Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nebyť „púštnej“ farby, aj ľudia by Pri mýte ocenili

15.08.2018, 05:06 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Niekdajšie priemyselné centrá Bratislavy sa v posledných rokoch začali meniť na nové mestské štvrte. Jednou z nich je aj pás bývalých tovární na východnej strane Račianskej ulice. Prvý projekt od Račianskeho mýta je takmer dokončený. Kým prvá etapa je už zabývaná, druhá časť bola dokončená len nedávno. Obytný súbor Pri mýte ešte čaká uzavretie smerom od Račianskej ulice.

  • Tlačiť
  • 27

Rande s realitou - menu:

Kasárne, egyptský dovolenkový rezort či väznica – aj takéto prezývky si v diskusiách vyslúžil nový bytový súbor Pri mýte, ktorý v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto realizoval developer Penta Real Estate. Podľa odborníkov pritom ide o jeden z najlepších bytových projektov za posledné obdobie, čo odráža aj nominácia na Cenu za architektúru CE.ZA.AR 2018.

Za nelichotivé označenia môže jednotná farba fasády, oficiálne sivo-béžová, zvolená autormi návrhu, renomovaným slovinským ateliérom Arhitektura Krušec, ktorý na projekte spolupracoval s domácimi Vallo Sadovsky Architects. Pri menej povrchnom pohľade však nie je ťažké nájsť kvality, ktoré zaujali medzinárodnú porotu ocenení.

Pri mýte 2 - prístup do parku od Kominárskej uliceZdroj: TREND Reality

Pôvodne hrozili vežiaky

Na mieste bývalých Bratislavských elektrotechnických závodov mal podľa pôvodných plánov vyrásť úplne iný projekt. Spoločnosť Futuris Properties predstavila v roku 2006 obytný súbor Slovany so štyrmi objektmi s výškou 9, 18, 35 a 35 podlaží. Neskôr ho prekreslila na dvojičky prepojené na vrchu mostíkom – akúsi bránu s výškou 130 metrov (41 podlaží) so 450 bytmi (pozrite si návrh).

Takýto megaprojekt dlho nevedel získať povolenia, napriek tomu začal s prijímaním rezervácií na byty. Povolenie napokon úrady vydali krátko po vypuknutí krízy, projekt však skončil v dražbe. Získala ho spoločnosť blízka Pente, ktorá prvé detaily a vizualizácie zmeneného zámeru zverejnila na jar 2013. Výstavba prvej etapy sa začala v marci 2015 a v októbri toho istého roku štartovala aj druhá fáza.

Pri mýte 2 - pohľad z Račianskej uliceZdroj: TREND Reality

Projekt má ešte doplniť v tretej etape šesťpodlažný dom so 60 bytmi lemujúci Račiansku ulicu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 27

Tagy Penta, Penta Real Estate, Pri mýte, Račianska, Rande s realitou