Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najväčší developeri: Pozrite si, kto postavil najviac bytov

03.08.2017, 05:01 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Na Slovensku bolo ku koncu marca tohto roku rozostavaných rekordných vyše 72-tisíc bytov. Už viac ako tri roky trvá nárast výstavby, ktorý zvrátil predchádzajúci štyri a pol ročný pokles. Podieľajú sa na tom známe mená veľkých developerov, ale aj menšie lokálne spoločnosti či individuálni stavebníci. Kto sú najväčší developeri bytov na Slovensku?

  • Tlačiť
  • 2

Keďže rebríčky za jednotlivé roky by podliehali výkyvom spôsobeným uvedením jedného alebo zopár veľkých projektov, na ktorých potom developeri pracujú niekoľko rokov, zostavili TREND Reality v spolupráci s realitnou poradenskou spoločnosťou JLL rebríček za uzavreté päťročné obdobie plus doterajšiu časť aktuálneho roka. Rozhodujúci bol počet bytov, ktoré dali jednotliví developeri do predaja od začiatku roka 2012 do konca júna tohto roka.

Výsledkom je rebríček, ktorý poukazuje na to, že trh je stabilizovaný a rozdelený medzi najväčších hráčov. „Na slovenskom rezidenčno–developerskom trhu aktuálne súťaží osem až desať významných a dlhodobých developerov, ktorí ovládajú značnú časť trhu,“ hovorí vedúci oddelenia Prieskumu trhu JLL Ján Bošácky. Podľa jeho slov desiatka najväčších ovláda takmer 56 percent ponuky. „Za posledné tri mesiace tí istí developeri predali na bratislavskom trhu až 75 percent všetkých predaných bytov,“ hovorí J. Bošácky.

Rebríček developerov podľa počtu realizovaných bytov 2012 – 2017
Poradie Developer Počet bytov* Najvýznamnejšie projekty
1. Cresco Group 2 494 Slnečnice, Mlynská bašta, Uniq Majakovského
2. Penta Investments 1 833 Nová Terasa, Pri mýte, Sky Park, Bory
3. Lucron Development 1 574 Arboria, Malé Krasňany, Urban Residence
4. J&T Real Estate 1 548 Panorama City, Byty Fuxova, Zuckermandel, Klingerka
5. YIT Slovakia 1 062 Nuppu, Tammi, Stein2, Kivikko
6. VI Group 1 030 Matadorka, Muchovo námestie, Starý háj, Panónka
7. Bencont Development 891 Nový Martin, Jurský park, Tujetoin
8. Corwin Capital 709 Dúbravy, Blumental, Einpark
9. Intercom Development 662 Radničné námestie, Tehelné pole
10. Macho Consulting 550 Galvaniho dvory, Apollis, Modrá guľa
11. ITB Development 504 Čerešne, Mamapapa, Kolísky, Nový háj
12. Metrostav Slovakia 392 City Park Ružinov
13. CTR Group 390 Rezidencia pri Radnici
14. Finep 362 Jégého alej, Premiére
15. Iuris 358 Dornyk, Amber, Nido
Zdroj: JLL, TREND Reality, * počet bytov v predaji v danom období

Hoci v rebríčku majú prevahu obytné projekty v Bratislave, developerom v prvej trojke prispeli k najvyšším číslam aj realizácie v Košiciach a Trnave. Neprekvapí, že na čele sú spoločnosti, ktoré stavajú celé nové štvrte. Vzhľadom na známe plány sa rebríček v najbližšom čase premieša, stúpať bude najmä YIT Slovakia. Firma s fínskym vlastníkom vstúpila na slovenský trh až v roku 2010 a na jar nasledujúceho roka kúpila svoj prvý realizovaný projekt Tarjanne. V sledovanom období sa teda len rozbiehala. Plánované projekty by mali v rebríčku nahor posunúť aj J&T Real Estate.

