Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rekordné predaje i počty nových bytov. Aj Poľsko naznačuje bytový boom

14.05.2015, 11:00 | Ľuboš Mistrík | © 2015 News and Media Holding

Naprieč strednou Európou pribúdajú správy o veľkom záujme o bývanie a rekordných predajoch v posledných mesiacoch. Ako najväčšia ekonomika vyšehradskej štvorky sa pridáva aj Poľsko. Počas prvého štvrťroka sa totiž predalo najviac nových bytov vôbec. V šiestich sledovaných mestách šlo dokopy o desiatky tisíc jednotiek.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy

Poľsko

Poradenská agentúra Reas informuje, že byty sa predávali o niečo rýchlejšie než stihli pribudnúť nové do ponuky. Trh našiel rovnováhu a množstvo predajov môže naznačovať bytový boom. Nič na tom nemení ani sprísnenie prvej splátky, a teda väčšia požiadavka na hotovosť kupujúcich.

„Naznačuje to, že byty kupujú ľudia, pre ktorých prvá platba nie je žiadnym problémom,“ konštatujú analytici. Za vysoký záujem možno vďačiť stabilným cenám, nízkym úrokom na hypotékach, pokračujúcemu optimizmu zákazníkov i dobrej ponuke developerov. Ide o podobné faktory, aké možno vidieť na Slovensku.

V sledovaných poľských mestách (Varšava, Krakov, Vroclav, Poznaň, Lodž a región Tri-City - Gdansk, Gdynia, Sopot) pribudlo v prvom kvartáli 2015 do ponuky 11 300 nových bytov, čo je takmer o pätinu viac ako pred rokom. Viac bytov na predaj prišlo v týchto poľských regiónoch len v roku 2007, teda tesne pred prasknutím bubliny na európskych realitných trhoch.

Predaje vs. ponuka bytov v Poľsku

Predaje vs. ponuka bytov v PoľskuZdroj: REAS

V prvom štvrťroku sa v šestici regiónov predalo len niečo menej než 11 500 bytov, teda skoro rovnaké množstvo, aké pribudlo do ponuky. Za posledné štyri kvartály našlo v najväčších poľských mestách nového majiteľa až 43 500 nových bytov, čo o pätinu prekonáva rekordné roky 2007 a 2013. Podľa Reas sa všetky aktuálne byty vo Varšave vypredajú teoreticky o niečo viac než rok.

Ceny bytov sa výraznejšie nemenili, ale badať trend ich zvýšenia. Výrazne stúpol počet žiadostí o štátne podpory na bývanie, čo môže tiež tlačiť na rast cien. Najväčšiu časť z ponúkaných bytov tvoria projekty s plánovaným dokončením v tomto a budúcom roku, ležiakov je minimum.

Zmeny v cenách bytov v Poľsku

Zmeny v cenách bytov v PoľskuZdroj: REAS

Otázkou je, čo so stabilným dopytom i ponukou spraví nová ochrana spotrebiteľských práv, sprísňujúca podmienky pre predávajúcich, okrem iného je potrebné pre platby od klientov zabezpečiť viazané účty. Podľa analytikov z Reas môže viesť k tomu, že developeri dajú na trh ešte pred jej platnosťou masu nových bytov tak, aby zapasovali do súčasného právneho prostredia. Ak sa to stane, ponuka výrazne vzrastie a ceny potlačí nadol.

Silný dopyt a rýchle predaje badať aj v Bratislave či Prahe, kde prvý štvrťrok 2015 taktiež patril medzi rekordné. Za oživením záujmu možno vidieť podobné dôvody ako v Poľsku. Situáciu využívajú aj developeri, tlačiaci na čo najskorší rozbeh predaja nových bytov, vďaka čomu vidíme viacero nových projektov a ďalších etáp existujúcich stavieb.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Poľsko

Diskusia (0 reakcií)