Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rande s realitou: Petržalské Slnečnice dostali potrebné svetlo

16.03.2017, 05:02 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Do roka bez mesiaca sme sa vrátili do Slnečníc. Developer Cresco Group dokončil ďalšiu časť druhej fázy viladomov v novej štvrti v Petržalke. Najsilnejším dojmom z opakovaných návštev je ten, že Slnečnice už začínajú fungovať ako nová štvrť.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy

Google

Rande s realitou - menu:

Po bytovkách a radových rodinných domoch sa stavajú viladomy, fungujú obchody a služby. Napriek tomu, že výstavba bude ešte veľmi dlho pokračovať, Slnečnice nepôsobia ako stavenisko. Architekti z ateliéru Compass s developerom sa od začiatku snažia tvoriť prostredie na bývanie. Práve úprava verejných a polosúkromných priestorov je najsilnejšou stránkou projektu a patrí medzi najkvalitnejšie na Slovensku, aj vzhľadom na rozsah.

Nová štvrť

Na začiatok sa treba trochu zorientovať. Doteraz bolo v Slnečniciach dokončených a odovzdaných 410 bytov a 70 rodinných domov v Zóne viladomy. Aktuálne skolaudované bloky S7 a S8, ktoré hodnotíme v rámci tohto Rande s realitou, prinášajú ďalších 207 bytov (pozrite si prehľadnú vizualizáciu nižšie).

Rande s realitou - plán zóny Slnečnice - ViladomyZdroj: Cresco Group

V rámci druhej fázy Cresco dokončuje ešte ďalšiu dvojicu prepojených viladomov (S9) a doskový bytový dom (S10), spolu 220 bytov. Koncom tohto roka tak bude hotová tretina Zóny viladomy. Od októbra je v predaji aj tretia fáza, ktorá bude po dokončení plánovanom na druhý štvrťrok 2019 od už stojacej zástavby oddelená parkom so športoviskami.

Vo výhľade je aj ďalšia časť viladomov na druhej strane cesty na Jarovce (po novom Azúrovej ulice), na mieste súčasnej haldy. Bližšie pri Petržalke pri Panónskej ceste sa už začala výstavba Zóny mesto. Pre doplnenie, len nedávno bol sprevádzkovaný kruhový objazd na konci Petržalky, ktorý by mal výrazne zlepšiť dopravu smerom na Jarovce, Rusovce a Čunovo, a teda aj do Slnečníc.

Prechádzka po Slnečniciach

Krajinná architektúra, ako už bolo spomenuté, patrí k silným stránkam Slnečníc. Prechádzka po dokončenej časti ponúka pohľad na kvalitne a esteticky upravené priestory medzi domami. Nechýbajú detské ihriská, športoviská, oddychové plochy, priestory pre komunitné záhrady.

Zóna viladomy bude rozdelená na šesť častí s odlišnou architektúrou a čiastočne aj charakterom bývania, oddelených pozdĺžnymi bytovkami od hlavnej cesty. Vnútri týchto častí vznikajú upokojené verejné, poloverejné aj súkromné priestory. Oplotenie šestice dokončovaných viladomov však nepovažujeme za šťastné rozhodnutie.

Rande s realitou Slnečnice - Viladomy 2Zdroj: TREND Reality

Doprava vnútri zóny je riešená prakticky. Avšak vzhľadom na to, že viladomy majú byť komornejším bývaním ako Zóna mesto nadväzujúca na pôvodné sídlisko, lepšie by bolo menej áut na povrchu.

Opakujeme pripomienku z minulého Rande s realitou – žiadalo by sa viac pestrosti a odvahy v architektúre. Začiatok Slnečníc priniesol veľmi príjemný dizajn, ktorý sa neskôr zjednodušil a replikoval, čo súviselo so zmenami na trhu. Druhá časť viladomov síce vnáša zmenu rytmu zástavby a zvyšné dve fázy budú opäť o niečo odlišné, celá zóna však vyzerá pomerne uniformne.

Nové domy sú vzdušnejšie

Hodnotené objekty sú dve dvojice šesťpodlažných domov prepojených podzemnou garážou. Sú menšie ako domy v prvej časti tejto etapy, takmer štvorcového pôdorysu, a mierne natočené vzhľadom na ne aj na obslužné komunikácie. Vďaka tomu nevzniká pocit, že by si ľudia pozerali priamo do okien.

V porovnaní s minule hodnotenou časťou sa opakuje nie zrovna estetický prvok radiátorov viditeľných zvonka cez francúzske okná. Rovnako aj jednoduché zábradlie balkónov, ktoré si v susedných zabývaných domoch obyvatelia už svojpomocne prekrývajú.

