Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kedy predať luxusné bývanie

16.11.2009, 00:01 | Veronika Blahová, realitná poradkyňa

Poradňa: Do jedného roka sa dramatické zvýšenie cien nehnuteľností neočakáva

  • Tlačiť
  • 3

      Otázka: Plánujem predaj luxusnej nehnuteľnosti, zaujímalo by ma však predtým, ako je to s vývojom trhu s realitami, či sa mi oplatí predať nehnuteľnosť v súčasnosti alebo radšej počkať dovtedy, kým sa nezlepší celková ekonomická situácia.

Začiatok roka 2009 bolo pomerne tiché obdobie. Od mája však záujem o nehnuteľnosti opäť vzrástol, a teraz po lete sa my ako realitná kancelária na nedostatok klientov naozaj nemôžeme sťažovať. Ceny nehnuteľností totiž klesli vo vybraných lokalitách od začiatku roku v priemere až o jednu tretinu.

Pre väčšinu kupujúcich je dnes dôležitá hlavne cena. Posledné roky boli poznačené tým, že dopyt po bytoch prevyšoval ich ponuku. Teraz však aj vďaka kríze majú kupujúci možnosť voľby, nehnuteľnosti sa ponúkajú aj so zľavami a bonusmi.

Očakávať v tejto dobe predaj luxusnej nehnuteľnosti za cenu z pred roka a pol je takmer nereálne. Slováci si musia zvyknúť, že na investícii do nehnuteľnosti sa nie vždy dá zarobiť.

Do budúcnosti je s rastom ekonomiky spojený aj rast cien nehnuteľností. Otázka je, kedy a ako rýchlo začne naše hospodárstvo vykazovať pozitívne výsledky. Kedy začnú ceny opäť rásť je ťažko predvídať.

Môže sa stať, že klient by musel ešte dlho čakať, kým by predal svoju luxusnú nehnuteľnosť za nadpriemernú cenu. V časovom období do jedného roka odborníci dramatické zvýšenie v cenách nehnuteľností neočakávajú. A odhadovať cenový vývoj na viac ako rok dopredu by bolo ako veštiť z krištáľovej gule.

Autorka je riaditeľkou realitnej spoločnosti Legacy.

  • Tlačiť
  • 3