Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Moskovčania žijú z prenájmu bytov

05.09.2011, 11:00 | Martin Rojko | © 2011 News and Media Holding

Ľudia, ktorí zdedili nehnuteľnosť v centre, sa sťahujú mimo mesta

  • Tlačiť
  • 7

Ceny bytových prenájmov v Moskve patria už nejaký čas medzi najvyššie na svete a stále viac tamojších majiteľov sa sťahuje preč z mesta a užíva si život za peniaze z prenájmu. Podľa realitných kancelárií každý dvadsiaty Moskovčan žije z prenájmu svojho bytu a z nich 10 % nemusí pracovať.  

Tamojší rezidenčný trh je podobný ako vo väčšine ostatných hlavných miest postsocialistických krajín. Väčšina majiteľov získala byty zadarmo ešte v časoch Sovietskeho zväzu a často vlastnia ešte chatu  na vidieku, kde je život menej nákladný. To sa týka najmä dôchodcov, ktorí si tak prilepšujú k nízkej štátnej penzii a nemajú dôvod žiť v centre mesta. Za príjem z prenájmu si zrekonštruujú letné “dače” na domy s celoročným užívaním. 

Pre iných je prenajímanie bytu ideálnym spôsobom ako financovať predĺženú dovolenku alebo život na pláži v teplejších oblastiach sveta. “Mnoho Moskovčanov, ktorí môžu pracovať z domu, odchádza do Indie alebo Thajska, kde si za nízke ceny môžu dovoliť kúpiť, čo len chcú,” cituje server The Moscow Times Georgyho Dzagurova, riaditeľa spoločnosti Penny Lane Realty.

Majiteľ menšej firmy v Moskve zdedil dvojizbový byt v centre, ktorý prenajíma. Žije buď v druhom byte, alebo na pláži v pobrežnom indickom meste. “Zvyčajne si prenajmem bambusovú chatrč za 7 – 14 dolárov na deň niekde na pláži, skúter a cestujem po okolí. Pretože ceny sú tam nízke, môžem tam ostať aj mesiac alebo viac.”  O prenajímané byty v Moskve sa môžu kompletne postarať realitné kancelárie, ktoré si vypýtajú 5 až 10 % z mesačného nájmu.

Podľa servera čiastočným dôvodom, prečo je prenajímanie bytov v Moskve takým lukratívnym biznisom je, že väčšina nájomných kontraktov sa uzatvára “pod stolom”, aby sa majitelia vyhli 13 % dani z príjmu. Podľa oficiálnych štatistík je vo vyše 10-miliónovom meste zaregistrovaných 15 500 prenajímateľov. Pre porovnanie, na celom Slovensku bolo vlani registrovaných 95-tisíc ľudí.

Ako ďalej píše server, pre tých, ktorí nemali to šťastie a nezdedili byt, môže byť kúpa bytu ako investícia dobrým krokom. “Doba návratnosti je pomerne dlhá, v rozmedzí  15 – 25 rokov. Majitelia môžu pri kúpe dostať úrok zhruba 4 – 5 % ročne. Najvyššia miera zhodnotenia nehnuteľnosti v tých najlepších častiach mesta dosahuje úroveň 7,2 %.” Oficiálna miera inflácie v Rusku pritom v júli dosahovala 9 %.

  • Tlačiť
  • 7