Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Predať byt cez realitku či na vlastnú päsť

28.09.2009, 00:01 | Vladimíra Márnotová, poradkyňa pre reality

Poradňa: Realitná kancelária pri exkluzívnej zmluve pristupuje k predaju nehnuteľnosti zodpovednejšie

  • Tlačiť
  • 5

     Otázka: Mám na predaj veľký rodinný dom, novostavbu, neviem sa ale rozhodnúť, či zapojiť do predaja realitnú kanceláriu, alebo ísť do toho sám. Nechcel by som totiž, aby moju nehnuteľnosť ponúkali rôzne realitky za rozdielne ceny. Čo by ste mi odporučili a ako prebieha predaj cez realitnú kanceláriu?

Na začiatku by som Vám odporučila zvážiť, či si trúfnete svoju nehnuteľnosť predávať sám alebo tým radšej poveríte odborníkov. Pretože s procesom predaja je, okrem iného, spojené aj dohodnutie podmienok prevodu a vypracovanie kúpnej zmluvy, ktorá musí mať podstatné náležitosti, inak je neplatná. 

Preto by bolo dobré obrátiť sa na odborníkov – serióznu realitnú kanceláriu (RK). Ale ako ju spoznáte? Tu sa rozhodujte na základe viacerých kritérií. Prvým z nich by mali byť odporúčania, referencie a povesť RK na trhu. Takisto si choďte pozrieť, v akých priestoroch RK sídli, kde a ako inzerujú, aká je ich cieľová skupina, či majú v ponuke nehnuteľnosti podobné  tej Vašej.  Vyhnite sa  sprostredkovateľom, ktorí sa skrývajú za súkromnú inzerciu!

Vaše prvé stretnutie s RK by malo byť informatívne. Nechajte si vysvetliť, čo všetko za Vás urobí daná RK, aká veľká bude provízia, čo všetko je zahrnuté v provízii RK, či zmluva s ňou bude exkluzívna alebo neexkluzívna, lehotu platnosti zmluvy a kedy má nárok na províziu. Ak sa na tomto všetkom dohodnete a RK si obhliadne Vašu nehnuteľnosť, podpíšte si s RK sprostredkovateľskú zmluvu. 

Osobne by som Vám odporučila uzavrieť exkluzívnu zmluvu o sprostredkovaní predaja Vašej nehnuteľnosti, pretože vtedy RK pristupuje zodpovednejšie k predaju.

Ak by ste sa rozhodli pre predaj cez viac RK, nájdite si maximálne 2 – 3, s ktorými uzavriete zmluvu o sprostredkovaní. Každej však dajte rovnaké podmienky predaja, hlavne čo sa tyká kúpnej ceny, aby ste nehnuteľnosť nenachádzali v inzercii s rôznymi cenami, pretože to pôsobí, že je nepredajná.

Seriózna RK by mala zabezpečiť obchod od „A po Z“. V cene provízie sú spravidla zahrnuté poplatky za propagáciu nehnuteľnosti, poplatky za výpis z listu vlastníctva (popr. snímka z katastrálnej mapy), právne služby – vypracovanie návrhu kúpnej zmluvy, návrhu na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností, základný správny poplatok a vo väčšine prípadov RK hradí aj urýchľovací poplatok (rozhodnutie o vklade urýchlene do 15 dní) a notárske poplatky s výnimkou poplatkov za notársku úschovu.

Dobrá RK by v prípade potreby mala vedieť zabezpečiť pre klienta vypracovanie znaleckého posudku a poprípade aj vybavenie hypotekárneho úveru pre kupujúceho. Provízia sa spravidla pohybuje od 2 % - 5 % z predaje ceny nehnuteľnosti a platí ju majiteľ nehnuteľnosti.  RK by mala mať nárok na províziu až po ukončení celého prevodu, tzn. keď predávajúci má peniaze a kupujúci je na liste vlastníctva zapísaný ako vlastník. Žiadna seriózna RK nepýta od klienta peniaze vopred!

Autorka pracuje v realitnej agentúre Sotheby´s International Realty.

  • Tlačiť
  • 5