Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Namiesto cvernovky utkajú tisíc bytov

29.05.2007, 22:03 | Peter Kremský | © 2007 News and Media Holding

Český developer Sekyra chce prestavať továreň v širšom centre Bratislavy na polyfunkčný areál.

  • Tlačiť
  • 0

Developerská skupina Sekyra so sídlom v Českej republike sa chystá vybudovať v širšom centre slovenského hlavného mesta polyfunkčný areál. Má vzniknúť prestavbou bývalej továrne na nite medzi Páričkovou, Svätoplukovou a Košickou ulicou. Ťažiskovou časťou projektu by mali byť byty. V priebehu 10 rokov by ich tu malo podľa zámeru developera vyrásť osemsto až tisíc. eTREND o tom informoval výkonný riaditeľ slovenskej Sekyry Peter Klíma.

Vyše štvorhektárové pozemky sa v súčasnosti využívajú ako sklady, časť v blízkosti ulíc ako predajne nábytku, či sanitárnej techniky, prípadne kancelárie. Areál je zaujímavý svojou blízkosťou centra Bratislavy, susednej centrálnej autobusovej stanice, i dobrým prístupom na diaľnicu vďaka neďalekému mostu Apollo.

Podľa P. Klímu by sa stavebné práce mali najprv začať na nevyužitej časti pozemku pri rušnej križovatke Košická-Mlynské nivy. Sekyra tam plánuje vybudovať administratívne centrum, ktorému by mala dominovať výšková budova, do ktorej uvažujú umiestniť hotel. Stavať by sa malo začať najskôr o tri roky. Okrem 40 až 60-tisíc štvorcových metrov kancelárií zámer počíta s obchodnými priestormi a rôznymi typmi bytov. Celkovo by malo vzniknúť 160 až 180-tisíc m2 nadzemných priestorov.

bct_upr.jpg

Väčšinu z nich vybudujú ako novostavby na mieste zbúraných budov starej cvernovky, len niektoré súčasné administratívne budovy by sa mohli zachovať. Prejdú však kompletnou rekonštrukciou. Časť výrobných hál by sa zasa mohla upraviť na loftové byty. „Nevieme však, či záujem zákazníkov o ne už bude dosť veľký,“ uvažuje šéf slovenskej Sekyry. Areál je zatiaľ v územnom pláne zakotvený ako priemyselná lokalita, pred začatím prác je preto ešte potrebná jeho zmena.

Aj keď byty budú pribúdať postupne v priebehu desiatich rokov, P. Klíma pokladá za dôležité dobré dopravné napojenie areálu. Pôjde totiž zrejme o doteraz najväčší rezidenčný projekt v Bratislave po roku 1989. Bude s ním navyše susediť zrekonštruovaná autobusová stanica, v čase začatia výstavby by sa mal dokončovať plánovaný polyfunkčný areál Twin City na Mlynských nivách. Okrem obrovského obchodno-zábavného centra v ňom majú tiež vyrásť bytové domy a administratívna časť s hotelom.

Areál cvernovky na Páričkovej ulici pôvodne patril spoločnosti Bratislavská cvernová továreň, bývalým Závodom MDŽ. Fabriku sprivatizoval začiatkom 90. rokov belgický podnikateľ Albert Jan Oostergetel. Po dlhoročných problémoch sa napokon v roku 2003 dostala do konkurzu a zastavila výrobu. Areál na Páričkovej, ako aj historické haly cvernovky pri Miletičovej ulici sa však presunuli na iné firmy A. Oostergetela. Objekty sa odvtedy používali na prenájom. Neskôr ich odkúpili veľkí developerskí hráči.

Sekyra  patrí k najväčším českým stavebným a developerským spoločnostiam. Podľa informácií firmy investuje skupina ročne do nových projektov zhruba 350 mil. eur (12 mld. Sk). Okrem domáceho trhu spoločnosť rozvíja projekty aj v Rusku, na Ukrajine, v Rumunsku, Chorvátsku a Srbsku. Na Slovensku je prvým projektom Sekyry nákupno-obytný areál Cubicon v Mlynskej doline, v tejto lokalite stavia aj jeho pokračovanie - obytný súbor Slnečnice v areáli Slovenskej televízie. Pripravuje sa projekt Starohorská v centre Bratislavy, kde by mali byť najmä luxusné byty, ale aj nákupné centrum.

Foto – Peter Kremský

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)