Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nobelova: Kvalitné materiály priniesli príjemný štandard bývania

23.02.2017, 05:01 | Ivan Medžo

Obytná zóna Nobelova sa nachádza na území bývalej priemyselnej zóny s objektmi, ktoré k nej pôvodne patrili a dnes hľadajú svoje využitie. Zo severu ju ohraničuje Račianska a z juhu Vajnorská ulica, dôležité a veľmi frekventované komunikačné tepny mesta. Zároveň sa nachádza v blízkosti železničných staníc Predmestie a Vinohrady, ktorou prechádzajú hlavné koľajové trasy do a z hlavného mesta.

  • Tlačiť
  • 4

Rande s realitou - menu:

Budúci obyvatelia novostavby budú musieť akceptovať súčasný stav okolia, ktoré časom určite prejde výraznou zmenou. Jej súčasťou je aj hlavná cestná komunikácia vedúca od Odborárskej ulice po Nobelovej ulici, ktorá je plná cestných spomaľovačov a prepchatá vozidlami najmä v ranných a poobedňajších hodinách, vrátane vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Práve z tejto frekventovanej ulice vedie príjazd k novej obytnej zóne, a to pomedzi bloky bývalej socialistickej bytovej zástavby.

Architektúra

Z hľadiska architektúry je novostavba zaujímavým riešením. Architekt zakomponoval všetky jej objekty za dva rady pôvodných panelových domov. Objekty sú viditeľné najmä zo smeru od Odborárskej ulice, inak sú schované za pôvodnou panelovou zástavbou. Z pohľadu občianskej vybavenosti využil všetky pozitíva lokality – blízkosť materskej a základnej školy, nákupné stredisko, zastávky MHD a kultúrne stredisko.

BD Nobelova 1 - Industriálna zónaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Výška objektu s ustupujúcimi podlažiami s terasami a logdžiami, postaveného do tvaru písmena L, v porovnaní so stávajúcimi objektmi nepôsobí rušivo. Naopak, konštrukciou a nevtieravou farebnosťou je osviežujúcim prvkom prostredia.

Bytový komplex Nobelova pozostáva z celkovo troch obytných blokov, predmetom nášho hodnotenia bol iba prvý objekt, ktorý je už skolaudovaný. Ďalšie dva objekty sú ešte vo výstavbe.

BD Nobelova 1 - Priestor medzi bytovými domamiZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Kto by čakal široké priestory medzi jednotlivými stavebnými celkami a komfortné prístupové cesty, bude sa musieť uspokojiť s prísne účelným využitím priestoru. Odstup medzi jednotlivými blokmi je vyplnený priestorom pre relax a komunitné záhrady alebo dobre vybaveným detským ihriskom. Neskôr má pribudnúť aj exteriérový mobiliár.

Ďalší priestor na pobyt v exteriéri je už obmedzený nielen prebiehajúcou stavbou na zvyšných dvoch objektoch obytnej zóny Nobelova, ale aj práve prebiehajúcou rekonštrukciou susedného staršieho objektu. V blízkosti tejto rekonštrukcie je podlubie novostavby, kde chce investor vytvoriť priestor pre komunitné aktivity na vydláždenej ploche. Pozemok za skolaudovaným objektom (momentálne oplotený a neupravený) nie je obyvateľom k dispozícii a nepatrí k objektu.

BD Nobelova 1 - Detské ihriskoZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Príjazdovú cestu pri susediacej staršej panelovej zástavbe bude lemovať približne 90 komfortných parkovacích miest (2,5 x 5 m), ktoré sú na predaj, rovnako ako parkovacie stojiská v podzemnej garáži. Verejne dostupné vonkajšie parkoviská tak v tejto časti nebudú k dispozícii. Je to však už štandard takmer všetkých súčasných bytových projektov. Miesta je málo a pozemky sú drahé.

BD Nobelova 1 - Príjazdová komunikáciaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Otázna však môže byť dostupnosť k týmto vonkajším parkovacím miestam z cesty priamo pred novostavbou, ktorá je široká len 5,7 metra. Môže sa celkom ľahko stať, že vozidlá tu nezaparkujú na jedno zatočenie, ale až na druhý pokus. Rovnako málo miesta je pri výjazde z parkovacích miest popri prístupovej ceste. Dopravnú situáciu tu môže zhoršiť, ak sa niekto rozhodne zaparkovať „na blikačky“, alebo vojde do zóny smetiarske auto, pričom zberné nádoby sú situované na konci komunikácie, hneď pri vjazde na parkovisko pred obytným blokom.

Skolaudovaný objekt bytového domu (s pracovným označením Nobelova 1) je deväťpodlažný so 111 bytovými jednotkami - od jednoizbových až po štvorizbové. Je rozdelený na dve časti so samostatným schodiskom a výťahom a so samostatnou OST ako zdrojom tepla.

BD Nobelova 1 - PodlubieZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Pod ľavou časťou objektu sa nachádza na prízemí väčší nebytový priestor, ktorý bude slúžiť na účely fitnescentra. Pod pravou časťou bolo vytvorené podlubie, ktoré má byť využité na komunitné aktivity. Priestor v podlubí však pôsobí tmavým dojmom, nie je zatiaľ osvetlený a určite tam bude treba rátať s prievanom.

Spoločné priestory

Pri vstupoch do objektu sú z vonkajšej strany umiestnené poštové schránky a videovrátnik. V obidvoch prípadoch boli zariadenia čiastočne prekryté poštovými schránkami, čím vznikol nekomfortný priestor pre komunikáciu návštev pri ovládaní tlačidiel. Nasleduje zádverie, ktoré eliminuje vplyvy počasia pri vstupe do domu.

BD Nobelova 1 - Vstup so schránkamiZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Dobrým dojmom na nás pôsobili svetlé schodiská s jednoduchými a kvalitne vyhotovenými zábradliami a veľkokapacitné osobné lanové výťahy pre osem osôb v nerezovom vyhotovení.

BD Nobelova 1 - SchodiskoZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Rovnako pozitívne hodnotíme aj prístupové chodby, ktoré pôsobia vyššie a širšie ako v skutočnosti sú. Možno aj preto, že na všetkých priechodoch od výťahu sú osadené moderné hliníkové dvere s otváravými prísvetlíkmi, čo určite privítajú majitelia bytov najmä pri sťahovaní.

BD Nobelova 1 - Dvere s prísvetlíkmiZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Prístupové chodby k bytom sú výborne nasvietené úsporným LED osvetlením s automatickým spínaním a časovačom a navyše zálohované v prípade výpadku prúdu núdzovým osvetlením. Vedú k bezpečnostným a protipožiarnym vchodovým dverám do jednotlivých bytov, ktoré sú v tomto objekte štandardom. Na chodbách sú umiestnené aj merače tepla každého bytu.

BD Nobelova 1 - Prístupová chodbaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

V spoločných priestoroch je na podlahe uložená dlažba, kde sme sa v niektorých prípadoch stretli s nižšou kvalitou práce dlaždičov. Išlo napríklad o úzke alebo malé dorezy na najviac namáhaných miestach. Alebo dlažba menších rozmerov nenadväzovala na dlažbu väčších rozmerov. Zaznamenali sme aj nerovnaké výšky stupňov schodov.

BD Nobelova 1 - Nesprávne dopojenie dlažbyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

S dorezmi dlažby „bojovala“ aj jedna z terás na ôsmom poschodí.

BD Nobelova 1 - Dorezy dlažby na teraseZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Byty

Štandardom vybavenia jednotlivých bytov je spoločné ovládanie vchodových dverí objektu videovrátnikom, optické pripojenie do každého bytu a v rámci bytu metalický rozvod do každej obytnej miestnosti s výberom providera internetu a TV. Rozvádač elektrickej energie sa nachádza v predsieni, zvyčajne nad vchodovými dverami.

BD Nobelova 1 - VideovrátnikZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

BD Nobelova 1 - RozvádačZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Vo vstupnej časti bytu, priamo oproti vchodovým dverám, sa nachádza rozdeľovač kúrenia do jednotlivých izieb, kde sa rozvody končia vývodmi zo steny a panelovými rádiatormi. Väčšia časť rozdeľovačov bola zapustená do stien, ale v niekoľkých prípadoch boli predsadené, čo nepôsobilo esteticky a tvorila zbytočná prekážka v úzkom priestore.

BD Nobelova 1 - Rozdeľovač kúreniaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Radiátory nepôsobia lacným dojmom a sú inštalované zo steny, čo považujeme za riešenie estetické a praktické. V niektorých novostavbách je bežná inštalácia priamo z podlahy za cenu nevyhnutných orezov na parketách.

BD Nobelova 1 - RadiátorZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Byty pôsobia priestranne, orientované sú na jednu svetovú stranu, v rohových častiach objektu aj do dvoch strán. Štandardom je prepojenie kuchyne s obývacou izbou a prístupom na lodžiu. Príprava na kuchyňu – rozvody vody a kanalizácie, prípojka elektriny – sú kvalitne vyhotovené a predsadené, čo eliminuje prenos zvuku a hluku medzi bytovými jednotkami.

BD Nobelova 1 - Príprava pre kuchyňuZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Rovnako štandardne sú aj spojené kúpeľne s vaňou a WC. Ale k dispozícii bol aj variant oddelenej toalety. Takéto rozdelenie, ktoré sme mali možnosť vidieť, pôsobilo na nás až neobyčajne stiesnene. Pri rozmere 86 x 114 cm a ešte aj s umiestnením umývadla so skrinkou v tomto priestore sa tomu nemožno čudovať. Tento pocit umocnili aj dvere do kúpeľní a WC, ktoré majú v celom objekte šírku 60 cm.

BD Nobelova 1 - Samostatné WCZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Byty majú v obytných miestnostiach veľkoryso riešený prísun denného svetla cez veľké plastové okná s vetracími mriežkami, na horných poschodiach dokonca niektoré aj so svetlíkmi a v prípade balkónov a terás aj balkónové dvere osadené úsporným dvojitým zasklením. Vnútorné parapety sú osadené správne.

BD Nobelova 1 - Vetracia mriežkaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Časť okien je členená aj horizontálne, v spodnej časti s pevným zasklením. Túto časť okien nie je možné nijako otvárať, čo slúži zároveň ako bezpečnostné opatrenie.

BD Nobelova 1 - Horizontálne oknáZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Na podlahe je uložená plávajúca podlaha. Drevené dvere sú osadené v obložkovej zárubni.

BD Nobelova 1 - Interiérové dvereZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

V jednej z miestností bytu je zvyčajne umiestnený schod s prístupom na balkón alebo terasu. Pôsobí rušivým dojmom už len tým, že svojou veľkosťou pomerne dosť zasahuje do priestoru a je vysoký od 19 do 24 cm. To je už pre užívateľa nekomfortná výška. Optimálna sa pohybuje do 18 cm.

BD Nobelova 1 - Schod na terasuZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Ak nie je schod, tak prestup z interiéru do exteriéru treba poriadne prekročiť. Osadenie prahu zárubne balkónových dverí je dosť vyvýšené. Predpokladáme, že je to daň za technické riešenie zateplenia balkónov.

BD Nobelova 1 - Prestup na balkónZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Čo nás prekvalilo, súčasťou okenných otvorov nie je príprava na osadenie vonkajších žalúzií alebo roliet. Vzhľadom na orientáciu budovy je škoda, že sa investor nerozhodol zakomponovať tienenie do projektu. Pri súčasných trendoch sa tienenie stáva neoddeliteľnou súčasťou udržateľnosti komfortného prostredia vo vnútri budovy a vonkajšieho estetického vzhľadu. Tento „detail“ budú musieť riešiť obyvatelia už v prvej letnej sezóne. Otázkou bude, ako citlivo sa im to podarí.

BD Nobelova 1 - Bez prípravy na vonkajšie žaluzieZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Vonkajšie časti

Balkóny a lodžie sú prekryté osemmilimetrovým dekoratívnym laminátom (fundermax) hnedej farby, ktorý je podľa výrobcu odolný voči poveternostnými vplyvom (nemení tvar, farebnosť). Zaujímavé by bolo overiť to napríklad o 10 rokov. Terasy na najvyšších poschodiach sú čiastočne obmurované, z väčšej časti presklené. Kovanie a jeho uchytenie bolo v exteriéri veľmi dobre zvládnuté.

BD Nobelova 1 - Ukotvenie zábradliaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

BD Nobelova 1 - Ukotvenie zábradliaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Zaujímavým dojmom pôsobí severovýchodná stena objektu so zošikmenými balkónmi. Dosiahne sa tak síce lepšie preslnenie bytov, avšak za cenu zníženej využiteľnosti balkónov ako aj balkónovej steny smerom z interiéru. Čiastočne to kompenzuje architektonicky zaujímavejšia fasáda.

BD Nobelova 1 - Zošikmenie balkónovZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

BD Nobelova 1 - Zošikmenie balkónovZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Dojem z vonkajších častí bytu mierne narúšali kanalizačné vpusty. Pri lodžiách je ich opodstatnenosť vysvetliteľná tým, že bolo treba vyriešiť odvodnenie zrážkových vôd, ktoré by inak stekali po fasáde alebo susedom o poschodie nižšie.

BD Nobelova 1 - Kanalizačné vpustyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Menej jasné to už bolo na terasách a niektorých balkónoch, kde je dlažba umiestnená na terčoch. Terasy by mali byť samé o sebe dostatočne odvodnené pod samotnou dlažbou, pričom voda samočinne steká medzi špáry dlažby na izolačnú fóliu pod ňou a z nej je odvádzaná do kanalizácie. Vpusty sú tam podľa nás zbytočné.

BD Nobelova 1 - Vpust na teraseZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

BD Nobelova 1 - Vpust na balkóneZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Oplechovanie terás bolo kvalitne zrealizované a vyspádované.

BD Nobelova 1 - OplechovanieZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Pivnice

Ku každému bytu prislúcha aj pivničná kobka dostupná z prízemia objektu. Zostavy kobiek sú rozdelené na dve časti. Prístup k nim je cez hliníkové protipožiarne dvere. V jednom prípade sa dali otvoriť iba čiastočne - do rozsahu 70 stupňov kvôli nosnému stĺpu, čím je prístup do tejto zostavy kobiek obmedzený. Pri snahe prejsť týmito dverami s väčšou škatuľou alebo bicyklom to bude výzva. Dvere do druhej sady kobiek boli v poriadku, otváravé do 90-stupňového uhla.

BD Nobelova 1 - Vstup ku kobkámZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Konštrukcia kobiek je nadštandardne vysoká, každá má samostatné vstupné dvere. V spodnej časti sú murované a v hornej časti steny majú inštalované kovové pletivo, ktoré priestor nielen odvetráva, ale zároveň aj presvetľuje.

BD Nobelova 1 - Pivničné kobkyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Parkovanie

Novostavba ponúka pre vlastníkov bytov tri možnosti parkovania. Prvou je podzemná garáž s vyše 100 parkovacími miestami. Vjazd a výjazd má jeden spoločný s vyústením zo/do zúženej prístupovej komunikácie pred bytovým komplexom.

BD Nobelova 1 - Vjazd a výjazd podzemnej garážeZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Približne tretina z parkovacích miest má veľmi komfortné rozmery. Ostatné sú sčasti nadštandardne dlhé, ale umiestnené medzi stĺpmi. Stĺpy sú od seba vzdialené 6,9 metra, pričom sú medzi nimi vytvorené po tri parkovacie miesta. Na jedno parkovacie miesto tak vychádza manipulačná šírka 2,3 m, čo je o 20 cm menej ako je štandard.

BD Nobelova 1 - Podzemná garážZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Niektoré parkovacie miesta so štandardnou dĺžkou zase obmedzujú stĺpy, ktoré sa nachádzajú na úrovni 2/3 dĺžky miesta, nie na začiatku či konci. Na krajných pozíciách to môže kolidovať s otváraním dverí parkujúcich vozidiel. Bude veľmi záležať na kreativite parkujúcich, ako zaparkujú vozidlo, aby sa z neho alebo do neho dostali.

BD Nobelova 1 - Podzemná garážZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Ďalším priestorom je parkovací blok pre zhruba dvadsiatku vozidiel na severozápadnom dvore objektu, inak na streche suterénu, vyhradený rampou. Posledným priestorom sú vyhradené parkovacie miesta pozdĺž prístupovej komunikácie, o ktorých sme sa už zmienili vyššie.

BD Nobelova 1 - Parkovanie pred vchodomZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Záver

Pri prehliadke sme nenašli žiadne zásadné chyby alebo poruchy stavby ako takej. Stavebníkovi sa podarilo dosiahnuť dobrú kvalitu prác, osobitne interiérových omietok v celom objekte, dlažieb na chodbách, ako aj podláh a obkladov v jednotlivých bytoch.

BD Nobelova 1 - FasádaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Dobrú kvalitu prác dosiahol aj v exteriéri, najmä na fasádnych omietkach na celom objekte (a to sme mali možnosť posúdiť fasády v rovnobežne svietiacom slnku), zábradlí a obkladov balkónov a časti fasády, podľa ktorých bude objekt vždy ľahko identifikovateľný.

BD Nobelova 1 - FasádaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Veľmi dôležitou kapitolou pri budovaní obdobných diel je úzkostlivá ochrana už zabudovaných častí ako sú napríklad okná, dvere, zárubne, zábradlia, výťahy - ešte pred prebiehajúcou výstavbou. V tomto prípade sa to podarilo takmer vzorne, až na pár výnimiek, napríklad niektoré výťahové dvere sú z vonkajšej strany viditeľne poškodené.

Bývanie v bytovom komplexe Nobelova je vhodné pre rodiny s deťmi. Spočiatku, kým sa územie nepodarí podstatne zrevitalizovať, súčasťou čoho bude aj zelený park so športovým areálom, budú musieť obyvatelia tejto obytnej zóny viac cestovať za športovým, kultúrnym vyžitím a relaxom do iných častí mesta alebo do blízkych Malých Karpát.

BD Nobelova 1 - Okolie novostavbyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

BD Nobelova 1 - Okolie novostavbyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Aj z tohto dôvodu by bolo vhodné čo najskôr vyriešiť dynamickú dopravu v tejto lokalite, ktorá čoskoro pojme ďalších 350 domácností z novostavby a približne rovnaký počet vozidiel.

BD Nobelova 1 - Okolie novostavbyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Autor je konateľ spoločnosti Armatrade GRP, s.r.o.

Rande s realitou - menu:

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Nobelova, Rande s realitou, Sitno Holding