Rande s realitou Slnečnice - Viladomy 2 - vchod do domuZdroj: TREND Reality

Naopak, podstatne vzdušnejšie a svetlejšie sú chodby a schodiská. Nad schodiskami je veľký svetlík, ktorý poskytuje dostatok denného svetla. Schodisko sa smerom nadol postupne rozširuje, nástup je zvýraznený odlišnou farbou dlažby.

Vchod do jednotlivých domov je vždy z vnútrobloku bezbariérový a od cesty cez schody, okolo oboch je vytvorený dostatočný priestor na stretávanie sa a posedenie susedov. Poštové schránky sú v zádverí, už na prízemí sú byty aj sklady. Rovnako sú aj na ostatných podlažiach, pričom murované pivničné kobky sú aj v suteréne pri garážach.

Rande s realitou Slnečnice - Viladomy 2 - chodba a schodiskoZdroj: TREND Reality

Osvedčený výber bytov

Budúci obyvatelia hodnotených domov mali široký výber bytov, od jednoizových po štvorizbové s výmerami od 27,4 do 127 štvorcových metrov plus balkón alebo na vrchnom ustúpenom podlaží terasa. Plochy bytov oproti prvej trojici objektov tejto fázy mierne podrástli, čo obyvatelia určite ocenia.

Počas obhliadky sme mali možnosť pozrieť si byty všetkých typov izbovosti od rozľahlého štvorizbáku s vyše päťdesiatmetrovou terasou po väčší jednoizbák s necelými 37 m2. Spoločné majú rozľahlé obývacie izby spojené s kuchyňou.

Rande s realitou Slnečnice - Viladomy 2 - interiér bytuZdroj: TREND Reality

Rande s realitou Slnečnice - Viladomy 2 - kúpeľňa v štandardeZdroj: TREND Reality

Pri väčších bytoch je WC oddelené od kúpeľne. Vo viacerých dvojizbových bytoch zas bol samostatný šatník, prípadne vítaná možnosť samostatného vstupu do kuchynského kúta priamo oproti kúpeľni a nielen cez obývačku.

Dispozície sú dobre zvládnuté, okrem pár nedomyslených detailov v niektorých bytoch. Napríklad rozvodové skrinky hneď za dverami môžu zavadzať, nepohodlný je prístup na balkón cez nadmerne vysoký schodík. Naopak, vhodným riešením je prevetrávanie pri zatvorenom okne priamo v jeho ráme v bytoch orientovaných k ceste.

Rande s realitou Slnečnice - Viladomy 2 - interiér bytuZdroj: TREND Reality

Rande s realitou Slnečnice - Viladomy 2 - lodžiaZdroj: TREND Reality

Prístup do bytov je priamo zo schodiska. Nemusí to však znamenať rušivý hluk, pretože s chodbou nesusedia obytné miestnosti. Kvalita prác na omietkach, dlažbách, podlahách v bytoch aj na chodbách je veľmi dobrá. Menšie problémy sa vyskytli len na fasádach (viac v pohľade odborníka).

Lepšie ako minule

Prvé viladomy v Slnečniciach sa v Rande s realitou stretli s veľmi pozitívnym hodnotením a získali aj architektonické ocenenie. Radová zástavba vyvolala otázniky nahustenými domčekmi s malými pozemkami a ďalšie bytovky priniesli sklamanie, keď nenaplnili očakávania vyvolané prvou fázou.

Druhá časť druhej fázy dopadla lepšie. Iný typ domu umožnil svetlejšie a vzdušnejšie chodby a schodiská, mierne väčšie byty aj veľkorysejšiu úpravu priestorov medzi objektmi. Tieto rozdiely dojem zlepšili a umocnil ho samotný fakt ucelenejšej dokončenej štvrte s fungujúcimi prvými obchodmi, službami a gastrom.

Spolu s ďalšou etapou čaká Slnečnice aj dokončenie centrálneho parku Zóny viladomy a neskôr zaujímavé terasovité bývanie. Sme zvedaví, či sa týmto súčastiam projektu podarí rozbiť súčasný monotónny ráz zástavby. Slnečnice však majú v tejto časti nakročené stať sa príjemným miestom na bývanie.

Rande s realitou – Slnečnice
Plusy Mínusy
široký výber bytov bariérové vstupy na terasy
dobré dispozície opakované problémy s fasádou
murované pivnice uniformná architektúra
kvalitné verejné priestory

Rande s realitou - menu:

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Google