Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rande s realitou Slnečnice 2: Konkurencia je silná, chce to pridať

07.04.2016, 05:00 | Ľuboš Mistrík | © 2016 News and Media Holding

Nebudeme tajiť, že prvá etapa veľkorysého rezidenčného projektu Slnečnice na južnom okraji bratislavskej Petržalky sa nám veľmi páčila. Veď uprostred poľa vznikli nielen architektonicky zaujímavé bytovky, ale aj nová zeleň, ulice a multifunkčné ihrisko. Nešlo len o osamelého vojaka uprostred kukurice, ale o plnohodnotnú obytnú štvrť so službami a možnosťou tráviť voľný čas aj mimo sledovania televízie. Nedávno sa tu dokonca konal koncert pre obyvateľov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 17

Rande s realitou - menu:

Slnečnice sa medzičasom tak rozrástli, až ich developer rozdelil na dve časti. Zóna Mesto na Panónskej ulici má ambíciu priniesť typicky mestské husté bývanie vo vysokých bytovkách i s parkom medzi nimi. Naopak, Viladomy ďalej smerom na Rusovce chcú byť komornejšie, drahšie a hodnotnejšie bývanie pre rodiny. Celá štvrť môže časom dorásť až na stredne veľké slovenské mesto s rovnakým počtom obyvateľov ako má taká Stupava. Dnes hodnotíme druhú fázu Viladomov.

Prvý pohľad na urbanizmus

Druhá etapa priniesla do územia 210 bytov v troch päťpodlažných bytovkách. Ich ceny sa pohybujú na úrovni medzi 1 800 až 1 900 eur/m2 vrátane DPH. Nachádzajú sa hneď vedľa hlavnej cesty v smere do Rusoviec, dve majú trochu zaoblený charakter, jedna priamo pri ceste je prakticky identická so susednou z prvej fázy. Medzi nimi postavila developerská spoločnosť Cresco Group a architektonický ateliér Compass zeleň, detské ihrisko, lavičky i fontánu.

Rande s realitou Slnečnice 2Zdroj: Ľuboš Mistrík

V porovnaní s inými projektmi zahľadenými do seba, kde nie je priestor pre urbanizmus a všetko podstatné ostáva len v bytovkách veľmi príjemný mestotvorný doplnok. Takisto sú pred jednotlivými vchodmi priestory, kde si možno odložiť a zamknúť bicykel, čo môže po zabývaní sa obyvateľov tejto časti pridať na mestskom hipsterskom výzore.

Na druhej strane už opakovanie podobných tvarov začína byť nuda. Kým v jednotke sme konštatovali, že ide aj o architektonicky vydarené dielo, dvojka je už akási obyčajná. Jednoduchá fasáda, žiadne posuvné paravány, drahé obklady, len kopírovanie tvarov a kovové zamrežované zábradlia, to všetko je trochu priemerné. Keďže sme v časti nazvanej Viladomy, žiadalo by sa nám viac vilového.

Rande s realitou Slnečnice 2Zdroj: Ľuboš Mistrík

Temné chodby

A podobné platí aj vnútri, po vstupe do bytoviek. Hlavný vchod je síce veľkoryso navrhnutý, čo sa týka veľkosti aj presvetlenia, no podlhovastá stavba zasa prirodzene vedie k dlhým chodbám na poschodiach. Kým v prvej fáze to investor zakryl obdivuhodným svetlíkom prebiehajúcim od strechy naprieč poschodiami, tu nič.

Chodba bez prirodzeného svetla je tak trochu temná a rozmerovo tesná. Ani výťahy nie sú najväčšie a napríklad staré paneláky majú pri takomto počte bytov aj dva výťahy – jeden osobný, jeden nákladný. Chýbajú i detaily ako napríklad rohože či brzdy na dvere do chodby tak, aby neboli steny obité od kľučiek. Čo už mimochodom sú.

Rande s realitou Slnečnice 2Zdroj: Ľuboš Mistrík

V kategórii spoločných priestorov ale tešia parkovacie garáže, pod každým objektom je jedno podlažie, v dvoch zadných bytovkách dokonca na úrovni terénu, v tretej čiastočne zapustené. Parkoviská majú prirodzené odvetrávania, sú správne vyspádované, presvetlené a ide o miesto, z ktorého nemáte potrebu ujsť hneď po zaparkovaní. Pivničné kobky sú murované, čo vidíme čoraz menej, a tak dávame plus.

