Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najmenej zarábajúcim sa sťažila dostupnosť bývania, mnohé byty sú v zlom stave

14.01.2020, 08:48 | Vladimíra Púpavová | Tomáš Zemko | © 2020 News and Media Holding

Problém s nedostatkom bývania a prudkým rastom cien nemáme len na Slovensku. Naprieč Európou sa takmer všetky krajiny zaoberajú tým, ako zabezpečiť čo možno najväčšie množstvo dostupného bývania pre svojich obyvateľov. Vysoké ceny bývania sú problém najmä pre chudobnejších Európanov vrátane Slovákov.

  • Tlačiť
  • 37

Podľa posledných údajov NBS je priemerná cena nehnuteľností 1 603 eur za štvorcový meter, čo prekonalo predkrízové maximum z roku 2008, keď bol priemer 1 549 eur.

Bratislavský, Trnavský, Nitriansky, Trenčiansky a Žilinský kraj hlásili tento rok rekordné ceny bývania. Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj svoje maximá zatiaľ nepokorili, no aj tu ceny kvartál od kvartálu stúpajú. Na druhej strane však na Slovensku rastú aj príjmy domácností.

Náklady rastú rýchlo aj u nás 

Podobne sa dá situácia opísať v takmer všetkých európskych krajinách. Ceny bývania sú napnuté na maximum a klesá počet ľudí, ktorí si môžu dovoliť vlastné bývanie.

Najhoršiu situáciu zažívajú menej majetné skupiny obyvateľstva. Ich situáciu opisuje analýza Európskej federácie národných organizácií, ktoré pracujú s bezdomovcami (FEANTSA) a ktorú si všimol portál Politico. Za menej majetné skupiny označuje analýza tých, ktorých disponibilný príjem je menší ako 60 percent národného mediánového príjmu.

Neprehliadnite

Medzi priemernými príjmami a nákladmi na bývanie pre chudobných v celej Európskej únii existuje korelácia. Čím vyšší je príjem, tým vyššie sú náklady na bývanie. Niektoré krajiny však dokážu rozdiel lepšie vybalancovať.

Podľa posledných dostupných údajov boli náklady na bývanie v rámci Európskej únie pre chudobné domácnosti v priemere 401,9 eura mesačne.

Slováci, ktorí patria do skupiny najmenej majetných, mali náklady na bývanie 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 37

Tagy bývanie, Európa