Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pobrežie láka lovcov realitných diskontov

15.08.2011, 11:00 | Martin Rojko | © 2011 News and Media Holding

Španielske banky sa predbiehajú v zľavách rekreačných apartmánov, ceny stále klesajú.

  • Tlačiť
  • 0

Ceny bytov a domov klesali v Španielsku v druhom štvrťroku výraznejšie ako začiatkom roka. Podľa centrálnej banky to bolo medziročne o 5,2 %. Banka to pripisuje na vrub obmedzenému úverovaniu a ukončeniu daňového zvýhodňovania. Celkový pokles od konca roka 2007 tak oficiálne predstavuje 17 %, v reálnom vyjadrení 22 %. Priemerná cena nového bytu vo veľkých mestách dosahovala v júni 2 419 eur/m2.

Napriek takémuto vývoju viacerí účastníci trhu neprestávajú byť optimistami. Podľa realitnej poradenskej skupiny Aguirre Newman druhý polrok 2011 čaká trh finálna fáza zotavenia. “Pozorujeme krátkodobé oživenie na trhu s bývaním vo štvrtine provincií, najmä v Barcelone, Navarra a Guizpúzcoa,” tvrdí pre denník El Mundo riaditeľ Angel Serrano.

Od apríla do júna v krajine zbankrotovalo 1 771 firiem a jednotlivcov, čo je o 17 % viac ako vlani. Toto číslo je len o niečo nižšie ako v prvých troch mesiacoch roka. Tretina krachujúcich spoločností uvádzala stavebníctvo ako svoju hlavnú činnosť.

O akú-takú aktivitu na trhu sa v súčasnosti starajú najmä lovci diskontných predajov na stredozemnom pobreží. Nové apartmány sa tu ponúkajú aj s polovičnými zľavami a stopercentným prefinancovaním cez hypotekárny úver. Podľa servera Spanish Property News najlepšie kúpy sú možné na pobrežiach Costa del Sol a Costa Calida. Trojiizbové luxusné apartmány a penthousy tu možno získať od 150-tisíc eur pri zložení depozitu vo výške 3 500 eur.

V jednom z letovísk sa apartmány v nízkopodlažnej zástavbe s výhľadom na záliv ponúkajú s vybavenou kuchyňou, klimatizáciou, priestrannou terasou,  10-ročnou stavebnou zárukou a s možnosťou prefinancovania až 107 % z ceny odsúhlasenej bankou.

Sevihabitat, realitná dcéra banky La Caixa, znížila v lete cenu 1 300 rekreačných domov v inej časti pobrežia, pričom najlacnejšie začínajú na 60-tisíc eur. Kampaň, ktorá má pomôcť banke zbaviť sa stratových realít, má trvať do 4. septembra.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)