Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Penta spúšťa Sky Park, priemerná cena sa zmestí do tritisíc eur

05.12.2016, 11:54 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Očakávaný a dlho pripravovaný projekt Sky Park podľa návrhu štúdia svetoznámej architektky Zahy Hadid spúšťa predaj. Developerská spoločnosť Penta Investments v prvej fáze postaví v zóne Čulenova v bratislavskom Starom Meste tri 31-podlažné budovy so 786 bytmi a jednu kancelársku vežu. Do predaja ide v pondelok prvých sto bytov.

  • Tlačiť
  • 12

Ceny sa podľa šéfa predaja v Pente Jozefa Šimeka pohybujú od 130-tisíc eur pri dvojizbových bytoch, trojizbáky sa začínajú od 180-tisíc a väčšie byty od 300-tisíc eur s DPH v štandarde. Jeho súčasťou je 24-hodinová recepcia, kvalitné materiály, klimatizácia v každom byte či samočistiace zhadzovanie odpadu na každom podlaží.

Najmenšie byty majú výmery od 45 do 56 štvorcových metrov a päťmetrové lodžie a tvoria vyše 60 percent ponuky. Trojizbových bytov s plochou od 81 do 90 m2 je 228, teda necelá tretina ponuky. Štvorizbové a väčšie byty majú plochu od 113 m2 a dopĺňajú zvyšnú takmer desatinu ponuky.

Sky ParkZdroj: Penta Investments

Štvorcový meter tak vychádza od 2 500 eur, priemerná cena je tesne pod tromi tisíckami. Ceny bytov sú však značne rozdielne, podľa podlažia aj výhľadu. Ku každému bytu si musí záujemca kúpiť aspoň jedno parkovacie miesto v cene okolo 21-tisíc eur.

Byty pôjdu do predaja postupne, vždy určitý počet vyberaný zo všetkých troch veží. Penta spustila v októbri kampaň avizujúcu nový názov projektu predtým známeho ako Čulenova a spustenie predaja. Vyzývala v nej záujemcov o kúpu bytov, aby sa zaregistrovali. „Boli sme veľmi milo prekvapení, že za dva mesiace kampane sa zaregistrovalo 3 139 ľudí, čo niekoľkonásobne prevyšuje ponuku bytov v projekte,“ hodnotí J. Šimek. Zaregistrovaným záujemcom teraz začnú postupne ponúkať byty.

Neprehliadnite

Všetky tri bytové veže, rovnako ako nižšia z plánovanej dvojice administratívnych budov, už majú platné stavebné povolenie. „Tri rezidenčné veže postavíme naraz, aby sme minimálne obťažovali našich budúcich zákazníkov ďalšou výstavbou. Rovnako je aj ambíciou postaviť jeden z kancelárskych objektov spoločne s rezidenčnými vežami,“ hovorí Michal Padych, senior business development manažér v Pente.

Súčasťou projektu je aj 2 100 štvorcových metrov obchodných priestorov na prízemí veží, obchodné pavilóny a viac ako 1 100 parkovacích miest v podzemných garážach. V prvej fáze vznikne aj park s rozlohou 20-tisíc štvorcových metrov a zrekonštruuje sa plášť pamiatkovo chránenej Jurkovičovej teplárne. Jej využitie ešte nie je definitívne určené, mala by však mať čiastočne verejnú funkciu.

Sky ParkZdroj: Penta Investments

Sky ParkZdroj: Penta Investments

Výstavba by sa mala začať ešte tento mesiac s ohľadom na počasie. Kolaudáciu očakáva developer koncom roku 2019. „Investičné náklady do rezidenčných veží presiahnu 130 miliónov eur, celkové náklady na celý projekt aj s kancelárskymi objektmi presiahnu 300 miliónov eur,“ vyčísľuje M. Padych.

Sky Park charakterizuje ako projekt pre mestských ľudí, ktorí chcú žiť plnohodnotný a pohodlný mestský život. Za jeho hlavné kvality považuje lokalitu, nadčasový dizajn od Zahy Hadid, minimálnu zastavanú plochu a umiestnenie áut do podzemia, aby čo najviac miesta získali verejné priestory. Osadenie veží má priniesť čo najlepší výhľad na mesto a Karpaty. Ambíciou projektu je čo najviac zapojiť pešiu a alternatívnu dopravu v podobe bicyklov či kolobežiek.

