Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pokračovanie Prima Parku narazilo na odpor

13.08.2014, 13:30 | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

Druhá fáza bytového projektu Prima Park, ktorú ohlásila developerská spoločnosť Cresco Ružinov, narazila na odpor obyvateľov okolia Jašíkovej ulice v Ružinove aj magistrátu Bratislavy. Ľudia poslali mestu petíciu s vyše tritisíc podpismi a mesto vydalo nesúhlasné záväzné stanovisko. Investor trvá na tom, že projekt spĺňa všetky kritériá.

  • Tlačiť
  • 2

Prvú etapu, ktorá spočíva v už prebiehajúcej rekonštrukcii chátrajúcej bývalej budovy VÚB banky na bytovku, pritom obyvatelia okolia prijali bez problémov. Na ôsmich podlažiach tu vznikne 48 bytov. Dokončená má byť do konca tohto roka.

Krátko na to sa má začať aj výstavba druhej etapy. Developer plánuje osempodlažný blok v tvare L so 109 bytmi, podzemnými garážami pre 231 áut a menšou polyfunkčnou časťou s obchodmi a gastro prevádzkami.

Pozdĺž Orgovánovej a Jašíkovej ulice má uzavrieť zelený vnútroblok s fontánou, posedením v kaviarňach a reštauráciách a pasážou na Papánkovo námestie. Okrem skladovej a prevádzkovej časti bývalej banky by zabral aj časť parkoviska, ktoré dnes využívajú obyvatelia okolitých domov.

Začiatkom júla poslali na bratislavský magistrát petíciu proti novej výstavbe, v ktorej žiadali mesto, aby k nej nevydalo súhlasné záväzné stanovisko. Odôvodnili to tým, že výstavba by zhoršila dopravu a parkovanie v okolitých uliciach a ich výjazdoch na Ružinovskú a Tomášikovu ulicu a obavou zo statického narušenia budov.

Sídlisko podľa petície nebolo stavané na takú dopravnú záťaž. Petícia tiež poukazuje na súvislosti s ďalšími plánovanými projektami v bezprostrednom okolí (Ružinovská 44, Ružinovská 2010, Ružinovská 1, Polyfunkčný komplex Seberíniho, Perla Ružinova, dostavba Vysokej školy práva) z pohľadu dopravy, umiestňovania detí do materských a základných škôl či zníženia bezpečnosti a kvality bývania.

Odmietli aj ponuku investora vyčleniť 40 parkovacích miest pre súčasných obyvateľov, ktorá zaznela na verejnom prerokovaní projektu. Na pozemkoch, ktoré patria investorovi Prima Parku, totiž teraz parkuje takmer sto áut.

Prima Park - druhá etapaZdroj: Cresco Ružinov

Magistrát v odpovedi na petíciu konštatuje, že vydal nesúhlasné záväzné stanovisko na stavbu, pretože jej umiestnenie je v rozpore s platným územným plánom a z hľadiska intenzity využitia územia v rozpore so záväznou reguláciou stabilizovaného územia. Dáva za pravdu petícii v tom, že navrhovaná stavba by zhoršila kvalitu bývania v lokalite.

Konateľ spoločnosti Cresco Ružinov Martin Šechny na stanovisko mesta reaguje tým, že projekt získal všetky vyjadrenia, spĺňa všetky kritériá a je teda v súlade s územným plánom. „Ideme diskutovať s mestom. Zdôvodnenie sa nám nezdá odborné, ale skôr politické,“ hovorí. Poukazuje pri tom na blížiace sa komunálne voľby a tlak zo strany občanov.

Investor je pripravený urobiť zmeny v projekte, ak sa ukáže, že sú potrebné. Ďalší postup záleží na výsledku rokovania, ktoré má dohodnuté na magistráte.

Zástupkyňa petičného výboru Jana Poláčiková pre TREND Reality uviedla, že obyvatelia podali pripomienky aj do zisťovacieho konania v rámci posudzovania dosahov investície na životné prostredie. Okrem vplyvov na dopravu a kvalitu bývania namietajú aj ohrozenie chránených netopierov a dažďovníkov, ktoré tu hniezdia, hustejšou dopravou.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Cresco Invest