Najväčšie bytové projekty 2012 – 2017
Názov Mesto Developer Počet bytov Stav projektu
Arboria Trnava Lucron 1500 Dokončené (400), rozostavané, územné a stavebné konania
Slnečnice Mesto BA – Petržalka Cresco Group 1297 Rozostavané (348), územné a stavebné konania, plánované
Slnečnice Viladomy BA – Petržalka Cresco Group 1231 Dokončené (791), rozostavané, územné a stavebné konania
Bývanie Trnávka BA – Ružinov J&T Real Estate 1030 EIA
Nuppu BA – Ružinov YIT 809 Rozostavané, územné a stavebné konania
Areál býv. Bratislavskej cvernovej továrne BA – Ružinov YIT cca 800 Rozostavané (88), plánované, architektonická súťaž
Sky Park BA – Staré Mesto Penta 786 Rozostavané
Panorama City BA – Staré Mesto J&T Real Estate 606 Dokončené
City Park Ružinov BA – Ružinov Metrostav SK 549 Rozostavané
Malé Krasňany BA – Rača Lucron 503 Dokončené (87), rozostavané
Zdroj: TREND Reality, developeri, EIA

Slnečnice - zóna Mesto - pohľad na parkZdroj: Cresco Group

Cresco Group

Firma vznikla už pred 25 rokmi. Zameriava sa na bytovú výstavbu, hoci postavila aj niekoľko kancelárskych budov a obchodných priestorov. Prvým veľkým projektom boli Tri veže so šesťsto bytmi dokončené v roku 2009. Na čelo rebríčka Cresco posúva projekt celej novej štvrte Slnečnice, v ktorej dvoch častiach Viladomy a Mesto vznikne na 63 hektároch zhruba 2 500 obytných jednotiek v bytových aj rodinných domoch. Dokončených už bolo takmer osemsto. Okrem ďalších fáz Slnečníc pripravuje developer aj časť projektu River Park 2, kde plánuje takmer tristo bytov a apartmánov.

Sky ParkZdroj: Penta Investments

Penta Investments

Realitná odnož investičnej skupiny sa do prvej päťky dostala vďaka dlho pripravovanému, ale len čerstvo spustenému projektu Sky Park. Do realitného biznisu vstúpila v roku 2005 kancelárskym komplexom Digital Park. Prvým rezidenčným developmentom bola košická Nová Terasa, ktorej výstavbu spustila v roku 2011. Až o tri roky neskôr Penta odštartovala prvý bratislavský bytový projekt Pri mýte, ku ktorému pribudli Bory Bývanie. V najbližších rokoch si Penta udrží pozíciu poslednou etapou Pri mýte so 60 bytmi, ďalšími fázami Borov aj Novej Terasy, kde v septembri spustí trojku s 225 bytmi. Penta pôsobí aj v Česku a Poľsku.

Arboria - celková vizualizáciaZdroj: Lucron Development

Lucron Development

Spoločnosť s luxemburským vlastníkom pôsobí na Slovensku od roku 2005. Po Eden Parku v Ružinove s 268 bytmi rozbehla jeden z najväčších developerských projektov na Slovensku – trnavskú Arboriu. Z plánovaných 1 500 bytov dokončila už takmer tretinu. V hlavnom meste pokračovala menšou bytovkou Jaskový rad a vzápätí rozbehla dva veľké projekty Malé Krasňany a Urban Residence. Lucron je aktívny pri vyhľadávaní ďalších príležitostí.

Eurovea 2 - letecký pohľadZdroj: J&T Real Estate

J&T Real Estate

Druhý z finančných žralokov sa venuje realitám už dvadsať rokov. Developerská firma sa neskôr osamostatnila od materského holdingu a na konte má dokončené projekty nielen v oblasti bývania, ale aj administratívy, obchodu, hotelov, logistiky a priemyslu. V posledných piatich rokoch dodala na trh byty v projektoch Panorama City, Fuxova, Zuckermandel, Stromová, Karloveské rameno či Zelené terasy Devín. V tomto roku pribudli v predaji byty v Klingerke, chystá sa predaj Novej Vlárskej s 84 bytmi, ale aj väčšie projekty Eurovea 2 (487), River Park 2, Nové Lido či rozsiahly súbor Bývanie Trnávka až s tisíckou bytov. Firma vlastní viacero ďalších pozemkov. JTRE pôsobí aj v Česku a Rusku.

NuppuZdroj: YIT

YIT Slovakia

Fínsky gigant vstúpil na Slovenský trh akvizíciou spoločnosti Reding, ktorá mala za sebou napríklad vydarené Centrum Gercenova v Petržalke. Po dokončených projektoch Tarjanne, Villinki, Kivikko a dokončovanom Tammi aktuálne stavia Stein2, novú štvrť Nuppu s vyše osemsto bytmi a Pari, prvú časť budúcej Cvernovky s výhľadom na ďalších zhruba osemsto bytov. Ďalšie fázy Nuppu, Cvernovka aj nové projekty Smartti a Konopná Residence posunú YIT vyššie v rebríčku rezidenčných developerov. Firma však naďalej vyhľadáva nové príležitosti a ohlási aj úplne nové projekty.

