Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Panorama City: Rušné bývanie vo výškach

06.10.2016, 04:55 | Martin Marec

Polyfunkčný súbor Panorama City – I. etapa sa nachádza medzi ulicami Landererova a Čulenova, v tesnej blízkosti nákupnej Galérie Eurovea, nábrežia Dunaja a na skok od historického centra hlavného mesta. Ide o zastavané územie po bývalej rafinérii Apollo, ktorá bola počas 2. svetovej vojny bombardovaná. Poskytuje úžasné, miestami až panoramatické výhľady od mostov, toku rieky, cez historickú časť mesta až po širšie centrum.

  • Tlačiť
  • 2

Rande s realitou - menu:

Projekt náročný nielen z hľadiska architektonického, ale predovšetkým pre nutnosť preskúmať dotknuté územie z archeologického aj hydrogeologického hľadiska a riešenia ekologickej záťaže geologického podložia po náletoch na rafinériu. Tieto faktory ani hladina podzemných vôd, ktorá sa nachádza pod úrovňou základovej dosky, nemajú vplyv na stavbu ako takú a bývanie v objekte.

Prvá etapa polyfunkčného súboru bola len nedávno skolaudovaná, je čiastočne obývaná a v prevádzke. Pozostáva z dvoch hlavných 33-podlažných veží. Mali sme možnosť pozrieť si spoločné priestory a 6 nepredaných voľných bytov v obidvoch. 

2_Panorama City_dispozicia objektovZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Medzi objektmi Panorama City vzniká svojim usporiadaním voľnočasový priestor s detským ihriskom a zeleňou. V čase našej návštevy neboli ešte dokončené.

Architektúra

Architektonickú myšlienku vytvoriť výškové objekty trojuholníkového pôdorysu hodnotíme veľmi pozitívne.  Vďaka nim sa vytvára priestor pre nádherné výhľady na Bratislavu a okolie, pričom orientácia náprotivných fasád nepôsobí rušivo.

Fasáda je realizovaná systémovým objektovým riešením, špeciálne navrhnutým a odskúšaným v laboratórnych podmienkach Slovenskej technickej univerzity pre tento objekt. Je chvályhodné, že investor nenechal nič na náhodu a overil si, ako  funguje fasádny systém aj v záťažových podmienkach. Predsadená  hliníková systémová fasáda pôsobí čistým a moderným dojmom. 

4_Panorama City_loggie 2Zdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Vo fasáde je aj vhodne zakomponovaná vetracia mriežka na zabezpečenie vetrania priestorov bez otvorenia okien, čo vzhľadom na úroveň hluku v centre mesta je viac ako nutné a samozrejmé. Vetranie je ešte podporované aj automatickou centrálnou vzduchotechnikou, ktorá vyrába v bytoch podtlak. 

Necháme sa prekvapiť ako bude pôsobiť a fungovať fasáda približne po piatich rokoch. Starať sa o ňu bude správcovská spoločnosť, ktorá bude vykonávať pravidelné čistenie a údržbu fasády, vrátane čistenia vetracích mriežok.

Spoločné priestory

Parter objektu tvoria retailové priestory, ktoré nie sú ešte všetky sprevádzkované. V každej veži sa nachádza recepcia s príjemným a veľmi priestranným zázemím  s mobiliárom. 

5_Panorama City_recepciaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Vstupné haly s recepciou sú zrealizované s bezbariérovým vstupom pre obyvateľov a návštevníkov z úrovne chodníka. Vo vstupe do objektu sa nachádza samostatná časť priestoru vyčlenená pre dizajnové poštové schránky s automatickým spínaním osvetlenia. 

6_Panorama City_poštové schránkyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Priestor pred výťahmi pri recepcii je primerane priestranný. Obidve veže majú po štyri výťahy, z toho dva slúžia aj pre požiarny evakuačný režim. Výťahy sú rýchle (3 m/s). Pracujú v efektívnom režime a s rekuperáciou energie. 

7_Panorama City_výťahyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Nakoľko v bytoch neustále prebiehajú dokončovacie práce a sťahovanie nájomníkov, výťahy boli zabezpečené proti poškodeniu pevnými OSB doskami, čo považujeme v tomto štádiu za rozumný krok investora. My sme mali možnosť odviezť sa vo výťahu „ v plnej kráse“, ktorý pôsobil veľmi priestranne a príjemne. 

8_Panorama City_interiér výťahuZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Chodby na jednotlivých bytových podlažiach pôsobia decentne a priestranne. Interiér chodieb je farebne a materiálovo nápadito dotvorený tak, že obyvateľ si ani neuvedomuje, že v nich nie je prirodzené presvetlenie. Na podlahách chodieb je uložený vysokoodolný koberec, na stenách štruktúrovaná tapeta a LED-osvetlenie. Systém uloženia kobercov a vzor tapety umožňujú rýchlu a nenáročnú výmenu v prípade ich poškodenia. 