V bytoch

Pri takomto obrovskom počte bytov (potenciál územia 6- až 7-tisíc) je dôležité hneď na začiatku dobre nastaviť pôdorysy a opakovanie jednotiek tak, aby developer trafil chute kupujúcich v rozmedzí niekoľkých rokov. Pohľad do vypredaného cenníka (z recenzovanej etapy je len 10 bytov voľných, aj o nich sa rokuje) hovorí, že to Cresco zvládlo.

Rande s realitou Slnečnice 2Zdroj: Ľuboš Mistrík

A skutočne, byty majú odkladací priestor hneď za vstupnými dverami, zväčša logicky oddelenú dennú a nočnú časť, hoci niektoré nevyšli úplne podľa predstáv a vieme si predstaviť šikovnejšie rozvrhnutie. Napríklad stredom strešného apartmánu sa ťahá dlhá úzka chodba, kde majú problém sa dvaja vyhnúť. A až na pár výnimiek tu nenachádzame preplávajúci byt s orientáciou na viac svetových strán.

Poteší niekoľko praktických detailov, ako je odvetrávací digestor, nútené vetranie v časti bytovky či dostatočne veľká lodžia. Naopak, štandardný (=malý) radiátor v kúpeľni síce podľa noriem stačí na vykúrenie miestnosti, ale už nie na sušenie uterákov či šatstva. Nie je to pekné, ale v reálnom rodinnom živote úplným zaprataním končia asi všetky kúpeľňové radiátory.

Rande s realitou Slnečnice 2Zdroj: Ľuboš Mistrík

Smutným riešením je kombinácia veľkorysých francúzskych okien a obyčajných radiátorov trčiacich zo zeme pred nimi, čo vizuálne atraktívny prvok pochováva. Keď sa z okna svojho bytu pozriete na oproti stojacu bytovku, je to ako na výstave radiátorov. Opäť, ak sa bavíme o viladomoch, žiada sa lepšie riešenie, napríklad v podobe podlahového konvektora.

Chce to haluz

Čo bolo predtým skutočne výnimočné, je dnes lepší priemer. Dvojku Viladomov na jednej strane dobehol trh, ktorý je ďaleko viac konkurencieschopný ako pred rokmi, na druhej strane sa developer vzdal niektorých obdivovaných riešení. Už nenájdeme obklad na fasáde, presvetlené chodby a kopec milých detailov, kde vidno, že sa nad nimi dlho do noci premýšľalo. Prekáža nám aj relatívny pocit masovosti v bytovkách. Ak by toto bola zóna Mesto nenamietame, ale Viladomy si predstavujeme inak.

Rande s realitou Slnečnice 2Zdroj: Ľuboš Mistrík

Z dlhodobého hľadiska ešte jeden dôležitý podnet. Slnečnice potrebujú "haluz". Keď ich developer o dvadsať, tridsať rokov dokončí podľa aktuálneho konceptu, môže ísť o príjemnú štvrť, ktorá ale bude taká homogénna a neprehľadná, že návšteve nevysvetlíte, v ktorom z hnedo-béžových domov bývate. Jednoducho riešené bytovky sa po vzore viedenskej štvrte Seestadt Aspern žiada prestriedať napríklad objektom v tvare červenej bubliny, čierno-bieleho trojuholníka alebo zelenej veže. Hocičo v rámci zdravého (ekonomického a architektonického) rozumu, čo jednoliatosť územia rozbije.

Rande s realitou - Slnečnice 2
Plusy Mínusy
logické dispozície oproti jednotke akési priemerné
vypracovanie verejných priestorov úzke a tmavé chodby
parkovacie garáže málo špeciálnych riešení
murované pivnice

Rande s realitou - menu:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 17

Tagy Cresco, Rande s realitou, Slnečnice

Realitná inzercia

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Hľadáte priestory? Areál AIR OFFICES.

Hľadáte priestory? Areál AIR OFFICES. Ponúkame na predaj a prenájom obchodné/kancelárske priestory na Pestovateľskej 2 - pri letisku. Areál sa nachádza vo výbornej a dostupnej lokalite hneď pri D1.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát