Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Mrakodrap môžu stavať. Eurovea Tower má záverečné povolenie

15.10.2019, 11:40 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Výstavbe prvého slovenského mrakodrapu už nič nebráni. Projekt Eurovea 2 dostal zelenú od stavebného úradu mestskej časti Ružinov. Jeho súčasťou je aj vežiak Eurovea Tower s výškou 168 metrov.

  • Tlačiť
  • 1

Stavebné povolenie, ktoré aktuálne vydal Ružinov, sa týka šiestich stavebných objektov – podzemnej garáže, rozšírenia nákupného centra, dvoch administratívnych budov Pribinova X a Pribinova Y, rezidencie Riverside na nábreží Dunaja a spomínaného mrakodrapu Eurovea Tower.

Celý projekt Eurovea 2 developera J&T Real Estate je rozsiahlejší, zahŕňa aj úpravu verejných priestranstiev a dopravy v okolí. Ďalšími stavbami bude aj kongresové centrum či ďalšia polyfunkčná budova Ganz House s bytmi a kanceláriami.

Beh na dlhé trate

Vybavovanie povolení pre pokračovanie projektu Eurovea bol beh na dlhé trate. Najprv predošlý starosta Starého Mesta Radoslav Števčík krátko pred koncom svojho funkčného obdobia podpísal mrakodrapu územné rozhodnutie.

Postup však kritizovala nová starostka Zuzana Aufrichtová. Mestská časť pod jej vedením projekt stopla, ale nakoniec ho predsa len povolila. „Nesúhlasím s týmto stavom, ale nemám mandát a ani zákonnú moc, aby som to zvrátila. Upozorňujem okresný úrad, aby sa tými podmienkami a okolnosťami zaoberal,“ vysvetľovala.

Eurovea 2Zdroj: JTRE

Voči projektu Eurovea 2 prišlo zároveň viacero odvolaní, ktoré musel posúdiť okresný úrad. V júni tohto roka zamietol všetky námietky a územné rozhodnutie sa tak správoplatnilo.

Jedným zo subjektov, ktoré doručili odvolanie, bola aj mestská časť Ružinov pod vedením bývalého starostu Dušana Pekára. Ten mrakodrap kritizoval od začiatku a nesúhlasil s výškou, ktorú naplánoval developer.

Neprehliadnite

„Mestská časť Bratislava – Staré Mesto nedala účastníkom konania možnosť, aby sa pred vydaním rozhodnutia mohli vyjadriť k doplnenému podkladu,“ písalo sa v odvolaní podpísanom D. Pekárom. Mestská časť mala viac námietok, argumentovala tiež tým, že projekt nie je v súlade s územným plánom.

Bol to práve Ružinov, ktorý už povedením súčasného starostu Martina Chrena rozhodoval o stavebnom povolení pre Eurovea 2, hoci 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Eurovea City, Eurovea Tower