Sky ParkZdroj: Penta Investments

V druhej fáze sa počíta s výstavbou najvyššej budovy komplexu, kancelárskej veže s výškou 116 metrov na rohu Čulenovej a Landererovej ulice. „Na druhý kancelársky objekt ešte nemáme povolenia, chceli by sme ich získať čo najskôr a potom sa rozhodnúť o ďalšej výstavbe,“ dodáva M. Padych. Administratíva ponúkne spolu 55-tisíc štvorcových metrov prenajímateľnej plochy, približne rovnomerne rozdelenej medzi oba objekty.

Koľko Zahy Hadid je v Sky Parku?

Pozemok medzi Čulenovou, Továrenskou, Chalupkovou, Bottovou a Landererovou ulicou získala Penta koncom roku 2007 od Bratislavskej teplárenskej. Vo finále súťaže porazila cenovou ponukou aj HB Reavis, J&T Real Estate a Ballymore Properties. Za takmer štvorhektárový priemyselný areál zaplatila vyše 1,2 miliardy korún, v prepočte takmer 40 miliónov eur alebo tisíc eur za štvorcový meter.

O dva roky vyhlásila medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž, do ktorej pozvala päť veľkých európskych ateliérov – David Chipperfield Architects, Dominique Perrault Architecture, Foreign Office Architects, Neutelings Riedijk Architects a Bothe Richter Teherani Architekten.

Prihlásiť sa však mohli aj iní európski architekti. „Zadanie, ktoré sme publikovali vo viacerých európskych médiách, oslovilo architektov natoľko, že sa nám prihlásilo asi 90 ateliérov,“ spomína si Miroslav Hrušovský, senior development manažér v Penta Investments.

Medzi nimi aj ateliér renomovanej britskej architektky irackého pôvodu Zahy Hadid, ateliéry AllesWirdGut, Allies and Morrison, Asymptote či Cigler Marani Architects. Z domácich uspel Ľubomír Závodný, ktorý postúpil do ďalšieho kola.

Súťaž trvala šesť mesiacov. Štyri mesiace trvalo, kým porota, ktorej členmi boli napríklad vtedajší hlavný architekt mesta Štefan Šlachta alebo hamburský urbanista Peter Gero, vybrala víťaza. Zúčastnené tímy otestovali územie veľmi rôznorodo, od tradičného mestského bloku, cez superbloky až po voľne stojace výškové budovy.

Sky Park PanoramaZdroj: Penta Investments

„Dôvodom, prečo sme vybrali Zahu Hadid, nebolo jej meno, nešlo o marketing ani o dizajn, ale o urbanistický prístup, ktorý jej tím priniesol,“ vysvetľuje M. Hrušovský. Hlavnou pridanou hodnotou mal byť koncept založený na dostatku verejných priestorov. Meno autorky bol bonus.

„Zaha Hadid je dnes už legendou architektúry 20. storočia, najznámejšia žena v histórii architektúry. Architektúra je veľmi zvláštne povolanie, veľmi maskulínne, žena má veľmi ťažkú pozíciu, aby sa presadila. O to je vzácnejšie, že to dotiahla až na vrchol,“ zamýšľa sa M. Hrušovský.

Po vyhlásení víťaza a predstavení návrhu v októbri 2010 sa začala dlhá príprava projektu. Penta pôvodne nechcela návrh Zahy Hadid výraznejšie meniť, stavať plánovala v roku 2012. Napokon však ubudla jedna z organických veží, fasády sa upravovali na základe požiadaviek vnútorného členenia pôdorysov bytov. S úpravou parku pomáhal Igor Marko.

„Projekt sme spoločne s tímom Zahy Hadid modifikovali. Prikúpili sme v lokalite ďalšie pozemky, takže dostal ešte väčší priestor. Jednotlivé objekty sme umiestňovali vo väčších odstupoch, aby projekt dokázal dýchať a aby objekty pôsobili viac solitérne, aby vynikla fluidná architektúra Zahy Hadid. Jej dizajn je aerodynamický, ladný,“ opisuje M. Hrušovský.

Na Čulenovej, ako znel pôvodný názov projektu, pracovala aj samotná Zaha Hadid. Bratislavu mala navštíviť až pri štarte predaja, čomu však zabránilo jej nečakané úmrtie v marci tohto roku. Viackrát tu však bol partner štúdia a jeho súčasný šéf Patrik Schumacher. V čase finišovania projektovania si vymieňali ľudia z Penty a zo štúdia Zahy Hadid návštevy každé dva týždne.

Poznámka: Týždenník TREND a portál TREND.sk sú súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.

  • Tlačiť
  • 12

Tagy Penta, Sky Park, Zaha Hadid