Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nobelova dostane územný plán, Nové Mesto chce kvalitnú štvrť

27.04.2016 | Daniel Suchý

Diskusia (20 reakcií) Pravidlá diskusie

27.04.2016 | Adrian Gubčo

Ach jo, ako je v tomto meste zvykom, ďalšia premrhaná šanca...

28.04.2016 | Martyn

Skús to pls trochu rozviesť...

28.04.2016 | Adrian Gubčo

Mal som rozpísaný dlhý príspevok, ale zamrzol mi počítač. Na porazenie :(

Tak v skratke, dnes územné plánovanie, ako aj príslušne stavebno-technické normy vychádzajú z modernistického plánovania a urbanizmu. A to je už prežité.

Aby som to jednoducho k niečomu prirovnal, dnes už nemôžeme postaviť príjemnú mestskú štvrť ako v okolí Jakubovho námestia, lebo nám to nedovolia zákony, namiesto toho sme nútení stavať ďalšie Petržalky.

28.04.2016 | Adrian Gubčo

Mal som rozpísaný dlhý príspevok, ale zamrzol mi počítač. Na porazenie :(

Tak v skratke, dnes územné plánovanie, ako aj príslušne stavebno-technické normy vychádzajú z modernistického plánovania a urbanizmu. A to je už prežité.

Aby som to jednoducho k niečomu prirovnal, dnes už nemôžeme postaviť príjemnú mestskú štvrť ako v okolí Jakubovho námestia, lebo nám to nedovolia zákony, namiesto toho sme nútení stavať ďalšie Petržalky.

28.04.2016 | qwerty28

preco by nam to zakony nepovolili?

28.04.2016 | Adrian Gubčo

Lebo príslušné normy aj územný plán majú v tomto prípade hodnotu zákona. Proti normám sa oficiálne nemôže stavať.

28.04.2016 | qwerty28

co konkretne neumoznuje taku vystavbu?

29.04.2016 | Adrian Gubčo

Svetlotechnické či parkovacie normy. Zrejme aj hluková norma. A územné plánovanie vo forme funkčných plôch.

29.04.2016 | qwerty28

no to si vymenoval zopar noriem, ale co konkretne sa poda teba neda realizovat aby to vyzerralo ako Jakubak?

29.04.2016 | Adrian Gubčo

Asi vôbec nerozumiete, čo som napísal. Jakubák sa nedá zopakovať, lebo jednoducho normy to nedovolia. Príliš veľa budov je tam orientovaných na sever, nespĺňa to svetlotechniku. Sú tam z hľadiska súčasných noriem nedostatočné parkovacie kapacity. Sú tam husto zastavané parcely. Je to skrátka tradičné mesto.

Súčasné územné plánovanie ďalej ani nevyhovuje menším investorom (o nemeckých baugruppe môžeme len snívať), ale len veľkým developerom, ktorí musia stavať vo veľkom, aby sa to oplatilo, a preto len snívajme o drobnom členení po jednotlivých parcelách. Ďalej, funkčné zónovanie bráni rozvoju mestskej polyfunkcie.

Chcete si prečítať viac, ako by malo vyzerať v našich podmienkach vhodné územné plánovanie? Pozrite si Duch plánu, t.j. koncept zdôvodnenia pražského Metropolitného plánu: http://plan.iprprah...

29.04.2016 | qwerty28

rec bola o zopakovani jakubaku, teda premyslam o zelenej luke. Nasi developer sa netrpaia so svetlotechnickymi normami a klienti tiez nie, obide sa to premenovanim na Apartman. Okrem toho budova ktora je orientovana na sever, ma opacnu stranu orientovanu na juh, vhodnym rozlozenim bytov sa to da vyriesit. Parkovanie veselo obsluzia parkovacie domy pripadne podzemne garaze. Nevidim problem preco by povrch nemohol mat siroke ulice so stromami, parkom uprostred.
Tak baviem sa o nemoznosti kvoli normam, alebo o nenazranosti developerov a ich potrebe stavat vo velkom?

29.04.2016 | Adrian Gubčo

To nie je nenažranosti, to je o ekonomickej nutnosti. Vychádzate z nejakých floskúľ, ale tak, ako to píšete, to skutočne nie je, aspoň vo väčšine prípadov.

29.04.2016 | qwerty28

no ale ty tvrdis, ze to nie je mozne kvoli legislative. Je rozdiel v tom ze dakto chce vela zarobit a preto stavia lacne kocky nahusto bez starania sa o to ake je okolie a daco ine by bolo keby im niekto nasilu predpisal ake kocky musi postavit.

29.04.2016 | Daniel Suchý

Adrián má v zásade pravdu. Vysvetlím to na aktuálne riešenom prípade územného plánu zóny Cvernovka. V ideálnom prípade by nová zástavba Cvernovky mala nadviazať na susedné sídlisko Päťsto bytov a následnú zástavbu medzi Svätoplukovou, Košickou a Trenčianskou ulicou. Táto štvrť je považovaná za jednu z najkvalitnejších na bývanie v Bratislave. Avšak, územný plán mesta tu dovoľuje zastavať maximálne 30 percent plochy (index zastavanosti 0,3). Index zastavanosti starej zástavby je okolo 0,5. Mestská časť odmieta zmenu indexu. Takisto autor návrhu ÚPZ vysvetľoval, prečo nemôže navrhnúť mestskú blokovú zástavbu práve svetlotechnikou, ktorá by nezodpovedala súčasným normám najmä vnútri blokov. Čiže zjednodušene povedané, to, čo je prakticky odskúšané a považuje sa nielen v BA za najlepšie bývanie, súčasné normy považujú za nevhodné. Parkovanie nie je až taký problém, dá sa riešiť podzemnými garážami alebo parkovacími domami. Podrobnejšie o tomto probléme sme písali tu: http://reality.etre... .

