Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mal konkurovať Auparku, projekt Rudiny II začnú stavať na jar

30.10.2017, 05:07 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Jeden z najočakávanejších a najväčších žilinských projektov ohlasuje termín začiatku stavebných prác. Komplex Rudiny II, za ktorým stojí spoločnosť Istrofinal, finalizuje potrebné povolenia a už na jar by mali začať s jeho realizáciou.

  • Tlačiť

Tagy

Istrofinal

O žilinskom komplexe, ktorý by vyplnil územie medzi Centrálnou, Obvodovou a Bajzovou ulicou a zabezpečil centrum vybavenosti pre sídliská Solinky, Hliny a Bôrik, sa viedli diskusie už niekoľko desaťročí. Už v územnom pláne z roku 1978 sa na ploche, ktorá dostala pomenovanie Rudiny II, počítalo s občianskou vybavenosťou.

Konkurent Auparku

V roku 2007, v čase vrcholiaceho realitného boomu, prichádza s návrhom spoločnosť Istrofinal. Projekt polyfunkčného centra zaujal rozmermi. Centrum malo na ploche 2,5 hektára ponúknuť takmer 100-tisíc štvorcových metrov úžitkovej plochy. Rozpočet projektu pritom presahoval miliardu slovenských korún.

Rudiny II - pôvodný návrh z roku 2007Zdroj: Istrofinal

Dominantou územia mali byť 19- a 14-poschodové veže. Kým v prvej mali byť kancelárie, v druhej bytové jednotky. Okrem nich malo zaujať aj nákupné centrum s rozlohou okolo 30-tisíc štvorcových metrov.

V tom čase malo trojpodlažné obchodné centrum konkurovať pripravovanému Auparku od HB Reavisu. Architektonické návrhy celého komplexu pripravilo štúdio Fischers, ktoré sa podieľalo aj pri projektovaní bratislavského Polus City Center.

Reštart cez súťaž

Prišla však kríza a celý projekt zamrzol. K jeho opätovnému naštartovaniu došlo až v roku 2013, keď investor usporiadal urbanisticko-architektonickú súťaž na riešenie územia Rudiny II. Z 12 prihlásených návrhov uspel projekt autorského kolektívu zo spoločnosti Proma.

Prepracovanú podobu celého bloku ukázal investor vlani, keď úradom predložil zámer na posúdenie vplyvu na životné prostredie. Z neho vyplynulo, že na území vyrastú obchodné jednotky s predajnou plochou 2 880 štvorcových metrov, štyri bytové domy, parkovisko pre 321 áut, námestie s vodnou plochou i detské ihrisko či park.

Nové centrum Rudiny II v Žiline - víťazný návrh zo súťažeZdroj: Proma

Investor aktuálne finišuje s vybavovaním potrebných povolení a avizuje začiatok výstavby. „Stavebné povolenie je zatiaľ v procese. S výstavbou by sme chceli začať na jar budúceho roka,“ hovorí pre TREND Reality Michala Stehlíková z oddelenia marketingu spoločnosti Istrofinal.

Výstavba v troch etapách

Podľa jej slov bude výstavba prebiehať v troch etapách, ktoré na seba budú časovo nadväzovať. „Výstavba prvej etapy bude trvať približne 18 mesiacov s tým, že ďalšia etapa sa začne po pol roku od zahájenia predchádzajúcej,“ prezrádza časový harmonogram prác M. Stehlíková.

Oproti plánom, ktoré boli mediálne prezentované, sa upravovali počty bytových jednotiek i veľkosť nákupnej plochy. „V bytovom komplexe Rudiny II bude 118 bytov, vrátane šiestich mezonetov. Na administratívne a obchodné priestory, ktoré sa budú nachádzať na prízemí bytových domov, máme vyčlenených dokopy 1 287 metrov štvorcových,“ spresňuje M. Stehlíková.

Projekt Rudiny IIZdroj: Istrofinal

V bezprostrednej blízkosti má byť situovaná obchodná galéria Naša s predajňami so samostatnými vstupmi. „Obchodná galéria bude mať jedno podlažie a vlastné parkovacie miesta,“ naznačuje marketingová manažérka.

Komplexné služby

S predajom by v Žiline chceli začať v čase štartu stavebných prác. Potenciálnych záujemcov chcú osloviť najmä komplexnosťou riešeného územia. „Naším cieľom je využiť voľný pozemok medzi sídliskami Hliny a Solinky a vytvoriť tu miesto pre hodnotné a pokojné bývanie pre nových, ale aj súčasných obyvateľov Žiliny. Súčasťou komplexu nebudú len štyri bytové domy a obchodná galéria, ale aj námestie, park s fontánou, detské ihriská a priestory pre drobné služby,“ hovorí M. Stehlíková.

Neprehliadnite

Spoločnosť Istrofinal realizovala napríklad priemyselný park v Hornom Hričove pri Žiline a vybudovala obchodné centrum s Tescom v Trebišove, ako aj supermarket tohto britského reťazca v žilinskej lokalite Hájik. Žilinský projekt Rudiny II nie je jediným v jej portfóliu. O podobnú premenu nevyužitého priestoru sa snaží v Brezne, kde chce prebudovať areál bývalých kasární. V samotnom krajskom meste pripravuje premenu komplexu elektrární.

Zobraziť Rudiny II na väčšej mape
  • Tlačiť

Tagy Istrofinal