Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Projekt s vyše 500 bytmi v Ružinove spustil predaj, obyvatelia sú proti výstavbe

16.12.2019, 05:02 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Developer Finep má v rukách stavebné povolenie od mestskej časti Ružinov na projekt známy pod názvom Nová Cvernovka Century Residence, ktorý predstavuje rozšírenie Jégého aleje o vyše 500 bytov a apartmánov. Proti výstavbe je starosta Martin Chren aj obyvatelia podpísaní v petícii. Nič to nemení na tom, že v lokalite sa čoskoro začne stavať, spustený bol už aj predaj bytov.

  • Tlačiť
  • 17

Česká developerská skupina Finep vlastní pozemky v Ružinove od roku 2016. Ako už skôr prezentovala, v bývalom areáli pradiarne a výroby nití neďaleko nákupného centra Central a Zimného štadióna Ondreja Nepelu plánuje postaviť štyri bytové domy, najvyšší z nich s 34 nadzemnými podlažiami (118 metrov).

V rámci projektu sa počíta aj s rekonštrukciou národnej kultúrnej pamiatky – cvernovej továrne Ružový hrad, ktorej nadstavajú dve podlažia. Developer už aktuálne má vydané stavebné povolenie a chystá sa na začiatok prác.

Stavebné povolenie museli vydať

Medzi hlavnými kritikmi projektu je ružinovský starosta Martin Chren, ktorý proti zámeru vystúpil ešte predtým, ako nastúpil do funkcie. Mestská časť pod jeho vedením však aktuálne vydala stavebné povolenie, nemala totiž na výber – v opačnom prípade by porušila zákon.

Projekt má súhlasné stanovisko mesta ešte z čias, keď bol primátorom Andrej Ďurkovský. Územné rozhodnutie získal v roku 2007, teda v období keď bol v rukách predošlého vlastníka.

Neprehliadnite

„Pôvodní majitelia si územné rozhodnutie poistili tým, že sedem dní pred vypršaním jeho platnosti požiadali Obvodný úrad o stavebné povolenie na jeden malý objekt, ktoré dostali – a vtedy sa územné rozhodnutie stalo nezrušiteľným a platí v podstate naveky,“ vysvetľuje M. Chren s tým, že medzitým sa zmenil územný plán a budovy by už nespĺňali podmienky, ak by sa mali povoľovať nanovo.

O to sa aj mestská časť snažila, podľa M. Chrena chceli preukázať, že zmeny, ktoré developer urobil, nie sú v súlade s platným a nezrušiteľným územným rozhodnutím.

„Žiaľ, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 17

Tagy Finep, Jégého alej