Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Malá ponuka ďalej dvíha ceny starších bytov, nájomné sa zvýšilo za rok až o pätinu

20.08.2019, 12:10 | vp | © 2019 News and Media Holding

Nedostatočná ponuka novostavieb na realitnom trhu hlavného mesta sa v druhom štvrťroku opätovne premietla aj do cenoviek starších bytov. Analytici poradenskej spoločnosti Bencont Investments upozorňujú na to, že v hlavnom meste došlo aj k nárastu cien prenájmov. Ak sa nerozšíri ponuka bytov v Bratislave, každý rok narastie cena nájmov o celú desatinu, tvrdia analytici.

  • Tlačiť
  • 11

Podľa analýzy sa v druhom štvrťroku v hlavnom meste predávali staršie byty v priemere za 2 638 eur za štvorcový meter, čo bolo v medziročnom porovnaní nárast o 240 eur, respektíve 10 percent.

Ceny bytov na sekundárnom trhu pritom rastú kontinuálne. „Priemerné tempo rastu cien sa pohybuje okolo 10 percent medziročne a za posledné tri roky tak byty z druhej ruky v Bratislave zdraželi o 30 percent. Tak ako pri novostavbách aj pri starších bytoch platí, že za rastom ceny stojí obmedzená ponuka,“ vysvetľujú analytici Bencont Investments vo svojej najnovšej analýze.

Nové Mesto, Rača a Vajnory sú v kurze 

K poklesu priemernej ceny došlo len v kategórii menších bytov v mestskej časti Staré Mesto v dôsledku úbytku drahších bytov a poklesu ponuky.

Staré Mesto má zároveň stále najvyššie priemerné jednotkové ceny. Tie sa vyšplhali na takmer 3300 eur za štvorcový meter.

„Najdrahšie byty sa ponúkali v Starom Meste, kde priemerná absolútna cena dosahovala až 271-tisíc eur. Oproti ostatným bratislavským okresom tak išlo o 100- až 120-tisícový rozdiel,“ poukazujú analytici.

V mestských častiach Nové Mesto, Rača a Vajnory došlo k medziročnému nárastu cien na úrovni 16,4 percenta. 

Neprehliadnite

Analytici pozorujú trend, ktorý 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy analýza, Bencont Investments, bývanie, prenájmy