Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Na priemerný nový byt zarába Bratislavčan deväť rokov

29.09.2016, 11:00 | ds | ČTK

Na priemerný nový byt musí obyvateľ Bratislavy vynaložiť 107 priemerných mesačných platov. Ak by nemal žiadne iné výdavky, zarábal by na jeho kúpu takmer deväť rokov. Je to štvrtý najdlhší čas spomedzi deviatich miest zo strednej Európy a Nemecka, ktoré porovnávala štúdia poradenskej spoločnosti KPMG a českej developerskej firmy Central Group.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Tagy

KPMG

Najdlhšie, až 11,5 roka musia na nový byt zarábať Pražania, ktorí potrebujú až 138 priemerných mesačných platov. Naopak, najrýchlejšie si môže na nový byt zarobiť obyvateľ Kolína nad Rýnom, za 5,2 roku.

Podľa spoločného prieskumu spoločností Trigema, Skanska Reality a Central Group mal na konci polroku predaný nový byt v Prahe v priemere 71,6 štvorcového metra a stál 4,8 milióna českých korún (takmer 178-tisíc eur).

Pri priemernej mzde 34 824 korún (1 288,68 eura) tak za jeho kúpu priemerný Pražan utratí všetky príjmy za 11,5 roka. Ešte v polroku 2014 to pritom bolo takmer o dva roky menej.

Neprehliadnite

V porovnaní s ostatnými veľkými mestami v regióne je na tom Pražan najhoršie. „Ani Viedeň alebo Mníchov, kde sú ceny nových bytov výrazne vyššie, sa vďaka vyšším priemerným príjmom nedostali nad desať rokov,“ hovorí majiteľ Central Group Dušan Kunovský.

Podľa spoločnej štúdie s KPMG stojí v Mníchove predaný nový byt v priemere zhruba 480-tisíc eur, vo Viedni 330-tisíc. V Bratislave má priemerný predaný byt rozlohu 67 m2 a cenu vyše 141-tisíc eur.

„Táto situácia je ovplyvnená predovšetkým skutočnosťou, že tempo výstavby sa v Prahe v porovnaní so zahraničnými metropolami výrazne spomaľuje. Počet bytov, ktoré sa v poslednom polroku začali stavať, je trikrát menšie než počet predaných bytov,“ dopĺňa partner KPMG Pavel Kliment.

Ako dlho zarábajú ľudia na kúpu priemerného bytu
Mesto Počet ročných platov Cena priemerného bytu (€)* Veľkosť v m2
Praha 11,5 177 626 72
Viedeň 9,9 330 459 75
Mníchov 9,1 478 851 72
Bratislava 8,9 141 361 67
Budapešť 8,8 112 867 71
Varšava 6,4 97 325 55
Berlín 6,4 272 731 70
Hamburg 6,2 300 115 69
Kolín nad Rýnom 5,2 248 677 68
Prameň – KPMG, * prepočítané z Kč
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Tagy KPMG

Realitná inzercia

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát