Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obuvník Baťa bol aj starosta a osvietený developer, ktorý menil mestá

07.08.2018 | Daniel Suchý

Diskusia (12 reakcií) Pravidlá diskusie

07.08.2018 | wesely

Veľkou chybou je, že na Slovensku si nevieme vážiť "baťovskú" architektúru ako v susednom Česku. Stačí sa pozrieť na mestá Zlín a Svit. Zo Svitu sa stal paškvil, keď tam ľuďom dovolili pozatepľovať a prekryť pôvodné tehlové fasády cukríkovými nátermi. rekonštrukciou sabotovaný Spoločenský dom a ďalšie prasárny vo Svite absolútne zničili industriálny nádych tohto mestečka. Čo si inde vážia a ctia, my zničíme za pár rokov.

07.08.2018 | Thomas9

Baťa bol vizionár a jeho príbeh je fascinujúci. Rovnako ako Svit, ani Partizánske sa neubránilo znehodnoteniu funkcionalistickej architektúry, tak chránenej a vysoko oceňovanej v zahraničí. Škoda, Slováci si nevedia vážiť svoje prírodné, ani kultúrne bohatstvo, obdivujú ho len v zahraničí.

07.08.2018 | sano b

ale no taaak... nerobte z medzivojnového funkcionalizmu fetis... uz v case vzniku bola ta architektura protireciva a rozporuplna, niekedy elegantne drza a niekedy sprosto nasilna... extremne draha alebo extremne usporna - so vsetkymi následkami pre spravu a udrzbu, ktore z tych extrémov vyplyvaju...

a ze nieco pochvalil osobne le corbusier...hm...s tym by som sa moc nechvalil

07.08.2018 | Truhlik999

suhlasim.
Je to velmi lacna, brutalisticka architektura.

Na prvy pohlad vidno, ze to bolo projektovane pre chudakov.
Cele to posobi dost postapokalypticky, skarede mesto.

07.08.2018 | sammy_dlx

Ty si kon...
Projektovane pre chudakov?
Co si myslis, ako sa mohlo uz len zit radovemu robotinkovi v medzivojnovom cesko-slovensku?
V dobe vystavby to boli moderne, kvalitne domy, po ktorych sa ludia len tak trhali. Vies si predstavit, ako vyzerali ich alternativy?

07.08.2018 | Truhlik999

Ale no.

Chapem, ze v danej dobe to bolo pre robotnikov velmi slusne - dokonca je to lepsie ako dnes vo Volkswagene/PSA/KIA/JLR (ktori pokial viem za celu dobu u nas nepostavili dom ani jednemu robosovi),

ALE

na dnesnu dobu je to otras a neexistuje ziaden dovod to drzat ako standard.

Mozno par domcekov ako skanzen, ale na bezne pouzitie urcite nie. Tie domceky su mementom doby - ako skanzen, ale nie je to nic, co treba obdivovat.07.08.2018 | Juraj Mašláni

Usudzujem, Truhlík, že ste v takom Baťovom dome nikdy neboli. Ja som sa v takom narodil a do 19. rokov aj žil (v Partizánskom). Dlhé desaťročia po vojne to bolo nadštandardné bývanie a ešte i dnes predstavuje v porovnaní s panelákovými bytmi veľmi solídny štandard. Žiadny "otras", ani "skanzen", ale kvalitné tehlové stavby, v ktorých sa ešte aj dnes - po časom nevyhnutných opravách, rekonštrukciách a zavedení "vymožeností doby", napríklad plynu - dobre žije.
Nikto nehovorí, že by sa architektúra baťovských čias mala stať štandardom. Netreba ju opakovať, napodobňovať a opičiť sa. Treba len to, čo bolo a čo vďaka svojej kvalite a unikátnosti pretrvalo, zachovať a chrániť. Vždy. Napríklad v záujme zachovania kontinuity historickej a kultúrnej pamäti (a teda aj hodnôt). To sa v tomto prípade v Zlíne podarilo, na Slovensku (Svit, Partizánske), žiaľ, nie.

08.08.2018 | k67

+

08.08.2018 | Truhlik999

Neurážaj sa.

Ano, v 30tych rokoch to bolo ok.

Ale ok pre socky.

Dnes ke doba inde a toto nie je hrad, zámok, ani nijako konštrukčne zaujimavy objekt.

Do skanzenu ok, rovnako ako je skanzen s drevenicu ok.

Ale preco obťažovať moderných ludi so stavbou na úrovni drevenice??

07.08.2018 | Don Quijote

Každý architektonický štýl má lepšie stavby a horšie. Nie všetko sa podarí. Nepovedal by som, že tu robí niekto z funkcionalizmu fetiš. Baťa patril ku podnikateľom, ktorí si uvedomovali, že k majetku a k vplyvu by mala patriť aj zodpovednosť. Kiežby bolo takých podnikateľov viac.

08.08.2018 | Tofuking

Ospevovat kolaboranta s fasistami,pekne.Bata bol zviera ktore chcelo vsetko zozrat a nepodarilo samu.Prenho bol clovek len polozka ktora mu zarabala peniaze,si to trosku nastudujte ako bol nastaveny na ludi v socialnej sfere.

08.08.2018 | Don Quijote

Koľko fabrikantov bohatlo vďaka vojne? Baťa predával svoje čižmy gardistom aj esesákom to je pravda.