Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Plánovaný vežiak pri Sade Janka Kráľa zmenšili

14.01.2015, 14:00 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Neďaleko petržalského Sadu Janka Kráľa sa chystá 16-podlažná veža. Ide o projekt známy už najmenej sedem rokov, ktorý medzičasom prešiel viacerými zmenami. Aktuálne plány predložené štátnym orgánom hovoria o zmenšení objemov a výstavbe vyše 140 obytných jednotiek.

  • Tlačiť
  • 1

Ide o pozemok pred existujúcim obytným vežiakom Krasovského, nie však o parcely priamo pri Einsteinovej. Ďalej od rušnej dopravnej tepny majú vyrásť dve navzájom prepojené hmoty. Na streche tej najvyššej sa počíta aj s pochôdznou terasou.

V porovnaní s predošlými plánmi, kde sa spomínal aj hotel, investorská spoločnosť Krasovského, s.r.o., dnes hovorí len o bývaní a občianskej vybavenosti. Na druhom až jedenástom podlaží počíta s apartmánmi, až od dvanásteho majú byť byty. Celkovo  má vzniknúť 142 jednotiek.

Podnož zasa prinesie kaviareň a komerčný priestor na prenájom. Parkovanie zabezpečia terénnou vlnou čiastočne zakryté státia na povrchu a jedno podzemné podlažie, dokopy pôjde o 189 miest. Termíny štartu a dokončenia výstavby nie sú známe, rovnako ani odhadované náklady.

Pôvodný projekt obdobne vysokej stavby predstavili pod názvom Bajo ešte na jar 2008. Vtedy sa počítalo so 160-lôžkovým hotelom, ateliérmi i stovkou bytov. Celková úžitková plocha je v súčasnom návrhu menej než dvojtretinová oproti vtedajším ambíciám.

Krasovského - aktuálny stavZdroj: Google Street View

V tesnom susedstve sa známejším stal iný projekt. Spoločnosť International Property Development, za ktorou je rakúsky fond Immorent chcela pozdĺž Einsteinovej postaviť 21 poschodí. Neskôr svoje plány zmenšovala a menila aj funkčné využitie.

Podľa návrhu spred dvoch rokov sa počíta s dvoma objektmi. Majú mať 8 a 17 nadzemných podlaží, kancelárie či kongresové priestory. Plán vyvolal rozruch najmä medzi aktivistami, ktorým sa nepozdávala blízkosť stavby k parku.

Lokalitu po oboch stranách nájazdu na rekonštruovaný Starý most čaká v budúcnosti masívna výstavba. Chystá sa na mieste zbúraného futbalového štadióna Artmedia a na pozemku nevyužívanej betonárky na druhej strane Jantárovej cesty. Okrem toho architekti a urbanisti diskutujú o možnosti schovania Einsteinovej ulice pod zem a vytvorení celej novej štvrte.

  • Tlačiť
  • 1