Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Rande s realitou Villa Kalvária: Niečo úplne iné

15.11.2016, 05:00 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Pri poslednej návšteve Košíc sme si po veľkom projekte Nová Terasa pozreli aj menšiu bytovku Villa Kalvária. Je to niečo úplne iné, než sme zvyknutí vidieť v slovenských pomeroch. Projekt je založený na koncepte uzavretej komunity, nízkej spotreby energií z obnoviteľných zdrojov a inteligentnom ovládaní domácnosti. Má však aj „detské choroby“ začínajúceho developera.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Rande s realitou - menu:

Developer označuje projekt ako bývanie budúcnosti. Hoci má na mysli technológie a nízku energetickú náročnosť, v čase našej návštevy sme si ešte museli veľa predstavovať. Hoci zvonku bol objekt aj s okolím už v podstate dokončený, rovnako ako jeden vzorový byt na prízemí s kompletným zariadením, na ďalších podlažiach išlo skôr o hrubú stavbu.

Odvtedy práce pokročili a dokumentácia aktuálneho stavu od nášho fotografa potvrdzuje dodržanie latky nastavenej vzorovým bytom. Podľa slov developera boli odstránené aj nedostatky realizácie odhalené počas našej návštevy (viac v pohľade odborníka).

Prestavba industriálu

Villa Kalvária vyrástla na Kalvárii na Starej spišskej ceste v mestskej časti Košice – Sever. Bytový dom vznikol prestavbou a nadstavbou bývalej výmenníkovej stanice patriacej kedysi magnezitovým baniam. Do okolitej zástavby rodinných domov a záhradok pohodlne zapadol a označenie Villa v názve nie je vzhľadom na charakter bývania nadnesené.

Villa Kalvária - výhľad na mestoZdroj: Daniel Suchý

Lokalita má do budúcnosti veľký potenciál, je neďaleko centra a už roky sa hovorí o tom, že záhradky sa časom zmenia na rodinné domy, mestské vily alebo menšie bytovky. Villa Kalvária môže tento potenciál otestovať.

Terasy domu ponúkajú výhľad na mesto, okolitú rodinnú zástavbu a zo zadných bytov aj na zelený kopec s banskými zariadeniami a solárnymi panelmi. Na pozemku patriacom investorovi je ešte ďalší podobný priemyselný objekt, ktorý by sa časom tiež mal premeniť na bývanie.

Villa Kalvária - výhľad na magnezitkuZdroj: Daniel Suchý

Architektúra domu je dosť členitá, narúša ju aj jediná oválna terasa. Na fasáde zaujmú perforované zábradlia a povrchová úprava imitujúca drevo, ale v kombinácii s dosť výraznou farebnosťou. Pôvodné vizualizácie ukazovali striedmejšie farby. Plusom je na vrchných terasách priznaná oceľová konštrukcia nadstavby, ktorá tak môže pripomínať aj industriálnu minulosť pôvodného objektu.

Villa Kalvária - imitácia drevaZdroj: Ivan Fleischer

Susedská komunita

V štvorpodlažnej budove bez podzemných podlaží vzniklo 12 bytov. Dom je oplotený a v uzavretom areáli vznikla kvalitne upravená záhrada so studňou, saunový domček s altánkom a kuchynkou, ktorý bude k dispozícii všetkým obyvateľom. Zadný byt má vlastné posedenie s grilom.

Je tu teda evidentná snaha o koncept bývania pre malú komunitu so silnejšími susedskými vzťahmi. Developer ju chce podporiť aj vytvorením spoločenstva vlastníkov namiesto oslovenia správcovskej spoločnosti.

Villa Kalvária - úprava pozemkuZdroj: Daniel Suchý

Parkovanie je zabezpečené dostatočnými 25 státiami. Z nich šesť je v garáži na prízemí domu medzi dvojicou bytov. V tomto priestore sú aj pivničné kobky, respektíve skôr odkladacie priestory. Ďalšie parkovacie miesta sú na ohradenom parkovisku s praktickým vsakovacím povrchom, ktoré je oddelené plotom od záhrady bytového domu aj od ulice. Samostatné parkovanie na pozemku má zadný byt.

Villa Kalvária - vonkajšie parkovanieZdroj: Daniel Suchý

Väčšie byty

Ohradený areál a rovnako aj veľkostné zloženie bytov cieli na rodiny s deťmi. Chýba tu však výťah, čo môže byť pre rodinu s kočíkom bývajúcu na vrchnom poschodí problém.

Na štyroch podlažiach je sedem trojizbových a päť štvorizbových bytov. Výmery sa pohybujú od 88 do 111 štvorcových metrov. Každý má aj balkón alebo terasu.

Villa Kalvária - kuchyňaZdroj: Ivan Fleischer

Dispozíciám dominuje rozľahlá obývacia miestnosť spojená s kuchyňou, plochy sa pri jednotlivých bytoch pohybujú od 35 do 46 m2. Vo väčších bytoch je nočná časť oddelená od dennej, v dvoch najväčších bytoch na vrchnom podlaží však treba dlhou chodbou obchádzať celé jadro.

