Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riešenie pre mladých, starých aj bezdomovcov. Garážové bývanie si získava popularitu

01.07.2019, 14:05 | Veronika Rajničová | © 2019 News and Media Holding

Boli by ste ochotní bývať v cudzej garáži? V mestách kde si obyvatelia nevedia dovoliť ani klasický prenájom, tobôž nie kúpu vlastnej nehnuteľnosti, sa tento trend vynára ako jedna z možností, ako situáciu riešiť.

  • Tlačiť
  • 15

Vo viacerých svetových metropolách nastáva zásadný problém s ubytovaním. Keď Lincolnov inštitút robil v roku 2018 prieskum v 200 mestách po celom svete, ukázalo sa, že obyvatelia v 90 percentách z nich si vlastné bývanie nemôžu dovoliť.

Na Slovensku komplikujú od začiatku júla získanie vlastného bývania ešte prísnejšie podmienky na získanie hypotéky. Banky môžu po tomto termíne poskytovať len 20 percent úverov na bývanie, pri ktorých výška hypotéky prekročí 80 percent hodnoty založenej nehnuteľnosti.

Zároveň len päť percent poskytnutých úverov môže byť takých, pri ktorých zadlženosť klienta presiahne osemnásobok jeho ročného zárobku.

Alternatívne spôsoby ako žiť

Ďalších päť percent je vyhradených pre mladých klientov do 35 rokov s príjmom neprevyšujúcim 1,3-násobok priemernej mzdy. Ich celkové zadlženie bude môcť dosiahnuť maximálne 9-násobok ročného príjmu.

Sťažená dostupnosť bývania ženie mladých ku hľadaniu alternatívnych spôsobov ako žiť. Slovensko láme rekordy vo fenoméne „mama hotel“ - podľa Eurostatu tak žije sedem z desiatich Slovákov vo veku od 18 do 34 rokov.

Mladá dvojica Barbora Drblíková a Tibor Bogdan postavili na Slovensku svoj prvý tiny house na kolesách a teraz pomáhajú aj ďalším. Potvrdzujú, že o tento typ bývania rastie na Slovensku záujem. TREND o projekte písal začiatkom tohto roka.

Ďalšou možnosťou, ktorá môže v čase bytovej krízy zaujať, je aj garáž prerobená na byt. Veľký boom teraz zažíva tento trend za veľkou mlákou v Los Angeles, kde po 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy bývanie, mileniáli