Ďalší najväčší developeri

Tisícku bytov v predaji za päť rokov prekonala ešte spoločnosť VI Group. Rodinná firma architektov začínala menšími projektmi v okrajových častiach Bratislavy, aby postupne rástla až k projektu rozsahu Matadorky, kde vzniká 335 bytov. Spomedzi všetkých developerov priniesla VI Group na trh najväčší počet projektov, v sledovanom období ich dokončila osem a aktuálne pracuje na ďalších piatich, naposledy predstavila Vilu Ľadová.

MatadorkaZdroj: VI Group

Bencont Development vybočuje z radu developerov zastúpených v rebríčku faktom, že väčšinu bytov postavil mimo Bratislavy – v Martine a Svätom Jure. Spoločnosť navyše pripravuje svoj zatiaľ najväčší projekt Rínok Rača s plánovanými 474 bytmi.

Medzi rýchlo rastúce firmy patrí aj Corwin Capital, ktorý začal stavať prvý projekt Rinzle v roku 2012. Odvtedy dokončil ešte prvé fázy Záhrad Devín a Blumentalu. Vo výstavbe má druhú etapu Blumentalu, svoj najväčší projekt Dúbravy a Einpark.

Intercom Ivana Kmotríka realizoval v sledovanom období Radničné námestie Rača a aktuálne stavia Byty Tehelné pole pri novom Národnom futbalovom štadióne. Spoločnosť má do budúcnosti bohaté plány - pripravuje Green Park pri Sade Janka Kráľa s vyše 400 bytmi, Vajnorskú 175 s takmer 450 obytnými jednotkami a Graniar v Banskej Bystrici s 244 bytmi.

Byty Tehelné poleZdroj: Tehelné, a.s.

Macho Consulting sa od menších projektov Jelenia, Papaver, Modrá guľa a Apollis prepracoval ku Galvaniho dvorom s 231 bytmi. Firma avizuje prípravu výstavby aj v ďalších lokalitách. Podobne sa od menších projektov k veľkým súborom prepracovala aj ďalšia developerská firma architektov ITB. Po dokončení Nového hája finišuje so Sokolskou a vo výstavbe má Kolísky, Gansberg, Mamapapa aj dvestobytové Čerešne.

Stavebná firma Metrostav Slovakia sa do rebríčka developerov dostala vďaka prevzatiu skrachovaného projektu 3nity, kde bola hlavným dodávateľom. Po premenovaní na City Park Ružinov pokračuje v dokončovaní výstavby a postupne dáva do predaja ďalšie etapy.

Česká CTR Group je v rebríčku jediným developerom, ktorý bol v sledovanom období na trhu len v Košiciach. Realizuje tu však rozsiahly projekt Rezidencia pri radnici. Vo východoslovenskej metropole pripravuje aj Business Center Košice, ktorého súčasťou bude 141 bytov. Prvý projekt chystá aj v Bratislave, Karloveské terasy plánujú priniesť 91 bytov.

Rezidencia pri radniciZdroj: CTR group

Ďalšia pôvodom česká firma Finep realizovala v posledných piatich rokoch tretiu a štvrtú etapu Jégého aleje a rozbehla dostavbu kontroverzného vežiaka na Šancovej pod značkou Premiére. Iuris mal po dokončení Dornyku pauzu, aktuálne rozbehol výstavbu projektu Nido a pripravuje Amber. Firma však viaceré pozemky s plánovanými projektmi predala.

Menší hráči a skokani na trhu

Len tesne mimo rebríčka skončila dvojica developerov Sitno Holding a Titus s rovnakým počtom necelých 350 bytov predávaných od roku 2012 doteraz. V prípade prvého menovaného spadajú všetky do projektu Nobelova v bratislavskom Novom Meste. Druhý je aktívny najmä v Košiciach aj ako správca a stavebná firma, developerské projekty zjednocuje zahrnutím názvu firmy do názvu projektu.

Väčší počet bytov už stavajú alebo pripravujú v rámci nových projektov aj spoločnosti Sibareal (Jarabinky, Nová Nitra II - III), CZ Slovakia (Nový Ružinov) či Ismont (Miko, Green Village, Greenvia).

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Bencont Development, Corwin Capital, Cresco, J&T Real Estate, Lucron, Penta, VI Group, YIT