Plusom je samostatné WC vo všetkých bytoch, na druhej strane technológie a ich ovládanie si z výmery odkusli pár štvorcových metrov v samostatnej miestnosti alebo ako oddelená časť kúpeľne.

Villa Kalvária - kúpeľňaZdroj: Ivan Fleischer

Budúci obyvatelia istotne ocenia aj veľké balkóny a terasy. Na vrchnom podlaží majú až vyše 60 štvorcových metrov a ešte menšiu uzavretú časť – zimnú záhradu. Na prízemí sú terasy otvorené do záhrady a iba cez ne je aj vstup do týchto dvoch bytov, čo minimálne v prípade bytu situovaného do ulice znamená, že ich bude predsa len treba zatvárať.

Vzorový byt

Štandard projektu sme si prezreli v kompletne zariadenom vzorovom byte na prízemí. Výber materiálov a dizajnu podláh, interiérových dverí, kúpeľne či kuchyne zodpovedá kvalite, ktorou sa projekt propaguje.

V štandarde je aj inteligentná elektroinštalácia s riadiacou jednotkou a možnosťou diaľkového ovládania cez aplikáciu v smartfóne. Počas obhliadky sme mali možnosť vyskúšať si ako funguje ovládanie osvetlenia, žalúzií, nastavenia kúrenia či chladenia samostatne v každej miestnosti.

Villa Kalvária - vzorový bytZdroj: Ivan Fleischer

Ovládať sa dajú aj ďalšie spotrebiče, internet, vonkajšie zavlažovanie či zabezpečenie objektu a kamerový systém. Sledovať sa dá aj spotreba energií. V dome je zavedený aj centrálny vysávač.

Vo vzorovom byte je zabudovaná vínna pivnica. Táto zaujímavosť vychádzajúca z francúzskeho konceptu je možná len v prízemných bytoch, vyžaduje si vyhĺbenie kruhového otvoru hlbokého tri metre.

Villa Kalvária - vínna pivnicaZdroj: Daniel Suchý

Villa Kalvária - vínna pivnicaZdroj: Daniel Suchý

Rekuperácia a fotovoltika

Projekt je vybudovaný ako nízkoenergetické bývanie. Mesačné náklady vrátane záhradníka a saunového domčeka majú podľa prepočtov developera v štvorizbovom byte dosiahnuť 125 eur mesačne.

Zabudované sú centrálne rekuperačné jednotky a tepelné čerpadlá, ktoré zásobujú energiou fotovoltické panely inštalované na streche objektu.

Skutočnosti, že ponuka nízkoenergetického bývania s inteligentným ovládaním a zároveň príslušenstvo vo forme saunového domčeka môže odrádzať predstavou vysokej ceny alebo špeciálnej starostlivosti, prispôsobil developer aj predaj.

Villa Kalvária - technologická miestnosťZdroj: Daniel Suchý

Spustil ho počas dňa otvorených dverí, kde si mohli záujemcovia pozrieť stavbu a porozprávať sa s projektantmi a stavbármi. Cena za holobyt s technológiami sa pohybuje okolo 1 800 eur za štvorcový meter, čo výraznejšie nevybočuje z úrovne cien košických novostavieb.

Prvá lastovička

Villa Kalvária od začínajúceho zato ambiciózneho developera Paseo Development (pôvodne družstvo Villa Kalvária) je chvályhodný pokus o otestovanie nového trhu zákazníkov, ktorí počúvajú na nízkoenergetické bývanie a inteligentné technológie.

Prináša bývanie v príjemnej lokalite s dobre navrhnutými pôdorysmi bytov. Projekt sa však až príliš sústredil na technológie a rôzne vychytávky, daňou za to je slabšia architektúra, nedotiahnuté stavebno-technické riešenia a viacero problémov s kvalitou realizácie. Plusom je určite snaha developera nedostatky ešte pred kolaudáciou odstrániť.

Budeme zvedaví ako partia z Kalvárie zvládne rovnaký koncept v podstatne väčšom. Práve rozbieha na sídlisku KVP projekt Paseo Grunty, ktorý má už sedem podlaží a 55 bytov.

Rande s realitou – Villa Kalvária
Plusy Mínusy
nízkoenergetická stavba nedomyslené stavebno-technické riešenia
využívanie obnoviteľných energií nevyrovnaná kvalita prác
inteligentné ovládanie domácností
lokalita
rozumné dispozície
úprava pozemku
saunový domček s altánkom

Rande s realitou - menu:

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Rande s realitou, Villa Kalvária

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Nobelova - obchodné priestory

Nobelova - obchodné priestory HERRYS ponúka na predaj obchodné priestory v projekte Nobelova. Rozbehnite svoje podnikanie na skvelom mieste - ceny od 43 236 EUR bez DPH.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát