Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odstúpenie hypotéky. Kedy je výhodné

08.03.2016, 05:00 | Eva Špaňová, hypotekárna špecialistka

Financovanie bývania: Pri krátko splácanej hypotéke možno odstúpením ušetriť na poplatku za predčasné splatenie úveru a za poskytnutie úveru

  • Tlačiť
  • 0

Mám rodinný dom, ktorý som financoval prostredníctvom hypotéky. Z poskytnutého úveru 120 000 € sme splatili 52 000 €. V tomto roku potrebujeme dom z rodinných dôvodov predať s tým, že by sme odstúpili hypotéku. Je možné, aby kupujúci prevzal môj starý dlh?

Ak by ste podali inzerát s textom, že odstupujete hypotéku, je to v podstate v poriadku. Môžeme sa len domnievať, že vy ako predávajúci sa pravdepodobne obávate poplatku za predčasné splatenie, a preto chcete svoju hypotéku radšej preniesť na kupujúceho. 

Dobrou správou je, že od 21. marca tohto roka klesnú pokuty za splatenie úveru mimo fixácie z priemeru 5 % na maximálne 1% zo zostávajúcej sumy. Znamená to, že ak vám zostalo na splatenie 68 000 eur, tak do  21. 3. 2016 by vám banky účtovali sankciu vo výške približne 3400 eur. Po tomto termíne to bude najviac 680 Eur, čo je značný rozdiel.

Dôvodom, prečo sa kupujúci rozhodne prevziať dlh, môže byť skutočnosť, že jeho predávajúci má výhodnejšiu hypotéku, ako by mohol získať on sám. V súčasnosti klesajúcich úrokových sadzieb je to síce menej pravdepodobné, avšak nie vylúčené.

V niektorých prípadoch môže byť tzv. odstúpenie hypotéky, ktorá bola krátko splácaná a získaná za výhodných podmienok, výhodné. Ušetria sa pri tom dva poplatky: poplatok za predčasné splatenie úveru, ktorý by predávajúci pravdepodobne zohľadnil v zvýšení ceny nehnuteľnosti a taktiež poplatok za poskytnutie úveru (cca 0,8% z výšky hypotéky) , ktorý banky v súčasnosti oproti posledným mesiacom stále viac uplatňujú. Pri prenesení hypotéky by tak klienti mohli ušetriť celkovo približne 1,8%, čo je v našom prípade 1224 eur, kým poplatok za zmenu zmluvných podmienok sa hýbe štandardne na úrovni okolo 150 eur.

Je vhodné si preto porovnať úrokovú sadzbu, resp. splátky, ktoré spláca predávajúci s tými, ktoré by mohol splácať pri aktuálnej ponuke na trhu kupujúci a porovnať si ich rozdiel s možnou úsporou poplatkov.

Treba však počítať s tým, že prenesenie hypotéky z predávajúceho na kupujúceho nemusí každá banka akceptovať.  Štandardne nebýva bankou automaticky povolené a podlieha schvaľovaciemu procesu, ktorý preveruje najmä bonitu nového potenciálneho žiadateľa. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.       

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

BSG

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotéka, hypotekárny úver, poradňa

Diskusia (0 reakcií)