Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Megaprojekty, boj o čas i zdražovanie: 5 trendov v bývaní

27.12.2016, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2016 News and Media Holding

Lacné hypotéky, neutíchajúci záujem o byty i realitný boom. Kombinácia týchto troch faktorov výrazne poznačila rok 2016. Uplynulých 12 mesiacov neprinieslo na trhu dramatický zvrat. Stále platí, že developeri zažívajú zlaté časy a môžeme to pozorovať aj v ponuke na trhu. Aj tohtoročné predstavovanie noviniek naznačilo, že najbližšie roky budú veľmi úrodné. A ktorých päť trendov hýbalo rezidenčným trhom uplynulých dvanásť mesiacov najviac?

  • Tlačiť
  • 10

Tagy

RTVS

1. Lacné hypotéky = drahšie byty

Pôžička na bývanie nebola na Slovensku nikdy taká lacná ako tento rok. Pomohlo tomu aj súperenie bánk, ktoré sa snažili pretiahnuť na svoju stranu klientov. Nový zákon o úveroch totiž zosekal poplatky za predčasné splatenie hypotéky. Výsledok? V marci tohto roka prvýkrát podliezla priemerná úroková sadzba pri nových úveroch hranicu dvoch percent. A podľa údajov NBS padala aj v ďalších mesiacoch. Negatívne sa to prejavilo na cenách bytov. Napríklad pri starších bytoch došlo medziročne k zdraženiu aj o 22-tisíc eur na byt.

Ľudia a peniazeZdroj: Profimedia

2. Rekordné predaje

Obdobný realitný ošiaľ zažili predajcovia bytov pred vypuknutím krízy, aj keď treba priznať, že ceny toto obdobie ešte nepripomínajú. Nárasty predaja však áno. Napríklad spoločnosť Bencont Investments vypočítala, že v druhom kvartáli tohto roka sa v Bratislave predalo 1 245 bytov v novostavbách. Medziročne to znamenalo 40-percentný nárast. Záujem pritom nie je len o novostavby, ale aj o staršie byty.

Sídliskové Dlhé diely v BratislaveZdroj: SITA/Tomáš Benedikovič

3. Rok megaprojektov

Taký týždeň ešte realitný trh na Slovensku nezažil. V priebehu pár dní predstavili svoje projekty viacerí developeri. Vo štvrtok 1. decembra ohlasuje J&T Real Estate, že rozbieha pokračovanie projektu Eurovea s vyše 500 bytmi, na druhý deň k tomu pripája aj projekt Klingerka so 400 bytmi. V rovnakom čase vyhlasuje výsledky architektonickej súťaže na novú Cvernovku aj developer YIT. Počet bytov? Celkovo 800. V pondelok zase spustila predaj bytov aj Penta Investments v projekte Sky Park (786 bytov). Rok 2016 bol ohlasovaním projektov, ktoré zmenia podobu realitného trhu v blízkej budúcnosti.   

Eurovea 2 - vizualizácia druhej fázyZdroj: J&T Real Estate

4. Súperenie o čas

Rok 2016 mal byť posledným, keď sa udeľovali hypotéky ešte podľa pôvodných, prijateľnejších podmienok. Od januára 2017 malo dôjsť k obmedzeniu, podľa ktorého 80-percentné hypotéky môžu tvoriť najviac polovicu všetkých úverov. Toto opatrenie však NBS odsunula až na marec a tak vytvorila priestor pre developerov na to, aby sa pokúsili predať byty v pripravovaných novostavbách ešte pred sprísnením pravidiel.  Aj preto predstavovali projekty nielen veľkí, ale aj menší hráči.

Zdroj: Maňo Štrauch

5. Štartovacie byty? Dávno zabudnuté

Nebolo to tak dávno, keď sa v Bratislave rozmohol nový trend. Bývalé hotely, ubytovne či internáty boli prerábané na štartovacie byty. A záujem bol veľký. Dnes by ste túto kategóriu v novostavbách síce našli, tvorí však zanedbateľné percento. Trend je dnes úplne inde. V kurze sú projekty postavené na zelenej lúke s dobrou dopravnou dostupnosťou a vhodným pomerom cena/kvalita. Inak povedané, ľudia pri kúpe nehnuteľnosti nehľadajú len dočasné bývanie, ale vyberajú byt či dom s výhľadom do budúcnosti. Nič by na tom nemal zmeniť ani rok 2017. 

NuppuZdroj: YIT

Neprehliadnite

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy RTVS