9_Panorama City_chodby k bytomZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Prístupové chodby  od garáží a podzemných priestorov sú riešené „sparťansky“ s industriálnym dizajnom, čo je veľmi vhodné pre tento typ priestorov. 

10_Panorama City_Chodby do garážíZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Vytknúť tu treba trochu chaotické a nekoordinované vedenie rozvodov elektroinštalácie. Takýto objekt si zaslúži aj v takýchto priestoroch iný spôsob uloženia. 

11_Panorama City_ElektroinštaláciaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Pivničné kobky boli sklamaním. Najmä konštrukcia priečok medzi jednotlivými kobkami z tenkých hliníkových  plechov a ťahokovu (kovová mriežkovina) zo strany spoločnej chodby. 

12_Panorama City_Pivničné kobkyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

V obsadených kobkách boli cez mriežkovinu jasne rozpoznateľné uložené predmety a veci. Hoci je objekt zabezpečený čipmi na hlavných vstupoch, myslíme si, že súkromie a bezpečnosť v kobkách si budú obyvatelia chrániť rôznymi dodatočnými konštrukciami a riešeniami. 

13_Panorama City_Pivničné kobky_deliace stenyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Bytové jednotky

V jednej veži sa nachádza 303 bytových jednotiek, každá z nich má vlastnú loggiu a plošne nadštandardné byty na najvyššom poschodí majú zase terasy.  Na jednom poschodí sa nachádza 9 až 11 bytových jednotiek.

14_Panorama City_Nízke parapetyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o

Rozlohy bytov sa pohybujú na 5. až 28. nadzemnom podlaží vo veľkostiach od 50,38 m2 do 96,23 m2, loggie od 5,88 do 6,90 m2. Na najvyšších nadzemných podlažiach (28.-32. NP) sú rozlohy veľkorysejšie od 54,37 m2,  94 m2 až do 147 m2 loggiami od 2,49 až do 12,96 m2. Na najvyššom 33. poschodí sa nachádza strojovňa. Obytné miestnosti jednotlivých bytov sa nachádzajú pri fasáde a priestory s príslušenstvom zase pri železobetónovom jadre stavby.

Byty alebo apartmány, ktoré sú situované na sever a v strede jednotlivých strán trojuholníkov, majú tú nevýhodu, že orientáciou iba do jednej svetovej strany je obmedzený rozsah výhľadu.

14_Panorama City_ loggia rohZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Rohy objektov tvoria loggie trojuholníkového tvaru, ktoré ale nie sú v rámci štandardného vyhotovenia uzatvorené zasklením. Pri veterných podmienkach v okolí objektov Panorama City to je určite problém, pretože veci odložené na loggiách môže vietor odviať mimo terasu a môžu ohroziť okoloidúcich pri objektoch. Z toho dôvodu si myslíme, že ponúkané nadštandardné riešenie s možnosťou diaľkového otvárania zasklenia s veterným čidlom, ktoré automaticky zabezpečí uzatvorenie loggie pri zvýšených poryvoch vetra, malo byť súčasťou už štandardného vyhotovenia.

15_Panorama City_PriečkyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Povrchové úpravy v bytoch sú zrealizované v dobrej kvalite. Priečky v bytoch sú sadrokartónové s dvojitým opláštením. Medzibytové priečky sú tiež sadrokartónové s dvojitým opláštením o hrúbke 205 mm s vloženými plechmi hrúbky 0,55 mm na každej strane, čím je zabezpečená bezpečnosť triedy RC 3, a vložená minerálna izolácia (hrúbka 2x60 mm a objemovej hmotnosti ≥ 15kg/m3) zabezpečuje zvukovú nepriezvučnosť (Rw = 65 dB).

16_Panorama City_Príprava v kuchyniZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Rozvody inštalácií pre kuchyne sú realizované mimo medzibytových priečok. Boli dokonca prekryté predsadenou sadrokartónovou stenou s vloženými nosnými doskami na zavesenie skriniek kuchynskej linky, čím sa eliminuje prenos zvuku medzi susedmi. V jedno- a dvojizbových bytoch sú kuchyne riešené ako tzv. vnútorné, v ostatných bytoch sú pri fasáde. 

17_Panorama City_Interiérové dvereZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Všetky dvere v bytových priestoroch sú nadštandardne vysoké (2 100 mm) oproti normovej výške dverí 1 970 mm. Pôsobí to veľmi dobrým dojmom, nehovoriac o väčšom presvetlení. Príjemným prekvapením bolo, že štandardné interiérové dvere boli dodané s krytým kovaním.

