi prekážkami pri bývaní v týchto domoch. Aj napriek tomu, že mnohé miestne samosprávy v USA nevyžadujú úradné povolenie pre budovy menšie ako 11 m2.

„Veríte tomu, že priemerná cena používaného domu v USA je dnes 244-tisíc dolárov? To znamená 30 rokov splácania hypotéky, účtov za energie, rastúcich daní z nehnuteľnosti, poplatkov a regulácií. Predstavte si mať dom bez hypotéky. Čo by ste spravili s novo objavenou slobodou? Väčšina Američanov platí oveľa viac na úrokoch ako za dom. A to, samozrejme, nezahŕňa dane, poistku alebo náklady na údržbu,“ láka internetová stránka. 

Foto - Tumbleweed Tiny House Company

  • Tlačiť
  • 1