Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Račianska Barónka vstane z ruín

23.03.2011, 08:00 | Peter Kremský | © 2011 News and Media Holding

Projekt Pálffyho kúria má priniesť 30 bytov v podkarpatskej štvrti Bratislavy

  • Tlačiť
  • 3

V bratislavskej mestskej časti Rača sa rozbehla výstavba nového rezidenčného komplexu. Základom projektu je rekonštrukcia starého barónskeho sídla z 2. polovice 18. storočia, ktoré na svojej rímse donedávna nieslo pálffyovský znak. Predpokladá sa preto, že pôvodne patrilo rodine tohto veľmoža. Račania ho nazývali „Barónka“, čím dali názov aj priľahlej ulici.

Rezidencia Pálffyho kúria by mala mať 30 jedno- až štvorizbových bytov, z ktorých  tri budú obytné ateliéry, najväčší s rozlohou vyše 150 m2. Projekt sa usiluje kopírovať historický vzhľad lokality, takže aj novopostavené domy pozdĺž ulice Barónka na mieste hospodárskych budov by mali mať historizujúci vzhľad s červenými sedlovými strechami.

Smerom do dvora im však architekti Milan Markovič a Alexander Németh dali moderný dizajn s terasami a predzáhradkami. Vnútorný uzavretý dvor by mala charakterizovať zeleň a odpočinková zóna. Pod objektom má byť podzemné parkovisko pre obyvateľov zóny. Sama kúria má rozsiahle historické pivnice, tie by sa mali obnoviť a využívať ako reštaurácia.

Investor plánuje dokončiť projekt v druhom štvrťroku 2012. Ceny bytov sa podľa konateľa investorskej spoločnosti Milana Gálika majú pohybovať mierne nad 2000 €/m2 vrátane DPH za holobytový štandard. Projekt by mal stáť zhruba štyri milióny eur, celkovo vznikne približne 2800 štvorcových metrov podlahovej plochy.

Pôvodná Pálffyovská kúria sa najprv mala obnoviť, dnes však už nestojí. „Usilovali sme sa ju zrekonštruovať, ale statik nám to neodporúčal a napokon nám spadla pod rukami,“ hovorí M. Gálik.

Architektka mestskej časti Iveta Virsíková hovorí pre miestne noviny Račan, že na prestavbu vydali povolenie už v roku 2008, projektu však chýbalo financovanie. Stavebné práce sa rozbehli až vlani na jeseň. I. Virsíková prezrádza, že stavebník rokuje o projekte obnovy kúrie na Krajskom pamiatkovom úrade.

Po odsúhlasení ho budú riešiť na stavebnom úrade ako zmenu stavby pred dokončením. „Hmotové a priestorové riešenie objektu kúrie bude aj po zmene stavby zodpovedať pôvodnému riešeniu schválenému v roku 2008,“ presviedča architektka mestskej časti.

M. Gálik hovorí, že pôvodnému projektu bude zodpovedať aj vonkajší vzhľad Pálffyho kúrie, ktorú postavia znovu ako repliku. Kúria slúžila v 19. storočí ako šľachtický dom rodiny Neveryovcov, neskôr Hederváryovcov.

Po prvej svetovej vojne kúpil objekt na bývanie riaditeľ Roľníckej banky Martin Lednár, neskôr v ňom bola aj škola. Po druhej svetovej vojne už kúria v rukách štátu iba chátrala, slúžila ako sociálne bývanie. 

Investorom projektu je rovnomenná spoločnosť, ktorú vlastní firma Merkanta Invest. Jej najvýznamnejším majiteľom je Pilstl Holding z rakúskeho Raabu so 40-percentným podielom, po 20 percent vlastnia ďalší traja slovenskí spolumajitelia skupiny.

Bratislavská firma Merkanta International v 70-percentnom vlastníctve Pilstl Holdingu sa zaoberá najmä zásobovaním roľníkov strojmi, technológiami a službami. 

 

Vizualizácie – Pálffyho kúria

Foto – MÚOP

  • Tlačiť
  • 3