Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najlepšie mesto pre život je už deväť rokov Viedeň

20.03.2018, 11:00 | ČTK | ds

Viedeň je už deviatykrát najlepším mestom pre život. Naopak, najhoršie sa už desať rokov žije v irackej metropole Bagdad. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka, ktorý zostavuje konzultačná spoločnosť Mercer na základe prieskumu 231 miest. Bratislava skončila 80., najlepšie v regióne strednej a východnej Európy dopadla Praha, ktorá si udržala 69. miesto.

  • Tlačiť
  • 0

Osem z prvej desiatky najlepších miest pre život je v Európe. Nemecko a Švajčiarsko v nej majú po tri miesta, dopĺňajú ich Dánsko, Nový Zéland, Kanada a Austrália s jedným mestom.

Pri zostavovaní rebríčku Mercer vychádza z desiatok kritérií – hodnotí napríklad politickú stabilitu, úroveň zdravotnej starostlivosti, kriminalitu, možnosti rekreácie alebo kvalitu dopravy v meste.

Viedeň s 1,8 milióna obyvateľov je cenená najmä pre živú kultúrnu scénu, komplexnú zdravotnú starostlivosť a prijateľné náklady na bývanie. Po rakúskom hlavnom meste nasledujú Zürich, Auckland a Mníchov.

Kvalita života v roku 2018 - 10 najlepších a 10 najhorších miestZdroj: Mercer

Vancouver na piatom mieste ponúka najlepšiu kvalitu života v Severnej Amerike. Jednotkou v Ázii je 25. Singapur a v Latinskej Amerike 77. uruguajská metropola Montevideo. Na africkom kontinente kraľuje na 89. mieste juhoafrický Durban.

Na poslednom mieste rebríčka je už desať rokov iracká metropola Bagdad. Pred ňou sú stredoafrické Bangui, jemenské hlavné mesto Saná, haitské Port-au-Prince, sudánsky Chartúm, čadská N'Djamena a sýrsky Damašk.

Mercer zostavuje rebríček kvality života v mestách jubilejný dvadsiaty raz. Pri tejto príležitosti vyhodnotil za každý kontinent aj poradie desiatich miest, ktoré si najviac polepšili v kvalite života.

Kvalita života v roku 2018 - 5 najlepších podľa regiónovZdroj: Mercer

Spomedzi európskych metropol sú to najmä tie v strednej a východnej Európe. Na prvom mieste je bosnianske Sarajevo (+21,5 %), ktoré je v tohtoročnom rebríčku 159., pred Bratislavou (+19,1 %), Belehradom (+18,3 %), Záhrebom (+15 %), Ľubľanou (+13,4 %), Prahou (+10,8 %) a Varšavou (+8,7 %). Až za nimi nasledujú západoeurópske mestá Lisabon, Rím a Viedeň. Prvé tri sú aj svetovými lídrami v raste kvality života.

„Vďaka rastu životnej úrovne, konkurencieschopného trhu práce a dostupnosti talentov začalo mnoho z týchto miest priťahovať nadnárodné spoločnosti,“ uviedla Martine Ferlandová, prezidentka spoločnosti Mercer pre oblasť Európy a Tichomoria.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)