Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rande s realitou: Čo dostane Slovák za Nobelovu cenu

23.02.2017, 05:02 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Dostane Slovák Nobelovu cenu? pýtala sa reklamná kampaň na nový developerský projekt v bratislavskom Novom Meste pred dvomi rokmi. Projekt Nobelova vstupoval do dlho ustrnutej lokality bývalého priemyselného areálu Istrochemu. Na jednej strane pôvodné bytovky a ich obyvatelia nabrúsení na niekoľkoročný stavebný ruch, na druhej obrovské nevyužité pozemky s dobrým prístupom verejnou dopravou. Boli sme sa pozrieť, čo dostane Slovák za „Nobelovu“ cenu.

  • Tlačiť
  • 7

Rande s realitou - menu:

Šikovné spojenie názvu ulice a prestížneho ocenenia v reklamnom slogane bolo podporené cenami, ktoré vyzerali ako dobrá hodnota za peniaze kupujúceho. Dnes možno potvrdiť, že ľudia zaplatili primerane za bývanie, ktoré v týchto dňoch preberajú od developera Sitno Holding Real Estate (pozrite si hodnotenie projektu Jantár Jarovce).

Pozvánku na prvú fázu Nobelovej sme dostali v pravý čas. Byty boli dokončené a skolaudované, pripravené na odovzdávanie novým majiteľom na nasledujúci týždeň. Ako to už pri prvej etape býva, výstavba bude pokračovať ešte do jesene budúceho roka. Bezprostredne susediaca druhá etapa má byť hotová koncom tohto roku.

Rande s realitou Nobelova 1 - pohľad na druhú fázuZdroj: TREND Reality

Lokalitu čakajú zmeny

Nobelova je prvý nový projekt na rozsiahlom území bývalej chemickej továrne. Hneď vedľa sa už začali práce na prestavbe niekdajšej ubytovne na bytový dom Kubik. Oba projekty si užili pripomienky a odvolania. Lokalita neďaleko vyhľadávanej Račianskej ulice či Ľudovej štvrte je jedným z území s veľkým potenciálom rozvoja formou logickej premeny industriálneho priestoru na novú mestskú štvrť. Problém je, že až po začiatku stavebných prác sa mestská časť pustila do obstarávania územného plánu zóny, ktorý určí pravidlá výstavby.

Rande s realitou Nobelova 1 - výhľad smerom na Odborársku ulicuZdroj: TREND Reality

Nobelovu tak sprevádzali protesty obyvateľov susedstva a námietky mestskej časti k dopravnému napojeniu, parkovaniu a malému odstupu od starších bytoviek. Po návšteve čiastočne dokončeného komplexu možno zhodnotiť, že umiestnenie vzhľadom na okolitú zástavbu sa veľmi neodlišuje od okolitých štvrtí.

Problémom však môže byť dopravný prístup. Zabezpečuje ho jediná prístupová cesta s odbočením z Nobelovej medzi pôvodnými bytovkami. Komunikácia na pozemku samotného projektu je obojsmerná s kolmými vonkajšími parkovacími miestami po celej dĺžke a budú na ňu ústiť tri výjazdy z podzemných garáží a tri výjazdy z vonkajších parkovísk. V čase dopravnej špičky sa môžu vytvoriť rady už v areáli. Navyše, projekt sa spolieha len na existujúci chodník za pôvodnými domami.

Rande s realitou Nobelova 1 - príjazd do areáluZdroj: TREND Reality

Pohľad zvonku

Vzhľad celého areálu sa bude dať zhodnotiť až po dokončení druhej etapy, keď sa dotvorí priestor medzi bytovkami. Zatiaľ tu vzniklo detské ihrisko a priestor pre zeleň. Vo vnútrobloku prvej fázy s pôdorysom tvaru L je parkovisko oddelené od vchodu a obchodných priestorov opäť betónovým žľabom na zeleň. Oba konce blokov vytvárajú podlubie, pri ceste len na výjazd z garáže, za parkoviskom vyhradené ako oddychová plocha, ktorá zatiaľ len vzniká, je však celá vydláždená a v susedstve technických miestností.

Rande s realitou Nobelova 1 - detské ihrisko v priestore medzi domamiZdroj: TREND Reality

Samotný dom má jednoduchú, čistú architektúru. Ide o dva prepojené bloky s deviatimi podlažiami, ktoré sú smerom od pôvodnej zástavby Nobelovej ulice postupne ustúpené na štyroch vrchných poschodiach. Biela fasáda s hnedými obkladmi z fundermaxu tvoriacimi zábradlie na lodžiách a obklad vrchného podlažia sú kvalitne zhotovené. Horšie je to s kvalitou položenia dlažby na niektorých terasách (viac o kvalite prác v pohľade odborníka).