29.04.2016 | qwerty28

maximalna zastavanost je pozitivum, pri hustejsej zastavanosti si cosi ako Jakubak endokazem predstavit, bude to len obycajna ulica. prave v jakubaky su rozostupy medzi budovami velke a svetlotechnika nemioze byt problemom. problemom je to len tam kde su budovy nahusto pri sebe. ludia skor maju tendenciu opakovat to co pocuju od PR pracovnikov developerov. Aj ta svetlotechnicka norma ma tak nizke naroky ze splni ju skor kazda vystavba.

29.04.2016 | Daniel Suchý

Ako som pred chvíľou napísal, pointa je práve v tom, že hustota obdivovanej starej zástavby v Starom Meste alebo na Nivách je vyššia ako na sídliskách alebo ako predpokladá územný plán v rozvojových územiach. Len zahusťovanie sa tu nesprávne chápe ako strašiak, samozrejme, kvalitné zahusťovanie musí mať jasné pravidlá. Viď Seestadt Aspern alebo Sonnwendviertel vo Viedni, oveľa hustejšie ako čo sa teraz stavia v Bratislave. Náš územný plán by to nedovolil.

29.04.2016 | qwerty28

argumentum boli normy a svetlotechnika a parkovanie. Zrovna okolie jakubaku urcite by splnilo aj tych 30 percent celkovej zastavanosti je to tam nariedko, je tam park v strede velke vnotroblokove otvorene plochy a vzhladom k nizkej podlaznosti by tam urcite nebol problem aj keby sa nanovo stavala kopia 1:1

29.04.2016 | Adrian Gubčo

Parkovanie je problém predovšetkým v zmysle predražovania výstavby, podzemné podlažia tvoria mnohokrát najdrahšie časti projektov. Preto je problematické napríklad zastavovanie prelúk, lebo tie poskytujú málo priestoru, čiže sa developerovi neoplatí preluku zastavať, lebo tam nie je schopný vybudovať taký objem bytov či kancelárii, aby sa mu náklady vrátili alebo mal aj zisk. Resp. môže to skúsiť za cenu vysokých cien pre zákazníka.

Čo sa týka Jakubáku, ono si treba uvedomiť, že do tých indexov sa ráta iba vlastný pozemok, nie celé okolie. Časti dvorov môžu byť už cudzie pozemky, čo je vonku pred fasádou, je už verejný majetok. Pracovať možno len priamo s parcelou. A tam treba splniť index zastavanosti, ako to predpisuje územný plán či územný plán zóny. Opäť ide o možno príliš direktívny predpis.

Inak myslím, že dobrý príklad toho, k čomu vedie súčasná legislatíva, je napríklad projekt Perla Ružinova. Developer vybudoval projekt, kde z dvojpodlažnej podnože vystupujú výškové objekty (viac strán budov je takto preslnených), zoskupené okolo vnútorného dvora. Keby sme sa vrátili k pôvodným možnostiam územného plánovania, je pravdepodobné, že developer by sa rozhodol nebudovať veže, ale namiesto toho by vybudoval jeden celistvý blok domov, s nižšou výškou (stavať do výšky opäť zvyšuje náklady) a ak by sa aj prispôsobila parkovacia norma situácii (veď okolo chodí cca 6 liniek MHD, prečo sa také veci neodrážajú v normách?), oplatilo by sa mu stavať možno aj pri nižšom celkovom objeme. Výsledkom by bola mestskejšia štruktúra, menšia dopravná záťaž a možno aj nižšie ceny bytov pre zákazníkov.

29.04.2016 | qwerty28

Stale sa tocime okolo vypoctu zisku. A zase ideme k dacomu dolepenemu v meste. Ked sa zaoberame tym ci je mozne vybudovat nieco ako jakubak (predpokladam ze hovorime o celku inak nema vyznam odvolavat sa na uzemie ale na konkretnu budovu) spravit sa da hocico ale ak ma niekto taky velky pozemok tak ho obycajne zaprace do najvyssej moznej miery ci plosne ci vyskovo. Pri vysokych stupnoch zastavanosti budujeme noclaharne pre ludi bez zavazkov co neplanuju rodinu. Ako by jakubak vyzeral keby sme do stredu placli jednu mamutiu ubytovnu? Bol by to stale ten jakubak? Zvysovanie podlaznosti a hlbsiw zaklady zvysia jednotkove ceny ale za celu stavbu aj tak developer zarobi viac. Preto sa tahaju vyskove budovy kde to len je mozne. Ale budme pri zemi taka nizka podlaznost ako je v jakubaku nie je ten pripad. Az chces vyssiu zadtavanost neviem preco to porovnavat s jakubakom. Skusme to porovnat s michalskou a spytat sa ci to je to kde by ludia tuzili byvat.

28.04.2016 | Martina Jabrosova

Na odborarskej mi byva mama a aj my si tu chceme kupit byt idealne v novostavbe. Starosta by sa mal viac zaujimat o to kde maju byvat mlade rodiny. Ja osobne s vystavbou nemam problem a uz vobec nie ked sa prerabaju jestvujuce objekty na bytove domy.

Realitná inzercia

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát