Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Premenu Elektrární na nové centrum Žiliny začnú na jeseň

11.01.2018, 14:00 | Tomáš Vašuta | © 2018 News and Media Holding

Projekt premeny funkcionalistickej pamiatky Elektrárne Žilina vstupuje do ďalšej fázy. Po tom, čo developer pred dvoma rokmi predstavil plány na jej revitalizáciu, ohlasuje konkrétne termíny jej začiatku. Výsledkom má byť komplex s bytmi, kanceláriami a kultúrnymi možnosťami.

  • Tlačiť
  • 0

Plány na premenu priemyselného bloku v centre Žiliny sú staré už viac ako tri roky. Developer Istrofinal kúpil areál elektrární pri Námestí Andreja Hlinku ešte v roku 2014 a krátko na to vyhlásil architektonickú súťaž na ich revitalizáciu.

Zdržanie pri povoleniach

Súťaž sa stretla s veľkou odozvou odbornej verejnosti. Návrhy poslalo 11 architektonických kancelárií, za víťazný návrh označila porota prácu architektov Martina Jančoka a Michala Janáka z Bratislavy. Aj keď sa pôvodne uvažovalo nad tým, že premena areálu by mohla byť hotová už v polovici roka 2017, nakoniec sa tak nestalo.

„Začiatok projektu bol svižný. Na revitalizáciu Elektrární sme vyhlásili architektonickú súťaž, vďaka ktorej sa projekt prirodzene dostal do povedomia odbornej a laickej verejnosti. Avšak vzhľadom na pomerne komplikovanú situáciu – kombinácia pamiatkovo chránených blokov, existujúcich susediacich budov, novostavieb a podzemných garáží v rámci jedného bloku – sme boli nútení prehodnotiť niektoré rozhodnutia a prijať určité kompromisy,“ konštatuje riaditeľ developmentu spoločnosti Istrofinal Matej Kováč.

Neprehliadnite

Podľa jeho slov posledné dva roky venovali získavaniu potrebných povolení a podrobnejšej projektovej príprave. „Vlastníctvo národnej kultúrnej pamiatky nesie so sebou niekoľko úskalí. Prvým je súčasný legislatívny rámec, ktorý týmto budovám neprisudzuje žiadne výhody oproti iným komerčným budovám. Jednoducho štát síce niečo chráni a ich majiteľom nariaďuje povinnosti, ale na druhej strane im z tohto statusu neplynie žiadna výhoda,“ vysvetľuje M. Kováč.

Elektrárne Žilina - vizualizácia novostaviebZdroj: Idealarch

Ako druhé úskalie označuje samotnú revitalizáciu v zmysle prvotnej investície do výstavby. „Je potrebné nájsť množstvo kompromisov so zástupcami pamiatkového úradu pri snahe skĺbiť pôvodný historický charakter a súčasné požiadavky zákazníkov na bývanie,“ dopĺňa.

Začiatok na jeseň

So samotnými prácami by mali začať na jeseň. Ako prvá by sa mala začať rekonštrukcia hlavnej administratívnej budovy. V rámci bloku by mali vzniknúť tri nové bytové domy. Celkovo by mal komplex priniesť 66 bytov.

„Nemáme v pláne revitalizáciu členiť na fázy a výstavbu nejako predlžovať, iba ak to bude nevyhnuté z hľadiska organizácie výstavby. Ako prvé bude nutné vybudovať podzemné garáže. Zvyšné objekty budeme realizovať ihneď, ako to bude technicky a vecne možné,“ hovorí M. Kováč.

Elektrárne Žilina - vizualizácia hlavného vchodu do funkcionalistickej budovyZdroj: Idealarch

Súčasťou komplexu je aj národná kultúrna pamiatka Ciachovňa, ktorá dnes slúži Považskej galérii umenia. Developer počíta s tým, že jej kultúrne zameranie zostane. „Už pri príprave architektonickej súťaže sme v zadaní počítali s Ciachovňou a s jej plánovanou funkčnou náplňou. Ciachovňa je vo vlastníctve Žilinského samosprávneho kraja, ktorý plánuje jej rekonštrukciu. Projekčné práce na oboch projektoch priebežne koordinujeme,“ opisuje M. Kováč a dodáva, že Ciachovňa bude v rámci zrevitalizovaného komplexu slúžiť ako multifunkčné umelecké centrum.

Elektrárne Žilina - súčasný stav funkcionalistickej hlavnej administratívnej budovyZdroj: Marek Jančúch

Developer Istrofinal v pomerne krátkom čase ohlásil viacero projektov. Skupina koncom minulého roka informovala o odštartovaní projektu Kamence, ktorý vytvorí v Kysuckom Novom Meste nové sídlisko so 720 bytovými jednotkami. Okrem toho ohlásila aj projekt žilinského komplexu Rudiny II. Jeho súčasťou má byť 118 bytov, administratívne i obchodné priestory. O podobnú premenu nevyužitého priestoru sa snaží v Brezne, kde chce prebudovať areál bývalých kasární.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy elektrárne, Istrofinal

Diskusia (0 reakcií)