Rande s realitou Nobelova 1 - susediaci projekt KubikZdroj: TREND Reality

Spoločné priestory

Nobelova 1 je rozdelená na dva samostatné bloky s dvomi vchodmi a spoločnou garážou. Oba vchody sú umiestnené blízko seba v rohu vnútrobloku. Výsledkom sú príliš členité a tmavé chodby. Pri sťahovaní môže byť problém otočiť sa v ich záhyboch s väčšími kusmi nábytku alebo spotrebičmi a o pár mesiacov hrozí otlčenie rohov. Pozitívom je dobré a pružne reagujúce osvetlenie úspornými LED svietidlami.

Rande s realitou Nobelova 1 - chodbaZdroj: TREND Reality

Podzemná garáž je jednopodlažná, spoločná pre celý projekt, so samostatnými vjazdami pre každú fázu. Výhodou je na pomery bratislavských novostavieb nízka cena necelých osemtisíc eur. Trochu otázne je, či sa nedal lepšie využiť priestor v garáži. Jednak je tu viacero hluchých miest a naopak tesných parkovacích stojísk. Medzi protiľahlými dvojicami stĺpov sú na jednej strane dve parkovacie miesta a oproti až tri. S väčším autom alebo pre menej zručných vodičov tak nemusí byť jednoduché zaparkovať pri stĺpe.

Rande s realitou Nobelova 1 - rozdielne rozmiestnenie protiľahlých parkovacích miestZdroj: TREND Reality

V prípade pivničných kobiek mali obyvatelia jedného bloku väčšie šťastie ako v druhom. V prvom prípade je bezproblémový prístup od vchodu alebo výťahu a schodiska, v druhom prípade treba prekonať členitú chodbu a nemožnosť úplne otvoriť dvere. Plusom je, že ide o murované kobky, niektoré majú aj okná.

Dobrý výber bytov

Silnou stránkou projektu a pravdepodobne hlavným dôvodom úspešnej predajnosti je rôznorodá ponuka bytov – od jednoizbových až po štvorizbové – v solídnom štandarde za primerané ceny. V čase začiatku predaja pred dvomi rokmi sa ceny pohybovali okolo 1 600 až 1 900 eur za štvorcový meter, v aktuálne predávanej tretej fáze stoja od necelých 1 800 do takmer 2 100 eur za štvorcový meter.

Rande s realitou Nobelova 1 - byt v štandardeZdroj: TREND Reality

V prvej fáze je 111 bytov. Okrem rôznej izbovosti a výmer je aj v rámci jedného typu bytu na výber viacero riešení. Napríklad jednoizbový byt má buď samostatnú kuchyňu, alebo samostatný šatník (5,7 m2) a kuchynský kútik v rámci obytnej miestnosti. Na vrchnom podlaží poteší svetlík. Byty majú zväčša dobré dispozície, hoci sme našli aj zopár zvláštností. Počas obhliadky sme si pozreli jedno-, dvoj- aj trojizbové byty na treťom, šiestom a deviatom podlaží.

Najlepšie z pohľadu využiteľnosti a praktickosti dispozície vyšiel kompaktný dvojizbový byt, kde sa na takmer 50 m2 zmestilo aj samostatné WC a veľká obývačka s kuchyňou. V dvoch trojizbákoch nás trochu vyrušilo riešenie toaliet a kúpeľní. V jednom vznikol hneď pri vchode do bytu úzky priestor s dverami do oboch miestností, v druhom zas pri dostatočnej výmere 73,7 m2 je síce samostatný šatník, ale WC je v kúpeľni.

Rande s realitou Nobelova 1 - kúpeľňa v štandardeZdroj: TREND Reality

Viacnásobné odskočenie fasády vytvorilo možnosti terás pre viacero bytov, vrátane menších a cenovo dostupnejších. Na druhej strane, na tých nižších za cenu menšieho súkromia. Priehľadné oddelenie terás zrejme podnieti tvorivosť obyvateľov.

Bezpečný stred

Nobelova je projekt mieriaci do bezpečného stredu. Vďaka pomerne nízkej cene v dobre dostupnej lokalite a širokému výberu zväčša dobre riešených bytov sa rýchlo predáva. Dokončenie a zhodnotenie prvej etapy je zároveň možnosťou doladiť v ďalších fázach rušivé detaily, čoho sme nezriedka svedkom pri opakovaných návštevách projektov v rámci Rande s realitou. Až zabývanie všetkých troch domov otestuje kapacitu príjazdových ciest a kvalitu nového prostredia. Celkovo sa dá povedať, že „Nobelova cena“ z reklamného sloganu znamená cenu primeranú štandardu projektu.

Rande s realitou – Nobelova 1
Plusy Mínusy
výber bytov dopravné napojenie areálu
rozumné dispozície členité chodby s úzkymi miestami
kvalitná fasáda nevyrovnaná kvalita dlaždenia na terasách a schodisku
dobrá dostupnosť verejnou dopravou lokalita sa bude ešte dlho meniť
dobrý pomer cena/kvalita

Rande s realitou - menu:

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Nobelova, Rande s realitou, Sitno Holding