Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Lantern House – lampáš pri známom parku High Line čoskoro dokončia

14.02.2020, 15:30 | Karol Klanic

Svetová architektúra | V októbri tohto roka by sa mali začať sťahovať majitelia bytov v dvoch domoch v newyorskej štvrti Chelsea, ktoré navrhol renomovaný londýnsky ateliér Heatherwick Studio. Lantern House je ich rezidenčný debut v Severnej Amerike.

  • Tlačiť
  • 1

Susedí s dominantou IAC Building od Franka Gehryho (2007) a vytvára ďalší výrazný akcent parku High Line.

Patria k nim diela Zaha Hadid Architects a Studio Gang. Lantern House lemujú High Line z dvoch strán. Východne stojí vyššia 22-podlažná veža, na druhej strane desaťpodlažná dvojička.

Ako petrolejky

„Naozaj pripomínajú petrolejky,“ komentoval špecifické okná Lantern House, v preklade Lampášový dom, New York Times. Projektanti sa však podľa vlastného vyjadrenia tvarovo inšpirovali arkiermi starých domov.

Zdroj: Heatherwick Studio

Na historickú architektúru, konkrétne na skladiská v Chelsea, mysleli aj pri tónovaní hliníkových okenných rámov. Pre ne, ale aj pre iné prvky zvolili bronzový odtieň.

Arkiere zostavili z radov zasklenia. Horný a dolný rad uložili šikmo do pravidelného profilu. Okná vsadili do mriežky obloženej sivými tehlami ručnej výroby podľa tradičného vzoru. Väčšina arkierov prikrýva dve podlažia a dva byty.

Budovy spája celosklený pavilón zostavený z dielov vysokých tri až sedem metrov, s oblou kovovou strechou – opäť v medenom tóne. Je, ako to formuloval vedúci architekt Thomas Heatherwick, „jemne drapovaná ako látka. Takmer sa dotýka High Line“.

Spoločné priestory obyvateľov usporiadali 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy svetová architektúra