Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nitra: za cenu väčšieho bytu si záujemca vie kúpiť aj rodinný dom

29.04.2019, 10:44 | TASR

V súčasnosti sú ceny viacizbových bytov na takej úrovni, že za podobnú cenu si dokážu klienti zaobstarať menší rodinný dom s pozemkom v blízkom okolí krajského mesta Nitra, ktoré sa v posledných rokoch dynamicky rozvíja. Vyplýva to z pozorovaní nitrianskej divízie Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska (NARKS).

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

ceny bytov

V tejto súvislosti asociácia dodala, že trend vyrovnávania cien bytov a domov v Nitre je porovnateľný s ostatnými krajskými mestami.

Vyššia ponuka

V mnohých okolitých obciach ponúkajú developeri bývanie v novostavbách rodinných domov. „Ponuka nehnuteľností sa v tomto segmente zvýšila. Dá sa povedať, že súčasný development rodinných domov vyplynul z vysokých cien bytov v Nitre,“ uviedla asociácia. Podľa nej je na klientovi, či sa rozhodne byt predať a vymeniť ho za rodinný dom. Takýto trend badať v Nitre.

Neprehliadnite

Kým ceny domov v Nitre stúpli počas štyroch rokov približne o 28 percent, pri cenách bytov bol nárast takmer dvojnásobný, priblížila asociácia. Ceny 3-izbových bytov vzrástli v rovnakom období o 50 percent, pri štvorizbových bytoch, ktoré možno rozlohou prirovnať k menšiemu rodinnému domu, to bolo o vyše 70 percent.

Stieranie rozdielov

„Ak porovnáme súčasnú priemernú cenu štvorizbového bytu v Nitre vo výške 132-tisíc eur s cenou 154 600 eur za dom s pozemkom, je to pomer, pri ktorom sa už oplatí uvažovať nad kúpou domu,“ uviedla asociácia.

Z pohľadu jej štatistík bola priemerná cena rodinných domov v okrese Nitra 121-tisíc eur v prvom kvartáli 2015, 121 300 eur v prvom kvartáli 2016, 137 500 eur v prvom kvartáli 2017, 148 600 eur v prvom kvartáli 2018 a 154 600 eur v prvom kvartáli 2019.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ceny bytov

Diskusia (0 reakcií)