18_Panorama City_Rozvodné skrineZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Sklamaním boli rozvodné skrine oproti vchodovým dverám do bytu. Pre majiteľov to znamená, že musia riešiť rébus ako zakomponovať tento „interiérový prvok“ do šatníka, tak aby bol prístupný. 

19_Panorma City_KlimatizáciaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

V každom byte je zrealizovaná príprava pre klímu, čo by malo byť už samozrejmosťou aj pre objekty nižšieho štandardu, aby už konečne vymizli klimatizačné jednotky z fasád domov a balkónov. Náklady s prípravou pritom nie sú vysoké a výsledok za to stojí. 

20_Panorama City_inštalácia radiátoraZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Klasické radiátory sú vkusne inštalované zo steny a nie z podlahy. Pred vstupom na loggie sú inštalované podlahové konvektory.  

21a_Panorama City_okno s vetranímZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

  

Vetranie je zabezpečené otváravo-sklopným krídlom a stenovým vetrákom. Ten vetrá byt aj pri zatvorených oknách s tým, že sa musí aktivovať odsávanie v zadnej časti bytu – ide o hybridné vetranie. 

21b_Panorama City_vetranieZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

 

22a_Panorama City_nekvalitná inštalácia parapetuZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Nevydarili sa ale niektoré osadenia okenných parapet a tiež inštalácia parketových soklov. 

23_Panorama City_sokle plávajúcej podlahyZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Obytný súbor je napojený na centrálny rozvod tepla. Vykurovanie je riešené cez OST rozvodom horúcej vody v jadre objektu, s rozvodmi k bytom v podhľade. Z tohto riešenia sme mali menšie obavy. V obdobných prípadoch, keď sa horúca voda distribuuje cez spoločné priestory domu, najmä v letných mesiacoch je v spoločných chodbách neznesiteľne teplo, pretože rozvody (umiestnené v podlahe) mali nedostatočnú tepelnú izoláciu. Avšak po preverení stavu a spôsobu izolácií  v jadre domu a v podhľade sme názor poopravili a domnievame sa, že v tomto prípade by to nemusel byť problém.

24_Panorama City_Izolácia rozvodov teplaZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

V inštalačnom jadre každého bytu je umiestnený bytový výmenník na teplú vodu a vykurovanie. Odčítanie všetkých médií je zabezpečené raz mesačne rádiovým spôsobom, t. j. nie je nutný súhlas a prítomnosť majiteľa na vstup cudzích osôb do bytu. 

25_Panorama City_MeračeZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Spoločenská miestnosť

Obyvateľom objektu slúži v suteréne po zarezervovaní aj spoločenská miestnosť. Je určená pre posedenia s priateľmi, projekcie, rodinné alebo detské oslavy. Je bez priameho slnečného svitu, nachádza sa tu miestnosť s kuchynskou linkou, sociálne zariadenia. 

26_Panorama City_Spoločenská miestnosťZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Hlavná časť je priestranná, z jednej strany má inštalovanú premietaciu plochu a oproti sa zase nachádza veľká klasická tabuľa. Ako „nešťastná“ sa nám zdá voľba dominantnej čiernej farby, ktorá nie je vhodná pre priestor na detské oslavy. Deti sa čiernej farby veľmi boja. Ale to je detail, ktorý sa dá ľahko a rýchlo odstrániť. 

Parkovanie

27a_Panorama City_ParkovanieZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Parkovanie je riešené na 2. až 4. nadzemnom podlaží a na 1. podzemnom podlaží s kvalitnou bezprašnou úpravou podlahy realizovanou vo veľmi dobrej kvalite,  s denným presvetlením a dopravným značením. 

27b_Panorama City_ParkovanieZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Parkovacie miesta pôsobia priestranným dojmom a sú výrazne farebne označené. Rozvody sú v priestoroch garáží prehľadne usporiadané, zaizolované a označené.  

28_Panorama City_Parkovisko_značenieZdroj: Armatrade GRP, s.r.o.

Bývanie v Panorama City spĺňa všetky požiadavky bývania pre ľudí, ktorí majú radi ruch mesta, bývanie v centre diania a výhľady na Bratislavu. Nie je to typ novovstavby, ktorý by sme prioritne odporúčali pre rodiny s deťmi. Je to však kvalitné bývanie s blízkou infraštrutúrou, dostupnou najmä s mimoriadne priaznivým dopravným napojením či už za biznisom alebo za oddychom. 

Rande s realitou - menu:

  • Tlačiť
  • 2

Tagy J&T Real Estate, Panorama City, Rande s realitou